Dzisiaj jest wtorek, 27 września 2022 r.   (270 dzień roku) ; imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego Dzień Podziemnego Państwa Polskiego,ŚD Turystyki    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Z "cukrowego" miasteczka nad Małoszówką
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-09-26
USD 4,9113 +0,65%
EUR 4,7566 -0,05%
CHF 4,9846 +0,29%
GBP 5,2822 -3,13%
Wspierane przez Money.pl


Z "cukrowego" miasteczka nad Małoszówką
Leon Łubieński h. Pomian

widok na dawną cukrownię "Łubna"
(fot. Marcin Szwaja)
Leon Kazimierz Łubieński h. Pomian
(źródło: pl.wikipedia.org)
herb Pomian
(źródło: pl.wikipedia.org)

Proszowice, 23-09-2022

     Obecny rok 2022 w miasteczku Kazimierza Wielka jest szczególny i uroczysty. Jest poświęcony znamienitej rodzinie szlacheckiej, dzięki której zawdzięcza rozwój, rozkwit, postęp i dobro materialne. Ówczesna wizytówką miasta była cukrownia "Łubna". Każdy kto teraz odwiedza to miejsce, niemalże na każdym kroku, może się dowiedzieć o różnych ciekawostkach z tej słodkiej historii. Więc zostając przy tym temacie personalnym, chciałbym zaprezentować jedną z postaci rodu Łubieńskich. Jest nią...

Leon Kazimierz Łubieński herbu Pomian urodził się 15 marca 1861 roku w Kazimierzy Wielkiej. Był synem Franciszka i Anny Marii Lubomirskiej, a wnukiem założyciela cukrowni "Łubna" - Kazimierza Łubieńskiego. W 1881 roku otrzymuje udziały w Spółce cukrowni "Łubna i Szreniawa" tejże organizacji. Następnie puszcza w dzierżawę swoje dobra ziemskie w Kazimierzy Wielkiej wraz z folwarkiem w Budzyniu, Bełzowie i Słonowicach, odziedziczone po rodzicach. Po trzech latach posiadania, w 1884 r., sprzedaje wszystkie swoje ogólne uprawnienia i obowiązki jako wspólnika w tej fabryce.

     Trzeba zaznaczyć, że po 39 latach ród Łubieńskich na krótki okres, przestaje być jej głównym udziałowcem. Tylko osamotniony wątek zaznaczy bohater biogramu, bowiem w 1902 roku, nabędzie jeden symboliczny udział.

     Od 1907 roku, wszedł w skład reprezentacji Koła Polskiego w II Dumie Państwowej. Póki co, gdy wybucha I wojny światowa, Leon udziela się w Rosyjskim Czerwonym Krzyżu, jako jeden z członków delegacji carycy, odwiedza szpitale polowe.

     Na ojczystym gruncie jako znawca polityki wschodniej, towarzyszył politykom Romanowi Dmowskiemu i Ignacemu Paderewskiemu podczas podpisywania traktatu wersalskiego (Francja) - rozejmu pokojowego, który zakończył okres wojny z początku XX wieku. Był także reprezentantem rządu polskiego w Międzynarodowym Instytucie Rolnym. W 1922 został wybrany senatorem I kadencji II RP z ramienia Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej.

     W trakcie trwania ogólnoświatowej konferencji gospodarczej w Genui (10.04.-19.05.1922) nagłośnił w Europie sprawę polskiego mienia, zagrabionego przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Ponowne jest wybrany posłem na drugą kadencję do Senatu (1926-1930), jako członek Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem założyciela Walerego Sławka. Jego przygoda z urzędowaniem kończy się wraz z momentem rozwiązania Senatu 30 sierpnia 1930 roku i przechodzi na emeryturę.

     Na stałe mieszka w Warszawie, i już nie powraca do rodzinnych stron nad rzekę Małoszówkę. W stolicy zastaje go wybuchu II wojny światowej. Jego stan zdrowia pogarsza się, porusza się na wózku inwalidzkim. W tym stanie zdrowia (choroba serca) dożywa do wybuchu powstania w stolicy (1.08.1944 r.). Ósmego sierpnia, bezlitośnie wyrzucono go z mieszkania (ul. Filtrowa 69 m.35), przez formację kolaboracyjną żołnierzy rosyjskiej wyzwoleńczej armii ludowej, w służbie niemieckiej. W następnym dniu (9 sierpnia 1944 r.) został zastrzelony na dzielnicy Ochota w okolicach Zieleniaka (ul. Grójecka 95, róg ul. Opaczewskiej). Wiosną 1945 roku ekshumowano jego ciało z anonimowej mogiły.

     Był dwukrotnie żonaty. Z drugiego małżeństwa z Leopoldyną z Hutten-Czapskich (siostra malarza Józefa Czapskiego) miał trzech synów i córkę, którzy urodzili się na kazimierskiej ziemi: Jerzy, Franciszek (w imieniu zmarłego ojca był administratorem majątku w Kazimierzy Wielkiej), pozostali to Ludwik i Józefa.

     Na cmentarzu w Kazimierzy Wielkiej znajduje się jego symboliczne epitafium, pośród zasłużonych członków rodziny dla tego miasteczka.

opracowanie: Marcin Szwaja   

symboliczne epitafium na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Wielkiej
(fot. Marcin Szwaja)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Henryk Oziębłowski, Stanisław M.Przybyszewski; Cukrownia "Łubna" 1845-1995; Kazimierza Wielka 1995

  2. Tablica informacyjna na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Wielkiej

  3. pl.wikipedia.org
  4. sejm.gov.pl
  5. senat.edu.pl
  6. sejm-wielki.plidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
wrzesień  27  wtorek
[8.45]   (Proszowice, Koniusza)
XXI Bieg Przełajowy ku czci gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego
wrzesień  28  środa
wrzesień  29  czwartek
wrzesień  30  piątek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ