Porucznik AK z rodziny o żołnierskich tradycjach
    Dzisiaj jest czwartek, 18 lipca 2024 r.   (200 dzień roku) ; imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta +wspomnienie świętego Szymona z Lipnicy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Porucznik AK z rodziny o żołnierskich tradycjach
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Porucznik AK z rodziny o żołnierskich tradycjach
Adolf Kieres ps. Volt
(ur.: 29.09.1925 - zm.: 27.03.2017)

biogram

Adolf Kieres ps. Volt
(fot. facebook.com/szzak.olkusz)

Proszowice, 6-03-2021

Porucznik Adolf Kieres ps. Volt; urodził się 29 września 1925 r. w Olkuszu, , żołnierz konspiracyjnego pułku "Srebro", drużyny dywersyjnej Obwodu Olkusz, partyzant oddziału "Litwinka" 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Jeden z założycieli olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

     Pochodził z rodziny o żołnierskich tradycjach (ojciec w armii carskiej, dwaj bracia - oficerowie w Wojsku Polskim), Mając niespełna 14 lat zaangażował się w przygotowania do nadchodzącej wojny.

     W lutym 1939 roku ukończył kurs PCK "Przeszkolenie z ratownictwa ogólnego i przeciwgazowego". We wrześniu był gońcem w miejskiej służbie ratowniczo-sanitarnej PCK. W pierwszych latach okupacji został aresztowany przez Niemców za nielegalne przekroczenie granicy między Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem. Od 1941 r. pracował w fabryce "Westen" w Olkuszu. Tam po raz pierwszy zetknął się z konspiracją.

     W 1944 r. został zaprzysiężony przez Jerzego Zielonkę i stał się członkiem drużyny dywersyjnej Obwodu Olkusz AK pod dowództwem Wacława Kalarusa ps. Tarzan, przyjął pseudonim "Volt". Późną jesienią 1944 r. w wyniku "wsypy" cała drużyna została zagrożona aresztowaniem. W nocy z 29 na 30 listopada 1944 r. "Volt" był w składzie dziesięcioosobowej grupy pod dowództwem "Tarzana", która dokonała akcji na magazyn broni w fabryce Westena. Uzbrojeni w dwa pistolety z minimalną ilością amunicji drużyna przejęli kontrolę nad fabryką, sterroryzowali urzędującego tam szefa NSDAP, rozbili drzwi magazynu zdobywając ponad 30 sztuk broni, amunicję i wyposażenie.

     Drużyna została włączona do oddziału "Litwinka" 106. DP AK. W grudniu 1944 roku Volt brał udział w cyklu akcji o charakterze odwetowym na niemieckich kolonistach, konfidentach i volksdeutsach na pograniczu Rzeszy i Guberni. W styczniu 1945 r. bił się z Niemcami w potyczce pod Osiekiem. 17 stycznia, w kolejnej potyczce - pod Budzyniem - otrzymał ciężki postrzał w nogę i dostał się do niewoli.

     W marcu, w dniu kiedy powrócił do rodzinnego domu, został aresztowany przez UB. Przez tydzień był przesłuchiwany w PUBP w Olkuszu. W kolejnych latach - jako akowcowi - uniemożliwiano mu przyjęcie do szkół, utrudniano rozwój zawodowy, a w maju 1946 r. na kilka dni ponownie aresztowano.

     Mimo to, na ile było to możliwe, Kieres angażował się w upamiętnienie poległych kolegów, m. in. będąc jedną z osób, które doprowadziły do ekshumacji akowców. W 1989 r. był jednym z członków założycieli koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu. Czynnie włączał się w inicjatywy, np. w fundacji sztandaru i pomnika poległych, pełniąc też funkcje we władzach Koła. Był jednym z inicjatorów ufundowania tablicy pamiątkowej Żołnierzy AK Ziemi Olkuskiej na Starym Cmentarzu w Olkuszu.

20 maja 2001 r., uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej olkuskiej AK na Starym Cmentarzu. Pierwszy rząd, od lewej: Marian Natkaniec "Nać", Jerzy Gerasimow "Czarny", Adolf Kieres "Volt", Henryk Czerniak "Osa"
(fot. facebook.com/szzak.olkusz)
     Zmarł 27 marca 2017 r. w wieku 92 lat w Olkuszu. Pogrzeb odbył się w środę 29 marca na olkuskim cmentarzu. Uroczystościom towarzyszyła wojskowa asysta honorowa.

Odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Odznaką Pamiątkową Akcji "Burza".

opracowanie: red.   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Piotr Kubiczek; Zmarł Adolf Kieres "Volt"; [w:] Przegląd Olkuski

  2. facebook.com/szzak.olkusz
  3. przeglad.olkuski.pl
  4. akolkusz.blogspot.comidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
lipiec  18  czwartek
lipiec  19  piątek
lipiec  20  sobota
lipiec  21  niedziela
[9.00-14.00]   (Proszowice)
VIII. Festiwal "Święto Ogórka"
[14.00-19.00]   (Nowe Brzesko)
V. Piknik Ekologiczny
[16.00]   (Sudołek)
IV Małopolskie Święto Bobu
[16.00]   (Pobiednik Mały)
Pobiednicke Biegi 2024
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ