Porucznik AK z rodziny o żołnierskich tradycjach
Adolf Kieres ps. Volt
(ur.: 29.09.1925 - zm.: 27.03.2017)

biogram

Adolf Kieres ps. Volt
(fot. facebook.com/szzak.olkusz)

Proszowice, 6-03-2021

Porucznik Adolf Kieres ps. Volt; urodził się 29 września 1925 r. w Olkuszu, , żołnierz konspiracyjnego pułku "Srebro", drużyny dywersyjnej Obwodu Olkusz, partyzant oddziału "Litwinka" 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Jeden z założycieli olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

     Pochodził z rodziny o żołnierskich tradycjach (ojciec w armii carskiej, dwaj bracia - oficerowie w Wojsku Polskim), Mając niespełna 14 lat zaangażował się w przygotowania do nadchodzącej wojny.

     W lutym 1939 roku ukończył kurs PCK "Przeszkolenie z ratownictwa ogólnego i przeciwgazowego". We wrześniu był gońcem w miejskiej służbie ratowniczo-sanitarnej PCK. W pierwszych latach okupacji został aresztowany przez Niemców za nielegalne przekroczenie granicy między Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem. Od 1941 r. pracował w fabryce "Westen" w Olkuszu. Tam po raz pierwszy zetknął się z konspiracją.

     W 1944 r. został zaprzysiężony przez Jerzego Zielonkę i stał się członkiem drużyny dywersyjnej Obwodu Olkusz AK pod dowództwem Wacława Kalarusa ps. Tarzan, przyjął pseudonim "Volt". Późną jesienią 1944 r. w wyniku "wsypy" cała drużyna została zagrożona aresztowaniem. W nocy z 29 na 30 listopada 1944 r. "Volt" był w składzie dziesięcioosobowej grupy pod dowództwem "Tarzana", która dokonała akcji na magazyn broni w fabryce Westena. Uzbrojeni w dwa pistolety z minimalną ilością amunicji drużyna przejęli kontrolę nad fabryką, sterroryzowali urzędującego tam szefa NSDAP, rozbili drzwi magazynu zdobywając ponad 30 sztuk broni, amunicję i wyposażenie.

     Drużyna została włączona do oddziału "Litwinka" 106. DP AK. W grudniu 1944 roku Volt brał udział w cyklu akcji o charakterze odwetowym na niemieckich kolonistach, konfidentach i volksdeutsach na pograniczu Rzeszy i Guberni. W styczniu 1945 r. bił się z Niemcami w potyczce pod Osiekiem. 17 stycznia, w kolejnej potyczce - pod Budzyniem - otrzymał ciężki postrzał w nogę i dostał się do niewoli.

     W marcu, w dniu kiedy powrócił do rodzinnego domu, został aresztowany przez UB. Przez tydzień był przesłuchiwany w PUBP w Olkuszu. W kolejnych latach - jako akowcowi - uniemożliwiano mu przyjęcie do szkół, utrudniano rozwój zawodowy, a w maju 1946 r. na kilka dni ponownie aresztowano.

     Mimo to, na ile było to możliwe, Kieres angażował się w upamiętnienie poległych kolegów, m. in. będąc jedną z osób, które doprowadziły do ekshumacji akowców. W 1989 r. był jednym z członków założycieli koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu. Czynnie włączał się w inicjatywy, np. w fundacji sztandaru i pomnika poległych, pełniąc też funkcje we władzach Koła. Był jednym z inicjatorów ufundowania tablicy pamiątkowej Żołnierzy AK Ziemi Olkuskiej na Starym Cmentarzu w Olkuszu.

20 maja 2001 r., uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej olkuskiej AK na Starym Cmentarzu. Pierwszy rząd, od lewej: Marian Natkaniec "Nać", Jerzy Gerasimow "Czarny", Adolf Kieres "Volt", Henryk Czerniak "Osa"
(fot. facebook.com/szzak.olkusz)
     Zmarł 27 marca 2017 r. w wieku 92 lat w Olkuszu. Pogrzeb odbył się w środę 29 marca na olkuskim cmentarzu. Uroczystościom towarzyszyła wojskowa asysta honorowa.

Odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Odznaką Pamiątkową Akcji "Burza".

opracowanie: red.   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Piotr Kubiczek; Zmarł Adolf Kieres "Volt"; [w:] Przegląd Olkuski

  2. facebook.com/szzak.olkusz
  3. przeglad.olkuski.pl
  4. akolkusz.blogspot.com

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/rp1944/k/kieres_adolf/art.php