Szczegóły piątkowej Konferencji w Proszowicach
    Dzisiaj jest sobota, 25 maja 2024 r.   (146 dzień roku) ; imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny M.Dzień Dzieci Zaginionych    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   wstęp   | 
 aktualności 
 |   artykuły, opracowania   |   wspomnienia   |   ludzie RP 1944   |   filmoteka   |   kalendarium   |   RP 44 w sztuce   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / RP 1944 / aktualności / Szczegóły piątkowej Konferencji w Proszowicach
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Szczegóły piątkowej Konferencji w Proszowicach

(fot. ikp)

Proszowice, 11-06-2014

     W najbliższy piątek (13 czerwca) od godziny 11.00 odbędzie się konferencja "Rzeczpospolita Partyzancka 1944 w historii Polski i regionu" mająca tak bogaty program, że z powodzeniem można by nim "obdzielić" kilka imprez. Poniżej prezentujemy rozbudowany program Konferencji:

11:00 - Msza św. za Uczestników Rzeczpospolitej Partyzanckiej.
     Będzie to msza koncelebrowana przez ks. Tomasza Szotę i ks. Mariana Fatygę z udziałem pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich.

11:40 - zawieszenie szarfy na tablicy upamiętniającej bohaterów RP 1944 i złożenie kwiatów.
     Delegacje organizatorów i zaproszonych gości złożą wiązanki pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z lipca i sierpnia 1944 roku, znajdującą się na ścianie południowej kościoła parafialnego. W tym czasie nad głowami uczestników kilkakrotnie przeleci samolot z Aeroklubu Podhalańskiego pozdrawiając Ich. Za sterami będzie siedział wnuk Romana Nowaka ps. "Nina" (oficera do zleceń specjalnych dowódcy 106 DP AK) pan Roman Matyjewicz.

(fot. ikp)
12:00 - otwarcie konferencji - Sala widowiskowa CKiW w Proszowicach, Rynek 18.

12:05 - wspomnienia - wystąpienia uczestników wydarzeń.

     Swoimi wspomnieniami podzielą się uczestnicy Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944, płk Kazimierz Chećko (Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej) i kpt. Antoni Sielecki (Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu "Maria"). Pani Agnieszka Głowicka - Polkowska odczyta list od Józefa Kleszczyńskiego ps. "Młodzik", mieszkającego w Stanach Zjednoczonych.

12:15 - spektakl historyczny - młodzież gimnazjalna.
"Mieć skrzydła i korzenie" widowisko przygotowane przez panią Izabellę Krzywkowską.

13:00 - Debata "Rola Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 w historii Polski i regionu".
W dyskusji będą brali udział: Tomasz Stężała (wnuk generała Bolesława Michała Nieczui-Ostrowskiego z Elbląga), dr Marcin Chorązki - (główny specjalista Referatu Edukacji Historycznej IPN w Krakowie), Artur Jachna (Muzeum Armii Krajowej w Krakowie), Józef Belski (przewodniczącym Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Kazimierzy Wielkiej), Stanisław Piwowarski (historyk Polski Podziemnej miechowianin), Adam Ochwanowski (Ośrodek Kulturalno - Historyczny Beldonek, Pałac w Chrobrzu), Henryk Pomykalski (historyk Ziemi Proszowskiej).

Jeśli pozwoli na to czas będą dyskutowane cztery tezy:
  1. Czy nazwa Kazimiersko-Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka powinna funkcjonować jako nadrzędna dla określenia wydarzeń z lipca/sierpnia 1944 roku? Jaka jest geneza powstania i powszechnego użycia innych określeń np. Rzeczpospolita Partyzancka, Republika Pińczowska, Powstanie Lipcowe, Swoboda Koszycka i in.? Dlaczego te nazwy zamiast łączyć, dzielą mieszkańców regionu?
  2. Czy cele powstania RP 1944, były możliwe do osiągnięcia? Czy wybuch walk w lipcu był planowym działaniem dowództwa (sztabu) Inspektoratu Maria (106 DP AK) czy raczej była to "samowolka" dowódców niższego szczebla?
  3. Jak przedstawia się bilans zysków i strat KPRP? Czy mieszkańcy tych ziem coś zyskali, czy też ponieśli jedynie straty?
  4. Czy współdziałanie z Armią Czerwoną w aspekcie sytuacji z ostatnich miesięcy wojny było uzasadnione? Jak w sensie etyczno-moralnym podchodzono do takiej współpracy, jakby nie było z agresorem z 1939 roku?

13:45 - pytania od widzów do uczestników dyskusji.
     Widzowie będą mogli uzyskać informację od ludzi, którzy znają historię Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej bardzo dobrze. Namawiam WSZYSTKICH do aktywnego wzięcia udziału w konferencji.

14:00 - Zwiedzanie wystawy "Rzeczpospolita Partyzancka 1944" (hall, Sala kameralna).
     Od rana w proszowickim CKiW będą prezentowane pamiątki z czasów trwania Rzeczpospolitej (uzbrojeni i umundurowanie partyzantów, dokumenty, mapy i wiele innych). Ekspozycję będzie można oglądać dzięki Muzeum RP z Chrobrza, które ją wypożyczyło. Będzie także kilka tablic przygotowanych przez regionalistę Zbigniewa Pałetko, który opracował je w oparciu o wydarzenia jakie toczyły się w rejonie Radziemic.

Będzie to pierwsza tak duża prezentacja Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 w Proszowicach.

14:30 - Prelekcja przedstawiciela Muzeum Armii Krajowej.

15:00 - Prelekcja przedstawiciela IPN.

     Przedstawiciele tych znakomitych instytucji przygotowali kilkudziesięciominutowe wystąpienia, które będą prezentowane w Sali Stylowej. Tematy wystąpień naukowców:
  1. "Rzeczpospolita Partyzancka 1944 w zbiorach Muzeum AK" - Artur Jachna z zespołu ds. edukacji i projektów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila".
  2. "Udział ziemian powiatu miechowskiego w akcji "Burza" na terenie Inspektoratu Maria AK" - Marcin Chorązki z Referatu Edukacji Historycznej z IPN OBEP Kraków.
  3. "Wybrane zbrodnie niemieckie na ludności polskiej w trakcie akcji "Burza" na terenie powiatu miechowskiego" - Marcin Chorązki z Referatu Edukacji Historycznej z IPN OBEP Kraków.

SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY!!!
Uczcijmy bohaterów!!
Poznajmy NASZĄ historię!Andrzej Solarz   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
maj  25  sobota
[...]   (Małopolska)
26. edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego - Nic dziwnego!
maj  26  niedziela
[10.00]   ("Wierzbno, Karwin)
rekonstrukcja historyczna z okresu RP 1944 i piknik historyczny
[...]   (Małopolska)
26. edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego - Nic dziwnego!
maj  27  poniedziałek
maj  28  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ