Aktywny kombatant
    Dzisiaj jest wtorek, 23 kwietnia 2024 r.   (114 dzień roku) ; imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha Ś. Dzień Książki i Praw Autorskich    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Aktywny kombatant
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Aktywny kombatant
Jan Michalak ps. Szakal
(ur.: 10.12.1923 - zm.: 1.01.2003)

biogram

Jan Michalak ps. Szakal
(fot. pauart.pl)

Proszowice, 6-12-2018

Ppor. Jan Michalak ps. Szakal, urodził się 10 grudnia 1923 roku w Zielonkach w rodzinie Marii z Więckowskich i Jana Michalaków. Tutaj uczęszczał do Szkoły Powszechnej, po jej ukończeniu kontynuował naukę w gimnazjum w Krakowie.

     W rodzinnym domu i w szkole wpajano mu hasło: Bóg - Honor - Ojczyzna. Temu hasłu był wierny przez całe swoje życie. Ten duch patriotyzmu, panujący w rodzinie państwa Michalaków spowodował, że już 1942 roku wstępuje do Związku Walki Zbrojnej / Armia Krajowa.

     Żołnierzami Armii Krajowej zostają także obie jego siostry: Janina Lazarowa i Maria Pilarczykowa, a ich rodzinny dom był zawsze otwarty dla ludzi konspiracji. Janek przechodzi w konspiracji podstawowe przeszkolenie wojskowe. Wyróżnia się odwagą oraz oddaniem w walce z okupantem. Wypełnia wzorowo powierzone mu zadania organizacyjne.

     W 1944 roku zostaje powołany w skład oddziału dywersyjnego o kryptonimie "OGIEŃ", dowodzonym przez porucznika "Kalinę" - Otto Śmiałka. Oddział ten wchodził w skład 5 Pułku Strzelców Konnych "Pszczoła" Krakowskiej Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej "BANK" Armii Krajowej.

     Podczas służby w tej jednostce brał udział w akcjach dywersyjnych i bojowych w południowym rejonie ówczesnego powiatu miechowskiego. Podczas jednej akcji został poważnie ranny. Pełnego zdrowia już nigdy nie odzyskał.

     Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej podejmuje naukę w Liceum im. świętego Jacka w Krakowie. Zdaje w nim maturę. Postanawia zostać lekarzem. Wstępuje na wydział lekarski Uniwersytetu Wrocławskiego. Niestety zły stan zdrowia nie pozwala mu na kontynuację studiów. Podejmuje pracę zawodową najpierw w Bielsku, a następnie w Krakowie, między innymi w Zjednoczeniu Wodno-Melioracyjnym, gdzie pracował aż do emerytury.

     Po wyzwoleniu nie zerwał kontaktów z towarzyszami broni z Armii Krajowej. Brał udział w tajnych nabożeństwach za Ojczyznę i zebraniach organizowanych przez dowództwo Inspektoratu "Maria" Armii Krajowej, nie bacząc na niebezpieczeństwo aresztowania. Szczególnie aktywnie pracował w akowskim środowisku w latach osiemdziesiątych. Był jednym z inicjatorów ufundowania sztandaru 106 DP Armii Krajowej, którego przez szereg lat był sztandarowym.

     Niestety pogarszający się stan zdrowia uniemożliwił mu dalszą pracę, pełną zaangażowania w legalnej wreszcie organizacji akowskiej. Nigdy jednak, mimo obłożnej choroby nie zerwał więzi ze środowiskiem kombatanckim. Żył do ostatniego tchnienia etosem Armii Krajowej. Zmarł 1 stycznia 2003 roku, został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Zielonkach 6 stycznia.

     W ostatniej drodze towarzyszyła mu liczna grupa żołnierzy Inspektoratu "Maria" pod sztandarem 106 DP AK i sztandarem Koła Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu "Maria" w Michałowicach. Drogę życiową ppor. Jana Michalaka przedstawił oraz pożegnał w imieniu żołnierzy 106 DP AK i KBK Zmot. wiceprezes zarządu Inspektoratu "Maria" SŻAK. mgr Antoni Sieledki.

Za działalność konspiracyjną i bojową, wówczas sierżant Armii Krajowej, obecnie podporucznik Wojska Polskiego został wyróżniony: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim oraz odznaczeniami za aktywność w walce o wolność Ojczyzny np. Akcja "Burza".

Prezes Rady Ministrów nadał podporucznikowi Janowi Michalakowi zaszczytny tytuł "Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny".

opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. archiwum kpt. Antoniego Sieleckiego ps. Ansiel, Wir
  2. pauart.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  23  wtorek
kwiecień  24  środa
[18.00]   (Kraków)
Operacja >>Burza<< na obszarze Inspektoratu Miechów Armii Krajowejwykład Cezarego Brożka (transmisja online)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ