Szczegóły piątkowej Konferencji w Proszowicach

(fot. ikp)

Proszowice, 11-06-2014

     W najbliższy piątek (13 czerwca) od godziny 11.00 odbędzie się konferencja "Rzeczpospolita Partyzancka 1944 w historii Polski i regionu" mająca tak bogaty program, że z powodzeniem można by nim "obdzielić" kilka imprez. Poniżej prezentujemy rozbudowany program Konferencji:

11:00 - Msza św. za Uczestników Rzeczpospolitej Partyzanckiej.
     Będzie to msza koncelebrowana przez ks. Tomasza Szotę i ks. Mariana Fatygę z udziałem pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich.

11:40 - zawieszenie szarfy na tablicy upamiętniającej bohaterów RP 1944 i złożenie kwiatów.
     Delegacje organizatorów i zaproszonych gości złożą wiązanki pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z lipca i sierpnia 1944 roku, znajdującą się na ścianie południowej kościoła parafialnego. W tym czasie nad głowami uczestników kilkakrotnie przeleci samolot z Aeroklubu Podhalańskiego pozdrawiając Ich. Za sterami będzie siedział wnuk Romana Nowaka ps. "Nina" (oficera do zleceń specjalnych dowódcy 106 DP AK) pan Roman Matyjewicz.

(fot. ikp)
12:00 - otwarcie konferencji - Sala widowiskowa CKiW w Proszowicach, Rynek 18.

12:05 - wspomnienia - wystąpienia uczestników wydarzeń.

     Swoimi wspomnieniami podzielą się uczestnicy Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944, płk Kazimierz Chećko (Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej) i kpt. Antoni Sielecki (Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu "Maria"). Pani Agnieszka Głowicka - Polkowska odczyta list od Józefa Kleszczyńskiego ps. "Młodzik", mieszkającego w Stanach Zjednoczonych.

12:15 - spektakl historyczny - młodzież gimnazjalna.
"Mieć skrzydła i korzenie" widowisko przygotowane przez panią Izabellę Krzywkowską.

13:00 - Debata "Rola Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 w historii Polski i regionu".
W dyskusji będą brali udział: Tomasz Stężała (wnuk generała Bolesława Michała Nieczui-Ostrowskiego z Elbląga), dr Marcin Chorązki - (główny specjalista Referatu Edukacji Historycznej IPN w Krakowie), Artur Jachna (Muzeum Armii Krajowej w Krakowie), Józef Belski (przewodniczącym Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Kazimierzy Wielkiej), Stanisław Piwowarski (historyk Polski Podziemnej miechowianin), Adam Ochwanowski (Ośrodek Kulturalno - Historyczny Beldonek, Pałac w Chrobrzu), Henryk Pomykalski (historyk Ziemi Proszowskiej).

Jeśli pozwoli na to czas będą dyskutowane cztery tezy:
  1. Czy nazwa Kazimiersko-Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka powinna funkcjonować jako nadrzędna dla określenia wydarzeń z lipca/sierpnia 1944 roku? Jaka jest geneza powstania i powszechnego użycia innych określeń np. Rzeczpospolita Partyzancka, Republika Pińczowska, Powstanie Lipcowe, Swoboda Koszycka i in.? Dlaczego te nazwy zamiast łączyć, dzielą mieszkańców regionu?
  2. Czy cele powstania RP 1944, były możliwe do osiągnięcia? Czy wybuch walk w lipcu był planowym działaniem dowództwa (sztabu) Inspektoratu Maria (106 DP AK) czy raczej była to "samowolka" dowódców niższego szczebla?
  3. Jak przedstawia się bilans zysków i strat KPRP? Czy mieszkańcy tych ziem coś zyskali, czy też ponieśli jedynie straty?
  4. Czy współdziałanie z Armią Czerwoną w aspekcie sytuacji z ostatnich miesięcy wojny było uzasadnione? Jak w sensie etyczno-moralnym podchodzono do takiej współpracy, jakby nie było z agresorem z 1939 roku?

13:45 - pytania od widzów do uczestników dyskusji.
     Widzowie będą mogli uzyskać informację od ludzi, którzy znają historię Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej bardzo dobrze. Namawiam WSZYSTKICH do aktywnego wzięcia udziału w konferencji.

14:00 - Zwiedzanie wystawy "Rzeczpospolita Partyzancka 1944" (hall, Sala kameralna).
     Od rana w proszowickim CKiW będą prezentowane pamiątki z czasów trwania Rzeczpospolitej (uzbrojeni i umundurowanie partyzantów, dokumenty, mapy i wiele innych). Ekspozycję będzie można oglądać dzięki Muzeum RP z Chrobrza, które ją wypożyczyło. Będzie także kilka tablic przygotowanych przez regionalistę Zbigniewa Pałetko, który opracował je w oparciu o wydarzenia jakie toczyły się w rejonie Radziemic.

Będzie to pierwsza tak duża prezentacja Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 w Proszowicach.

14:30 - Prelekcja przedstawiciela Muzeum Armii Krajowej.

15:00 - Prelekcja przedstawiciela IPN.

     Przedstawiciele tych znakomitych instytucji przygotowali kilkudziesięciominutowe wystąpienia, które będą prezentowane w Sali Stylowej. Tematy wystąpień naukowców:
  1. "Rzeczpospolita Partyzancka 1944 w zbiorach Muzeum AK" - Artur Jachna z zespołu ds. edukacji i projektów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila".
  2. "Udział ziemian powiatu miechowskiego w akcji "Burza" na terenie Inspektoratu Maria AK" - Marcin Chorązki z Referatu Edukacji Historycznej z IPN OBEP Kraków.
  3. "Wybrane zbrodnie niemieckie na ludności polskiej w trakcie akcji "Burza" na terenie powiatu miechowskiego" - Marcin Chorązki z Referatu Edukacji Historycznej z IPN OBEP Kraków.

SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY!!!
Uczcijmy bohaterów!!
Poznajmy NASZĄ historię!Andrzej Solarz   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20140611szczegoly/art.php