Czczono Rzeczpospolitą Partyzancką 1944 w 2023 roku, także w... (cz. 1)
    Dzisiaj jest środa, 17 lipca 2024 r.   (199 dzień roku) ; imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   wstęp   | 
 aktualności 
 |   artykuły, opracowania   |   wspomnienia   |   ludzie RP 1944   |   filmoteka   |   kalendarium   |   RP 44 w sztuce   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / RP 1944 / aktualności / Czczono Rzeczpospolitą Partyzancką 1944 w 2023 roku, także w... (cz. 1)
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Czczono Rzeczpospolitą Partyzancką 1944 w 2023 roku, także w... (cz. 1)

(fot. Dominik Ochęduszko)
(fot. zbiory IKP)

obszar RP 1944, 1-08-2023

     Powstała na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku Kazimiersko-Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka była ewenementem w skali Europy. Na kilkanaście dni w okupowanej Polsce, mieszkańcy Ziemi Proszowskiej i pobliskich powiatów (olkuski, pińczowski, miechowski, buski) cieszyli się wolnością. Teren około 1000 km2 kontrolowało podziemne (ale wtedy już całkowicie jawne) Wojsko Polskie, istniała lokalna administracja państwowa i samorządowa, działała Poczta Polska. Po prostu na tym skrawku umęczonej Ojczyzny była WOLNA POLSKA!!!

     Ten krótki okres (kilkanaście dni) obfitował w wiele ważnych wydarzeń: przejmowanie kontroli przez partyzantów nad wieloma miejscowościami, budowanie struktur administracyjnych i samorządowych, potyczki z niemieckim okupantem i jednostkami innych nacji, które kolaborowały z Niemcami.

     Dzisiaj, pokolenia dzieci, wnuków, prawnuków bohaterów tamtych dni upamiętniają w różny sposób swoich przodków oraz wydarzenia, w których brali Oni udział. Oto niektóre z nich (poprzedni tydzień):

Andrzej Solarz   

Kazimierza Wielka (gmina Kazimierza Wielka)
niedziela 30 lipca

     Dla uczczenia Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej odbyła się w kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej msza święta w intencji uczestników tych wydarzeń. Uczestniczyło w niej 6 członków Koła Kazimierza Wielka Stowarzyszenia Żołnierzy AK Inspektoratu "Maria".

     Następnie złożyli oni wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową na Szkole Nr.1, upamiętniającą wydarzenie z 27 lipca 1944 roku tj. rozbrojenie posterunku żandarmerii ukraińskiej przez oddział dywersyjny "Dominiki-Kasi" sierż. "Odweta". Miejscowość została zajęta przez partyzantów.

źródło: informacja od Józef Belskiego - byłego przewodniczącego kazimierskiego Koła SŻAK   

Rosiejów (gmina Skalbmierz)
niedziela 30 lipca

(fot. Miasto i Gmina Skalbmierz)

     Wspólnie z mieszkańcami Rosiejowa upamiętniliśmy dziś czterech mieszkańców tej miejscowości, którzy zostali zamordowani w trakcie pacyfikacji Skalbmierza w sierpniu 1944 roku.

     Ofiary hitlerowskiego terroru w Rosiejowie to: Stanisław Kuś, Andrzej Matecki, Zofia Otmianowska i Stefan Sokół. Niewinni ludzie zostali zamordowani podczas pacyfikacji Skalbmierza. Rosiejów znalazł się na trasie przemarszu oddziałów niemieckich i ukraińskich nacjonalistów od strony Miechowa, nocą z 4 na 5 sierpnia 1944 roku. Mieszkańcy zostali rozstrzelani zanim okupant dotarł do Skalbmierza i spalił miasto.

     Warto również pamiętać, że pierwszą ofiarą pacyfikacji Skalbmierza był Michał Nowiński - rolnik z pobliskiego Kościejowa, który również niefortunnie znalazł się na trasie zmierzających do Skalbmierza hitlerowców. Michał Nowiński został pochowany na cmentarzu w Racławicach.

(fot. Miasto i Gmina Skalbmierz)

     Andrzej Matecki (13 V 1913 - 5 VIII 1944), żona z d. Dutkiewicz. Krzysztoforia była obciążona licznymi spłatami rodzinnymi, gdy na parę lat przed wojną objął ją Matecki. Oddał się z zapałem gospodarowaniu, co absorbowało jego czas. W okresie okupacji nie angażował się w ruch oporu. Jednak, jak podaje Łukasz Grzywacz-Świtalski w swoich wspomnieniach, gdy poległ mjr "Hubal": a jego oddział został rozwiązany, Andrzej Matecki przyjął do swego domu dwóch "Hubalczyków" i przechowywał ich od wiosny 1940 do czerwca 1941. Podczas przeprowadzanej pacyfikacji Skalbmierza w dn. 5 VIII 1944 r. oddział SS Ukraińców pacyfikował również Krzysztoforię. Ludność tej wsi uciekła, natomiast Andrzej Matecki pozostał na miejscu i został rozstrzelany. Spoczywa na cmentarzu w Skalbmierzu.

     Po mszy świętej odprawionej m.in. w intencji pomordowanych złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze pamięci przed tablicą im poświęconą. Dziękujemy mieszkańcom Rosiejowa za kultywowanie pamięci o pomordowanych mieszkańcach i udział w dzisiejszej uroczystości oraz ks. Gabrielowi Pietrali za wspólną modlitwę.

źródło: Miasto i Gmina Skalbmierz   

Proszowice (gmina Proszowice)
piątek 28 lipca

(fot. Dominik Ochęduszko)

     W piątek 28 lipca 2023 r., w 79. rocznicę wkroczenia oddziałów partyzanckich do Proszowic, zorganizowany został "IX Marsz Rzeczypospolitej Partyzanckiej 1944". Podczas przemarszu uczestnicy złożyli kwiaty, zapalili znicze i oddali hołd w miejscach związanych z Rzeczpospolitą Partyzancką 1944 roku.

     W uroczystym Marszu udział wzięli: przedstawiciele Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu "Maria" 106 DP, przedstawiciele Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Obszaru Południowego w Krakowie, rodziny poległych żołnierzy, burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy, zastępca burmistrza Zbigniew Nowak, skarbnik gminy Proszowice Aneta Lipowiecka, sekretarz UGiM Proszowic Magdalena Koperczak-Basta, radni Rady Miejskiej i Rady Powiatowej oraz Sołtysi, dyrektor SP Nr 1 w Proszowicach Bernadeta Gruszka wraz z liczną reprezentacją uczniów pod opieką rodziców oraz nauczycieli, historyk Henryk Pomykalski, dyrektor CKiW w Proszowicach Małgorzata Płyś, przewodniczący Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI Proszowice Wiesław Paluch, pracownicy UGiM Proszowice, mieszkańcy Proszowic.

(fot. Dominik Ochęduszko)

     Wydarzenie rozpoczęto o godz. 14:00 mszą świętą w Kościele Parafialnym w Proszowicach sprawowaną przez księdza Marcina Bajera. Tuż po mszy uczestnicy przeszli przed pamiątkową tablicę wmurowaną na ścianie południowej kościoła upamiętniającą powstanie Rzeczypospolitej Proszowickiej.

     Po uroczystym odczytaniu treści tablicy i zapaleniu symbolicznego znicza, uczestnicy marszu przeszli przed główne wejście budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 w Proszowicach. Tam na murze znajduje się tablica oddająca hołd żołnierzom oddziałów AK, którzy wkroczyli do Proszowic 28 lipca 1944 roku.

(fot. Dominik Ochęduszko)

     Po złożeniu wiązanki przez delegację Szkoły Podstawowej Nr 1 w Proszowicach, odczytaniu treści tablicy i zapaleniu symbolicznego znicza skierowano się na Cmentarzu Parafialnym w Proszowicach, gdzie przy tablicach upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej zapalono symboliczne znicze oraz oddano hołd walczącym i poległym o wyzwolenie z okupacji w czasie II Wojny Światowej.

     Tego dnia uczestnicy marszu odwiedzili również rozproszone w różnych częściach cmentarza parafialnego w Proszowicach groby partyzantów: kaprala Leopolda Komnata, podporucznika Bolesława Kozuby, kaprala Mariana Kubackiego, podporucznika Piotra Sztajnerta, kapitan Wandy Girtler, partyzanta AK Michała Girtlera, żołnierza ZWZ-AK Romana Warso, żołnierza AK 106 DP KOMP Stanisława Lutego, porucznika AK Stanisława Gasa, porucznika AK Dionizego Nowaka, porucznika AK Zdzisława Tomaszkiewicza, kapitana AK Jerzego Biechońskiego, działacza Józefa Zastawnego, który w okresie okupacji współpracował z Inspektorem ZWZ AK w akcji scaleniowej AK i BCH.

(fot. Dominik Ochęduszko)

     Wśród uczestników Marszu rozdano broszury informacyjne upamiętniające walczących i poległych o wyzwolenie z okupacji w czasie II Wojny Światowej. Broszury specjalnie na tą okazję zostały opracowane przez wnuczkę porucznika AK Stanisława Gasa - Teresę Ochęduszko.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w tegorocznym Marszu.

źródło: UGiM Proszowice   

Byczów [Góra Byczowska] (gmina Pińczów)
piątek 28 lipca

(fot. Powiat Pińczowski)

(fot. Powiat Pińczowski)

     Za nami uroczystości 79 rocznicy utworzenia Republiki Pińczowskiej [ikp; Rzeczpospolita Partyzancka]. Pod Górą Byczowską zgromadzili się mieszkańcy, władze samorządowe województwa, powiatu i gmin oraz służby mundurowe. Pogoda nie rozpieszczała, ale dzielnie wszyscy wyrwaliśmy do końca, oddając hołd obrońcom Republiki Pińczowskiej - małego skrawka wolności, okupionej krwią i łzami naszych przodków.

     Wydarzenie poprowadził niezastąpiony konferansjer, przewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego Ireneusz Gołuszka, a krótkie przemówienia wygłosili: starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak oraz regionalista i pasjonat historii Mariusz Korzeniowski.

     Mieszkańców gmin reprezentowali gospodarze: Stanisław Porada z Działoszyc i Tadeusz Sułek ze Złotej, a z Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przybył radny Tadeusz Kowalczyk. Przybyły służby mundurowe, a pracownicy Starostwa Powiatowego zadbali o piękną oprawę święta.

     Była kilkumetrowa flaga Polski, wystrzał z armaty, poczty sztandarowe urzędów i szkół, a pińczowscy patrioci odpalili race w biało - czerwonych barwach. Rocznicowe obchody zakończyło składanie kwiatów i wspólna fotografia.
(fot. Powiat Pińczowski)źródło: Powiat Pińczowski   


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
lipiec  17  środa
lipiec  18  czwartek
lipiec  19  piątek
lipiec  20  sobota
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ