Cmentarze, groby, kwatery wojenne w gminie Proszowice cz. I
    Dzisiaj jest niedziela, 05 maja 2024 r.   (126 dzień roku) ; imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara Dzień Europy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   artykuły dodane ostatnio   |   postacie   | 
 miejsca 
 |   wydarzenia   |   opracowania   |   ślady ZP   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / felietony, opracowania / miejsca / Cmentarze, groby, kwatery wojenne w gminie Proszowice cz. I
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie felietonów,
macie propozycję innych związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym materiale;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Cmentarze, groby, kwatery wojenne w gminie Proszowice cz. I

mogiła zbiorowa w Kościelcu (fot. Bartosz Wachulec)

Proszowice, 22-02-2014

     Niniejszy artykuł będzie próbą przedstawienia Czytelnikom efektów prac inwentaryzacji grobów wojennych prowadzonych przez Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, jakie przeprowadzono na terenie gminy Proszowice.

     Wedle danych, które udało się zebrać podczas inwentaryzacji, na terenie gminy Proszowice znajduje się ok. 35 obiektów, będących miejscem spoczynku osób poległych w wyniku działań wojennych. Liczba ta jest zaokrąglona ponieważ informacje uzyskane podczas badań terenowych dały inne wyniki niż te, które były zawarte w dokumentach z inwentaryzacji grobów wojennych, prowadzonych w poprzednich latach.

mogiła zbiorowa w Bobinie (fot. Bartosz Wachulec)
     Problemami jakie się nasuwają podczas inwentaryzacji, jest częste łączenie mogił ofiar wojny z różnych okresów. Najlepszym przykładem może tutaj być mogiła zbiorowa powstańców styczniowych w Kościelcu. Mimo iż na grobie znajduje się tablica z informacją o osobach, które w nim spoczywają, w świetle starszych dokumentów nie wydaje się to być takie oczywiste. Dr Jerzy Pałosz w swojej książce Śmiercią złączeni. O cmentarzach z I wojny światowej na terenach Królestwa Polskiego administrowanych przez Austro - Węgry, podaje informację, że powstańcza mogiła w Kościelcu, tak naprawdę jest miejscem spoczynku aż 201 żołnierzy z I wojny światowej. Autor, zamiesza zdjęcie tegoż grobu, zrobione w czasach przed zawieszeniem tabliczki z informacją o powstańcach co świadczy, że nie zawsze grób identyfikowano z powstańczą mogiłą.

     Podobną sytuację można zaobserwować w Bobinie. Znajduje się tam mogiła zbiorowa, żołnierzy poległych w 1945 roku, oraz pojedynczy grób nieznanego żołnierza. Także tutaj Jerzy Pałosz podaje dowody, że w grobie mogą spoczywać także żołnierze polegli w I wojnie światowej. Temat ten został już wcześniej poruszony przez Andrzeja Siwka w artykule O kilku zapomnianych cmentarzach z I wojny światowej zawartym w "Wiadomościach konserwatorskich województwa krakowskiego". Także w przypadku mogiły z Bobina Pałoszowi, udaje się dotrzeć do zdjęcia przedstawiającego ten grób, zanim pojawiła się na nim tablica z napisem "Polegli w czasie działań wojennych w 1945 r.". Wedle danych którymi dysponujemy, na cmentarzu w Bobinie, może spoczywać aż 296 żołnierzy poległych w Wielkiej Wojnie. Wedle dokumentów z 1937 roku, w mogile kryje aż 2303 poległych i jeszcze miano prowadzić ekshumacje z cmentarzy w Koszycach i Włostowicach. Liczby mogły zostać oczywiście zawyżone, jednak mało prawdopodobne żeby po akcjach komasacyjnych spoczywało tam tylko 296 osób.

     Kolejna zbiorowa mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Żębocinie. Jest to grób, w którym znajdują się szczątki żołnierzy poległych w 1945 roku. Tablica memoratywna informuje, że spoczywają tu żołnierze polscy, radzieccy i niemieccy. Rosjan, znajdujących się w masowej mogile jest 27 natomiast, liczba spoczywających w niej Niemców jest niemożliwa do ustalenia.

cdn.

Bartosz Wachulec   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Kserokopie dokumentów udostępnione uczestnikom obozu inwentaryzacyjnego przez Wydział Rewaloryzacji Zabytków Miasta Krakowa i Dziedzictwa Narodowego działający przy Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
  2. Ustawa "O grobach i cmentarzach wojennych", http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19330390311 , [17.02.2014].

  3. Czubryt - Borkowski Czesław, Michasiewicz Jerzy, Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa. Lata wojny 1939 - 1945, Warszawa 1988.
  4. Głowicka - Polkowska Agnieszka, Kwatera żołnierzy Armii "Kraków" na cmentarzu proszowickim, [online], http://www.24ikp.pl/skarby/felietony/miejsca/20120914groby39/art.php, [18.02.2014].
  5. Pałosz Jerzy, Śmiercią złączeni. O cmentarzach z I wojny światowej na terenach Królestwa Polskiego administrowanych przez Austro - Węgry, Kraków 2012.
  6. Podsiadło Rafał, Fortyfikacje niemieckie na linii OKH Stellung A2. Proszowice - Hebdów - Świniary - Krzyżanowice, Kraków 2012.
  7. Sławecki Ryszard, Manewr, który ocalił Kraków, Kraków 1975.
  8. Siwek Andrzej, O kilku zapomnianych cmentarzach z I wojny światowej, Wiadomości Konserwatorskie województwa krakowskiego, cz. 6, Kraków 1997.



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
maj  5  niedziela
maj  6  poniedziałek
[10.00]   (Pałecznica)
koncert, dzień otwarty w pałecznickiej szkole muzycznej
maj  7  wtorek
maj  8  środa
[19.00]   (Proszowice)
Paweł Chałupka w programie Widzę to inaczej
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ