Cmentarze, groby, kwatery wojenne w gminie Proszowice cz. II
    Dzisiaj jest niedziela, 05 maja 2024 r.   (126 dzień roku) ; imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara Dzień Europy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   artykuły dodane ostatnio   |   postacie   | 
 miejsca 
 |   wydarzenia   |   opracowania   |   ślady ZP   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / felietony, opracowania / miejsca / Cmentarze, groby, kwatery wojenne w gminie Proszowice cz. II
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie felietonów,
macie propozycję innych związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym materiale;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Cmentarze, groby, kwatery wojenne w gminie Proszowice cz. II

kwatera wojenna żołnierzy Armii Kraków (fot. Bartosz Wachulec)

Proszowice, 3-03-2014

     Miejscem, gdzie znajdują się największe kwatery wojenne w całej gminie jest oczywiście cmentarz parafialny w Proszowicach. Wyróżniamy tu trzy masowe miejsca pochówku: kwatera poległych w I wojnie światowej (nie istniejąca), kwatera żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939, kwatera żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1945. Zacząć należy od kwatery żołnierzy poległych w Wielkiej Wojnie. Obecnie nie wiadomo, jak wyglądała i gdzie się znajdowała. Bardzo szybko została zniwelowana i zastąpiona nowymi pochówkami. Ustalenie ilu żołnierzy spoczywa w Proszowicach, jest niemożliwe. Wedle austriackich danych zawartych w dokumencie wystawionym 9 grudnia 1916 roku, na cmentarzu spoczywa aż 789 poległych, natomiast dane z 1939 roku, mówią o 262 poległych. Na cmentarzu spoczywają też trzy polskie sanitariuszki, z czego dwie znane są z imienia.

     Kwatera wojenna żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej mieści 119 poległych. Należeli oni do Armii "Kraków", która wycofywała się przez Proszowice się na wschód przed nacierającymi wojskami niemieckimi. W trakcie tego odwrotu poległo wielu żołnierzy, których później pochowano na miejscowym cmentarzu, we wspólnej mogile. Poległych obrońców Polski za zgodą władz niemieckich, zebrano i pochowano na cmentarzu proszowickim w 1941 roku a ich pomnik odsłonięty został 20.10.1955. Dane osobowe poległych znane są dzięki ks. Stanisławowi Bombie, ówczesnemu proboszczowi, który podjął się zebrania i skatalogowania informacji o nich. Następnie listę poległych przekazano władzom niemieckim. Na podstawie danych zebranych przez ks. Bombę, Polski Czerwony Krzyż sporządził po wojnie raport dotyczący tej mogiły, w którym zawarł spis poległych oraz szkice sytuacyjne miejsca ich pochówku.

kwatera wojenna żołnierzy Armii Czerwonej (fot. Bartosz Wachulec)
     Ostatnią kwaterą wojenną jest obszar, na którym pochowano żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w trakcie walk o Proszowice w 1945 roku. Nie od razu wszyscy żołnierze spoczęli na miejscowym cmentarzu. Jeszcze długo po wojnie dochodziło do ekshumacji z mniejszych cmentarzy, rozsianych po całym powiecie. Ekshumację przeprowadzono między innymi w Gruszowie i Starym Brzesku. Na tamtejszych "dzikich" cmentarzach, żołnierze sowieccy spoczywali w bezimiennych grobach o których położeniu wiedzieli tylko mieszkańcy tych okolic. Akcje komasacyjne mają też jaskrawe odbicie w literaturze. W wydanej w roku 1975 książce Ryszarda Saweckiego Manewr który ocalił Kraków znajdujemy informację że na cmentarzu w Proszowicach spoczywa 582 żołnierzy. W wydanej w 1988 roku pracy Czesława Czubryt - Borkowskiego i Jerzego Michasiewicza Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa. Lata wojny 1939 - 1945, znajduje się zaś informacja, że proszowicka nekropolia jest miejscem spoczynku 641 żołnierzy. Oznacza to, że w trakcie tych 13 lat, przybyło 59 poległych. Oczywiście należy uwzględnić fakt, że liczby te są umowne. Walki o Proszowice były tak krwawe, że ustalenie, ilu dokładnie zginęło w nich Rosjan, i ilu, gdzie spoczywa, nie jest możliwe.

pomnik upamiętniający proszowickich Żydów
(fot. Bartosz Wachulec)
     Ostatnie miejsce, będące "mogiłą zbiorową", które zostanie omówione w tym artykule, jest nieco oddalone od cmentarza parafialnego. Przy drodze prowadzącej do miasta, znajduje się stary żydowski cmentarz. Jest to miejsce spoczynku, wielu Żydów, zamordowanych przez hitlerowców w okresie okupacji. Ustalenie, ile osób, wyznania mojżeszowego się na nim znajduje, jest trudne do ustalenia, jednak pamięć o nich przetrwała wśród młodego pokolenia. Świadczą o tym liczne tablice pamiątkowe oraz obelisk w kształcie macewy. Pomniki te, są znakami pamięci po rodzinach Pińczowskich, Gersinów, Jurystów, Byków i innych Żydów, którzy zostali zgładzeni przez Niemców.

     Wymienione a artykule groby wojenne oczywiście nie są jedynymi, które znajdują się w gminie Proszowice. Na każdym cmentarzu, nie tylko w gminie, ale i w całym powiecie, znajdują się miejsca związane z działaniami wojennymi z różnych okresów. Kwestie te, zostaną jednak poruszone w następnym artykule.

Bartosz Wachulec   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Kserokopie dokumentów udostępnione uczestnikom obozu inwentaryzacyjnego przez Wydział Rewaloryzacji Zabytków Miasta Krakowa i Dziedzictwa Narodowego działający przy Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
  2. Ustawa "O grobach i cmentarzach wojennych", http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19330390311 , [17.02.2014].

  3. Czubryt - Borkowski Czesław, Michasiewicz Jerzy, Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa. Lata wojny 1939 - 1945, Warszawa 1988.
  4. Głowicka - Polkowska Agnieszka, Kwatera żołnierzy Armii "Kraków" na cmentarzu proszowickim, [online], http://www.24ikp.pl/skarby/felietony/miejsca/20120914groby39/art.php, [18.02.2014].
  5. Pałosz Jerzy, Śmiercią złączeni. O cmentarzach z I wojny światowej na terenach Królestwa Polskiego administrowanych przez Austro - Węgry, Kraków 2012.
  6. Podsiadło Rafał, Fortyfikacje niemieckie na linii OKH Stellung A2. Proszowice - Hebdów - Świniary - Krzyżanowice, Kraków 2012.
  7. Sławecki Ryszard, Manewr, który ocalił Kraków, Kraków 1975.
  8. Siwek Andrzej, O kilku zapomnianych cmentarzach z I wojny światowej, Wiadomości Konserwatorskie województwa krakowskiego, cz. 6, Kraków 1997.



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
maj  5  niedziela
maj  6  poniedziałek
[10.00]   (Pałecznica)
koncert, dzień otwarty w pałecznickiej szkole muzycznej
maj  7  wtorek
maj  8  środa
[19.00]   (Proszowice)
Paweł Chałupka w programie Widzę to inaczej
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ