Porucznik AK z rodziny o żołnierskich tradycjach
    Dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024 r.   (117 dzień roku) ; imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Porucznik AK z rodziny o żołnierskich tradycjach
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Porucznik AK z rodziny o żołnierskich tradycjach
Adolf Kieres ps. Volt
(ur.: 29.09.1925 - zm.: 27.03.2017)

biogram

Adolf Kieres ps. Volt
(fot. facebook.com/szzak.olkusz)

Proszowice, 6-03-2021

Porucznik Adolf Kieres ps. Volt; urodził się 29 września 1925 r. w Olkuszu, , żołnierz konspiracyjnego pułku "Srebro", drużyny dywersyjnej Obwodu Olkusz, partyzant oddziału "Litwinka" 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Jeden z założycieli olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

     Pochodził z rodziny o żołnierskich tradycjach (ojciec w armii carskiej, dwaj bracia - oficerowie w Wojsku Polskim), Mając niespełna 14 lat zaangażował się w przygotowania do nadchodzącej wojny.

     W lutym 1939 roku ukończył kurs PCK "Przeszkolenie z ratownictwa ogólnego i przeciwgazowego". We wrześniu był gońcem w miejskiej służbie ratowniczo-sanitarnej PCK. W pierwszych latach okupacji został aresztowany przez Niemców za nielegalne przekroczenie granicy między Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem. Od 1941 r. pracował w fabryce "Westen" w Olkuszu. Tam po raz pierwszy zetknął się z konspiracją.

     W 1944 r. został zaprzysiężony przez Jerzego Zielonkę i stał się członkiem drużyny dywersyjnej Obwodu Olkusz AK pod dowództwem Wacława Kalarusa ps. Tarzan, przyjął pseudonim "Volt". Późną jesienią 1944 r. w wyniku "wsypy" cała drużyna została zagrożona aresztowaniem. W nocy z 29 na 30 listopada 1944 r. "Volt" był w składzie dziesięcioosobowej grupy pod dowództwem "Tarzana", która dokonała akcji na magazyn broni w fabryce Westena. Uzbrojeni w dwa pistolety z minimalną ilością amunicji drużyna przejęli kontrolę nad fabryką, sterroryzowali urzędującego tam szefa NSDAP, rozbili drzwi magazynu zdobywając ponad 30 sztuk broni, amunicję i wyposażenie.

     Drużyna została włączona do oddziału "Litwinka" 106. DP AK. W grudniu 1944 roku Volt brał udział w cyklu akcji o charakterze odwetowym na niemieckich kolonistach, konfidentach i volksdeutsach na pograniczu Rzeszy i Guberni. W styczniu 1945 r. bił się z Niemcami w potyczce pod Osiekiem. 17 stycznia, w kolejnej potyczce - pod Budzyniem - otrzymał ciężki postrzał w nogę i dostał się do niewoli.

     W marcu, w dniu kiedy powrócił do rodzinnego domu, został aresztowany przez UB. Przez tydzień był przesłuchiwany w PUBP w Olkuszu. W kolejnych latach - jako akowcowi - uniemożliwiano mu przyjęcie do szkół, utrudniano rozwój zawodowy, a w maju 1946 r. na kilka dni ponownie aresztowano.

     Mimo to, na ile było to możliwe, Kieres angażował się w upamiętnienie poległych kolegów, m. in. będąc jedną z osób, które doprowadziły do ekshumacji akowców. W 1989 r. był jednym z członków założycieli koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu. Czynnie włączał się w inicjatywy, np. w fundacji sztandaru i pomnika poległych, pełniąc też funkcje we władzach Koła. Był jednym z inicjatorów ufundowania tablicy pamiątkowej Żołnierzy AK Ziemi Olkuskiej na Starym Cmentarzu w Olkuszu.

20 maja 2001 r., uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej olkuskiej AK na Starym Cmentarzu. Pierwszy rząd, od lewej: Marian Natkaniec "Nać", Jerzy Gerasimow "Czarny", Adolf Kieres "Volt", Henryk Czerniak "Osa"
(fot. facebook.com/szzak.olkusz)
     Zmarł 27 marca 2017 r. w wieku 92 lat w Olkuszu. Pogrzeb odbył się w środę 29 marca na olkuskim cmentarzu. Uroczystościom towarzyszyła wojskowa asysta honorowa.

Odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Odznaką Pamiątkową Akcji "Burza".

opracowanie: red.   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Piotr Kubiczek; Zmarł Adolf Kieres "Volt"; [w:] Przegląd Olkuski

  2. facebook.com/szzak.olkusz
  3. przeglad.olkuski.pl
  4. akolkusz.blogspot.com



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ