Wielka Emigracja - proszowskie ślady
    Dzisiaj jest sobota, 27 kwietnia 2024 r.   (118 dzień roku) ; imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   artykuły dodane ostatnio   | 
 postacie 
 |   miejsca   |   wydarzenia   |   opracowania   |   ślady ZP   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / felietony, opracowania / postacie / Wielka Emigracja - proszowskie ślady
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie felietonów,
macie propozycję innych związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym materiale;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Wielka Emigracja - proszowskie ślady

Hotel Lambert Adama Jerzego Czartoryskiego, siedziba monarchistycznego obozu konserwatywno-liberalny działający na emigracji po powstaniu listopadowym (fot. binek.pl)

Proszowice, 18-02-2011

     W styczniu br. Pani Agata Jujeczek przygotowując dla programu pod tytułem "Who You Think You Are?" dla telewizji BBC interesowała się osobą Wincentego - Józefa Sosnowskiego, uczestnika Powstania Listopadowego, odznaczonego srebrnym orderem Virtuti Militari.

     Według jej ustaleń, Józef Sosnowski urodził się najprawdopodobniej w Smoniowicach w 1804 roku. Należał on do "Instytucji Czci i Chleba w Paryżu", która wypłacała pensje polskim weteranom walk o niepodległość. Po wybuchu Powstania, wstąpił do organizującego się w Miechowie I Pułku Krakusów pod dowództwem pułkownika Bystrzanowskiego. Brał udział w wojnie z Rosją.

     W obliczu klęski, kilka tysięcy żołnierzy, pod dowództwem Naczelnego Wodza gen. Rybińskiego, wkroczyło do Prus. Zostali przyjęci wrogo, w odróżnieniu od innych państw niemieckich, spotkały ich tam prześladowania. Nasz bohater został przez żołnierzy pruskich dotkliwie pobity. Przez długi okres przebywał w szpitalu w Grudziądzu. W 1834 roku przybył do Portsmouth w Anglii.

     Najprawdopodobniej należał do radykalnych społecznie Gromad Ludu Polskiego. W późniejszym okresie, wraz z liczną rodziną zamieszkał w Londynie. Mimo ciężkiej pracy borykał się z trudnościami materialnymi życia. Zrujnowanie zdrowie było konsekwencją pobicia przez żołnierzy pruskich.

     Faktem jest, że Miechów, stolica obwodu, na wieść o wybuchu powstania stał się miejscem, w którym zorganizowano zbiórkę pieniędzy i zaciąg do wojska polskiego "Krakusów" i "Kosynierów". Z końcem marca 1831 roku przybył do Miechowa J.U. Niemcewicz.

     Nie znam opracowania dziejów Powstania związanego z naszym regionem. Wiedzę o jego przebiegu i uczestnikach mamy fragmentaryczną. Podobnie jak o wielu innych wydarzeniach. Po upadku Powstania, tysiące jego uczestników którym groziły carskie więzienia udało się na Zachód Europy. To wydarzenie w dziejach Naszej Ojczyzny nazywamy Wielką Emigracją.

     Dyskutowano nad przyczynami klęski, możliwością dalszej walki i przyszłym ustroju państwa. Na tym tle wykształciły się zasadnicze trzy kierunki polityczne. Nasz bohater należał najprawdopodobniej do wspomnianych Gromad Ludu Polskiego. Olbrzymią i pozytywną rolę odgrywał Hotel Lambert Adama Czartoryskiego oraz Towarzystwo Demokratyczne Polskie.

     Mój znakomity nauczyciel akademicki, prof. Marian Tyrowicz, autor setek prac związanych z historią XIX wieku, wielki Polak, Ormianin z pochodzenia, jest autorem fundamentalnej pracy o Towarzystwie Demokratycznym Polskim. Tam znajduję informację o braciach Teodozjuszu i Zygmuncie Biechońskich z Proszowic.

Biechoński Teodozjusz (Teodor)

     Urodzony w 1812 roku. W Krakowie ukończył Liceum św. Barbary (1834r.) i Uniwersytet Jagielloński (1836r.) W wyniku represji Franciszka Gutha (1836r) przybył do Paryża gdzie studiował w Szkole Rysunków, Matematyki i Rzeźby, a równocześnie w Polskiej Szkole Wojskowej.

     Akces do Towarzystwa Demokratycznego Polskiego w Paryżu zgłosił 19 V 1844 roku. Po wybuchu Wiosny Ludów, w lutym 1848 roku przybył do Krakowa i na zlecenie Teofila Januszewicza przekradł się do Królestwa Polskiego celem odwołania wybuchu rewolucji, dlatego rozmawiał nad Szreniawą z pułkownikiem Wałeckim. Brał udział w walkach na Rynku Krakowskim (26IV). Był również aktywnym w walkach we Wrocławiu i we Lwowie.

     Z karnego konwoju zbiegł przez Karpaty na Słowację i Węgry, gdzie również uczestniczył w walkach w jednym z polskich oddziałów w bitwach Hernadem, po czym wyjechał do Krakowa z zadaniem utworzenia legionu XII (1848r.), projekt ten podjął wspólnie z L. Zienkiewiczem. W drodze na Węgry został aresztowany w Suchej. Skazany został na przymusową służbę w wojsku austriackim.

Biechoński Zygmunt

     Brat Teodozjusza. Nie jest znany jego udział w Powstaniu Listopadowym. Po 1831 roku aresztowany został przez policję Prus. Po 7. miesiącach w więzieniu w Magdeburgu, udał się do Paryża. Tam zgłosił akces do TDP. Podobnie jak jego brat, brał udział w walkach w Krakowie w kwietniu 1848 roku.

     Mamy wiele źródeł związanych z życiem tych znaczących postaci w życiu Wielkiej Emigracji. Ich historia o tym w jakich okolicznościach podjęli naukę w Krakowie, jaka odgrywali rolę w Powstaniu Listopadowym i w Towarzystwie Demokratycznym Polskim, jest na pewno pasjonująca i nieznaną.

opracował: Henryk Pomykalski   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[5.00]   (Proszowice)
proszowickie giełdy: kwiatowa i niedzielna
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ