Pogrzeb kapitana Antoniego Sieleckiego ps. "Ansiel"
    Dzisiaj jest sobota, 18 maja 2024 r.   (139 dzień roku) ; imieniny: Alicji, Edwina, Eryka M. Dzień Muzeów    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   wstęp   | 
 aktualności 
 |   artykuły, opracowania   |   wspomnienia   |   ludzie RP 1944   |   filmoteka   |   kalendarium   |   RP 44 w sztuce   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / RP 1944 / aktualności / Pogrzeb kapitana Antoniego Sieleckiego ps. "Ansiel"
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Pogrzeb kapitana Antoniego Sieleckiego ps. "Ansiel"

msza święta w cmentarnej kaplicy (źródło: krakow.tvp.pl)

Proszowice, 1-07-2022

     Pożegnanie kapitana Antoniego Sieleckiego ps. Ansiel odbyło się w poniedziałek, 27 czerwca na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W uroczystościach uczestniczyło kilka pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, rodzina zmarłego, przedstawiciele władz samorządowych z gmin z terenu byłego Inspektoratu AK "Maria" i liczne grono przyjaciół oraz znajomych.

formowanie orszaku pogrzebowego(źródło: krakow.tvp.pl)
przemawia Ryszard Chećko(źródło: krakow.tvp.pl)

     Mowę pożegnalną wygłosił prezes Zarządu Głównego SŻAK Ryszard Chećko (cytujemy ją poniżej) oraz burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy.

Czcigodny Księże Celebransie!

Droga Rodzino, pogrążona w żałobie!

Kombatanci i Przyjaciele śp. kpt. Antoniego Sieleckiego!

Szanowni przedstawiciele Władz, Gwardie Sztandarowe!

Z upoważnienia Kombatantów Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu "Maria" 106 DP AK, żegnam kapitana Antoniego Sieleckiego, wyborowego żołnierza Armii Krajowej w czasie II wojny światowej, długoletniego wiceprezesa Stowarzyszenia Żołnierzy AK oraz Przyjaciela - na ostatnim etapie ziemskiej wędrówki.

Kpt. Antoni Sielecki urodził się 25 stycznia 1924 roku w Kazimierzy Wielkiej w rodzinie nauczyciela szkoły powszechnej. Był synem Antoniego i Zofii z domu Klimczyk. Miał dwoje rodzeństwa - siostrę Annę (sanitariuszkę AK) podczas okupacji działającą w kompanii "Dzięcioł" i brata Włodzimierza.

W marcu 1943 roku wstąpił do AK. Przysięgę wojskową złożył na ręce ppor. Witolda Łacha ps. Pikolo w obecności ppor. Jana Drożyńskiego ps. Dąb. Dostał przydział do kompanii "Dzięcioł". Przyjął pseudonimy "Ansiel" i "Wir".

W dniu 26 czerwca 1943 r. został aresztowany przez Gestapo i wraz z 8 żołnierzami Armii Krajowej przewieziony do więzienia Gestapo w Miechowie.

Po wielogodzinnych przesłuchaniach i trzech tygodniach więzienia udało się uwolnić kpt. Antoniego, przekupując oficera Gestapo. Po powrocie z więzienia podjął działalność konspiracyjną jako łącznik dowódcy Kompanii od sierpnia 1944 do stycznia 1945 roku. Był członkiem Redakcji podziemnej prasy "Dzięcioł". W roku 1943 ukończył kurs podoficerski. W listopadzie 1944 roku ukończył kurs podchorążych i otrzymał stopień kaprala podchorążego.

We wrześniu 1944 r. został skierowany rozkazem dowódcy Dywizji majora Michała Nieczuja-Ostrowskiego ps. Bolko, Tysiąc na kurs sapersko-szturmowy. Po ukończeniu kursu brał udział w kilkunastu akcjach bojowych, m.in. przy rozbrojeniu Posterunku Żandarmerii w Działoszycach (25-26 lipiec 1944), w walce z niemieckim patrolem zmotoryzowanym (28 lipiec 1944) oraz w bitwie o Skalbmierz (5 sierpień 1944). Od lipca 1944 r. pełnił funkcję instruktora broni.

W lutym 1945 roku opuścił Działoszyce i pomyślnie zdał egzamin do Liceum Administracyjnego w Krakowie. Od października 1945 r. rozpoczął studia w Akademii Handlowej w Krakowie oraz na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W maju 1946 roku bierze udział w brutalnie spacyfikowanych przez Bezpiekę manifestacjach studenckich. Po ukończeniu studiów ekonomicznych, magisterskich pracuje na wielu stanowiskach, w większości kierowniczych w krakowskiej spółdzielczości, PZGS-ie i WZGS-ie przez 33 lata do czasu przejścia na emeryturę w 1981 roku.

Za pracę zawodową został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1990 roku dowódca Dywizji ppłk Michał Nieczuja-Ostrowski awansuje Antoniego Sieleckiego na stopień podporucznika. W grudniu 2003 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej otrzymuje awans na stopień porucznika, a 19 stycznia 2007 roku na stopień kapitana.

Za walkę z okupantem kpt. Antoni Sielecki został odznaczony Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Przez Polskie Władze w Londynie - został 3-krotnie wyróżniony Medalem Wojska Polskiego oraz Krzyżem Armii Krajowej. Przez Władze Krajowe Odznaczony Krzyżem Partyzanckim i Medalem Zwycięstwa i Wolności.

Starosta Powiatu Pińczowskiego w 2005 roku uhonorował kpt. Antoniego Sieleckiego Medalem za Zasługi dla Republiki Pińczowskiej.

Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Odznaką Akcji Burza oraz za działalność patriotyczną, kombatancką Odznaką Pro-Memoria. Prezes Rady Ministrów nadał kapitanowi Antoniemu patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

Należy podkreślić Jego aktywny udział w pracy społecznej na rzecz kombatantów. Przez wiele lat pisał artykuły, reportaże i informacje do lokalnej prasy. Wygłaszał prelekcje dla młodzieży szkolnej, przedstawiał społeczeństwu dokonania żołnierzy 106 DP AK. Brał udział w rocznicowych spotkaniach w szkołach i w środowisku kombatanckim a także w uroczystościach organizowanych przez żołnierzy WP garnizonu w Krakowie i w Muzeum Armii Krajowej.

Od 2001 roku przez trzy kadencje pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu SŻAK. Zabiegał o fundusze na pomoc materialną dla potrzebujących kolegów. Był Inicjatorem wielu tablic i pomników upamiętniających walkę z okupantem hitlerowskim w Działoszycach, Skalbmierzu, Miechowie. Proszowicach, Kozłowie, Książu Wielkim, Koniuszy, Kościelcu.

Przy Zespole Szkół nr 2 w Miechowie aktywnie współdziałał przy organizowaniu Izby Pamięci - opracowując ekspozycję 120 pułku piechoty "Kawiarnia" Ziemi Pińczowskiej. Jako amator - fotograf wykonał i zebrał prawie 1000 fotografii dokumentujących uroczystości kombatanckie, spotkania rocznicowe itp.

Za działalność w ruchu kombatantów w Inspektoracie "Maria" SŻAK Prezydent miasta Krakowa nadał kpt. Antoniemu Sieleckiemu odznakę "Honoris Gratia".

Dla nas nowego pokolenia - dzieci kombatantów, kpt. Antoni Sielecki był wzorem do naśladowania i wielkim autorytetem. Człowiekiem o ogromnej kulturze osobistej, pełen dobroci, mądrości, taktu i skromności. Serdecznym i obowiązkowym.

Dziękujemy Ci dziś kpt. za życiową mądrość, wyważoną radę, za każde słowo i otwarte serce.

Ostatnie lata, staraniem Zarządu Głównego SŻAK tj. od 2019 roku wraz z żoną przebywał w Domu Kombatanta w Miechowie. Otoczony został rodzinną, przyjazną atmosferą, pełną życzliwości i troski przez Kierownictwo i zatrudniony Personel, który z zaangażowaniem i oddaniem służył podopiecznym w codziennym funkcjonowaniu.

Kpt. Antoni Sielecki z pełnym uznaniem wyrażał wdzięczność i podziw za wzorową organizację opieki medycznej, rehabilitacyjnej, duszpasterskiej, licznych uroczystości i spotkań okolicznościowych, ciekawych zajęć z jakich mógł korzystać w Domu Kombatanta na co dzień. A częste odwiedziny przez kolegów i znajomych pozwoliły mu na wiele wspomnień zarówno z czasów okupacji jak i bieżącej działalności SŻAK.

Dziś w imieniu całego Zarządu Głównego, jako prezes SŻAK, na ręce pani kierownik Domu Kombatanta - Małgorzaty Kobińskiej chciałem podziękować Wszystkim pracownikom za stworzoną cząstkę domu, okazane serce, doskonałą opiekę i życzliwość naszemu kpt. Antoniemu.

Żegnamy Cię z wielkim bólem i smutkiem Drogi Kapitanie i Weteranie Walk oraz Przyjacielu SZTANDARAMI. Dobrze zasłużyłeś się Ojczyźnie i Narodowi. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Cześć Twej Pamięci. Spoczywaj w pokoju. Z Bogiem.


red.   

wspomnienie kapitana wygłoszone przez Grzegorza Cichego (burmistrza Proszowic) (źródło: krakow.tvp.pl)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
maj  18  sobota
[00.00-15.00, 15.00-24.00]   (Proszowice, Ostrów)
Proszowicki Triathlon Lotników - jazda na rowerze, biegi
[17.00-23.00]   (Miechów)
Noc Muzeów, otwarcie wystawy "Widziały już Racławice Armaty wzięte na kosy..."
[...]   (Małopolska)
26. edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego - Nic dziwnego!
maj  19  niedziela
[00.00-15.00]   (Ostrów)
Proszowicki Triathlon Lotników - biegi
[13.00]   (Proszowice)
VIII. Stary Motór w Proszowicach
[14.00]   (Czajęczyce)
uroczyste otwarcie świetlicy, 50-lecia założenia Koła Gospodyń Wiejskich w Czajęczycach
[...]   (Małopolska)
26. edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego - Nic dziwnego!
maj  20  poniedziałek
maj  21  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ