Tragedie wojenne - rodzina Janusów i Adamczyków z Przemęczanek
    Dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024 r.   (117 dzień roku) ; imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   artykuły dodane ostatnio   |   postacie   |   miejsca   | 
 wydarzenia 
 |   opracowania   |   ślady ZP   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / felietony, opracowania / wydarzenia / Tragedie wojenne - rodzina Janusów i Adamczyków z Przemęczanek
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie felietonów,
macie propozycję innych związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym materiale;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Tragedie wojenne - rodzina Janusów i Adamczyków z Przemęczanek

stodoła, w której ukrywała się młoda Żydówka z dzieckiem (fot. Zbigniew Jeleń)

Przemęczanki, 7-08-2012

     W nocy dnia 22 lipca 1943 roku oddział specjalny żandarmerii niemieckiej z Miechowa przy pomocy policjantów rantowych z Posterunku w Radzimicach w składzie: k-dat posterunku Kulawiak, posterunkowy Filipiak i Jerzewski otoczyli zabudowania Wojciecha Janusa w Przemęczankach (obecnie gmina Radziemice), poszukiwali oni syna Juliana Janusa, który nie wstawił się do punktu zbornego na wyjazd do pracy w Niemczech i ukrywał się przed wyjazdem.

     Niemcy po wejściu do izby domu zastali Wojciecha Janusa (lat 60), jego żonę Eleonorę, córkę Bronisławę Płaszewską wraz z synem Tadeuszem Płaszewskim (10 lat). Po przeszukaniu domu i zabudowań polecili następnie domownikom udać się z tyłu za stodołę koło drogi polnej, gdzie to polecili Wojciechowi Janusowi i jego żonie uklęknąć na ziemi po czym jeden z Niemców podszedł z tyłu do nich wyciągnął pistolet z kabury i zabił Wojciecha strzałem w tył głowy.

     Po tym strzale do Niemca podszedł policjant Kulawiak, który długo rozmawiał z Niemcem. W wyniku tej rozmowy przerwano egzekucję i polecono zatrzymanym udać się do domu i nie opuszczać go do rana.

otwór, przez który ukrywający się obserwowali najbliższe otoczenie (fot. Zbigniew Jeleń)
     Niemcy wraz z policjantami udali się do Jana Adamczyka, którego zabudowania znajdowały się pośrodku wsi Przemęczanki, gdyż poszukiwali jeszcze Piotra Adamczyka, który też ukrywał się przed wyjazdem na roboty do Niemiec. W domu zastali Jana Adamczyka (65), jego żonę Walerię (60) i córkę Zofię (25 lat), których to następnie wyprowadzili na podwórko i rozpytywali o Piotra Adamczyka.

     W czasie tego przesłuchania kobiety wykrzykiwały pod adresem Niemców różne przekleństwa i obelgi. Jeden z Niemców (znający język Polski) zaprowadził je pod stodołę w podwórku po czym z karabinu maszynowego oddał do nich długą serie zabijając kobiety na miejscu. Jana Adamczyka zabrali na furmankę i udali się do Miechowa. Jednak na Komedę niemieccy żandarmi więźnia nie dowieźli, najprawdopodobniej został on zastrzelony przez nich w lesie przed Miechowem w nieznanym miejscu.

Zamordowane we wsi osoby zostały pochowane przez rodziny na cmentarzu parafialnym w Zielenicach.

Tadeusz Płaszewski - wnuk zamordowanego Jana Adamczyka (fot. Zbigniew Jeleń)
     Tadeusz Płaszewski będący świadkiem tragicznej śmierci swojego dziadka Wojciecha Janusa, pamięta go jako dobrego człowieka. Przed opisanym zdarzeniem w stodole dziadek przez kilka miesięcy ukrywał trzydziestoletnią żydówkę z kilkuletnim dzieckiem. Do gospodarstwa przywiózł ich Władysław Gąciarz z Proszowic dzierżawca młyna zbożowego Proszowice-Podgórze. Raz w tygodniu dowoził on prowiant dla ukrywających się, przy okazji (najprawdopodobniej dla pozoru) skupował od miejscowych rolników małe ilości zboża na przemiał.

     Żydówka wraz dzieckiem miała schowek w narożniku stodoły w, której składowane było siano. Do schowka wchodziło się od góry, w desce była wycięta mała szczelina o wymiarach 5x15 cm, przez którą ukrywający się mogli obserwować drogę przebiegającą przez wieś Premęczanki w kierunku pól uprawnych (otwór jest widoczny do chwili obecnej).

     Gdy kontrole domu przez policjantów grantowych z Radziemic zaczęły być częste z uwagi na poszukiwanie Juliana, dziadek przekazał informacje o niebezpieczeństwie wykrycia Żydów panu Gąciarzowi. Zabrał on ukrywających się inne (nieznane) miejsce. Mam nadzieję, że przeżyli oni wojnę. Nazwisk i imion przechowywanych Żydów pan Tadeusz nie pamięta, chociaż nie raz jadali z nami posiłki w domu.

Zbigniew Jeleń   


Przemęczanki to wieś w powiecie proszowickim w gminie Radziemice, położona około 15 km na północ od Proszowic.


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ