Stan zdrowia nie pozwolił mu zostać zawodowym wojskowym
    Dzisiaj jest środa, 24 kwietnia 2024 r.   (115 dzień roku) ; imieniny: Bony, Horacji, Jerzego    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Stan zdrowia nie pozwolił mu zostać zawodowym wojskowym
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Stan zdrowia nie pozwolił mu zostać zawodowym wojskowym
Aleksander Issa ps. Słoń
(ur.: 9.09.1914 - zm.: 11.04.2002)

biogram

Aleksander Issa ps. Słoń, Lis
(fot. Inspektorat AK...)

Proszowice, 7-02-2020

Major Aleksander Issa ps. Słoń, Lis; urodził się 9 września 1914 r. w Chrobrzu, był synem Aleksandra i Karoliny z domu Nowacka, ojciec był leśniczym w miejscowości Włochy k/Pińczowa (3 km). Mieszkali w leśniczówce na skraju lasów należących do hr. Wielopolskiego z Chrobrza.

     Po uzyskaniu matury w 1935 r. w gimnazjum pińczowskim, został powołany do Dywizyjnej Szkoły Podchorążych przy 39. pp w Jarosławiu, którą ukończył w 1936 r. w stopniu kpr. pchor. Za jego zgodą komendant szkoły skierował go Zawodowej Szkoły Oficerskiej Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie nabawił się przewlekłego zapalenia płuc, co go zdyskwalifikowało jako kandydata na zawodowego oficera.

     Po tym życiowym epizodzie ukończył wydział prawa na UJ w Krakowie. Po ćwiczeniach, odbytych w 1938 r. w 17. pp w Rzeszowie otrzymał patent oficerski na stopień ppor. piechoty.

    W połowie sierpnia 1939 r. zmobilizowany do 2. pp Legionów do Sandomierza, skąd wyruszył na wojnę w okolice Borowa Góra - Bełchatów. Był dowódcą pierwszego plutonu (CKM-ów). Swój szlak bojowy zakończył na wschodnich rubieżach Polski u gen. Władysława Andersa w Nowogródzkiej Brygadzie Kawalerii po potyczce z sowieckimi czołgami pod Narolem.

     W marcu 1940 r. rozpoczął działalność konspiracyjną w ZWZ, przybierając ps. Słoń, a od połowy 1943 r., już w AK - "Lis".

     Komendant Obwodu AK "Pelagia" kpt. Roman Zawarczyński ps. Sewer powierza mu organizację i dowództwo placówki "Pies" (Pińczów), przemianowanej później na podobwód "Pola". Od kwietnia 1944 r. podobwód ten stanowił 3 bat. 120. pp AK "Ziemia Pińczowska" 106 DP Inspektoratu "Maria", a dotychczasowe plutony zostały podniesione do rangi kompanii. III bat 120. pp AK posiadał 4 kompanie w miejscowościach: 1. Pińczów - krypt "Pies", 2. Kije - "Kret", 3. Chroberz - "Chomik", 4. Góry - "Jeż".

     Ważnym elementem szkolenia dowódczego w podobwodzie były organizowane kursy podchorążych - 4 i podoficerskich - 5, gdzie przeszkolono łącznie 27 podchorążych i 30 podoficerów. Było to radykalne i szybkie podnoszenie poziomu ogólno wojskowego w batalionie w okresie lipiec 1942 r. - 1944 r.

     Głównym celem walki batalionu była mała dywersja, a więc: niszczenie akt w gminach, mleczarń, zabieranie gotówki z majątków Liegenschaftów w Chrobrzu i Górach, niszczenie młynów i tartaków, mostu kolejowego na Nidzie pod Motkowicami w celu opóźniania wywozu produktów rolnych, trzody i bydła do Rzeszy, sypanie gwoździ na szosę i in.

     Powszechną bolączką był brak broni. Dość powiedzieć, że na ogólny stan batalionu 455 osób w dniu koncentracji w Pińczowie 26.07.1944 r. broni wystarczyło tylko dla ok. 80. Niewiele zmieniło się po otrzymaniu kilkunastu sztuk broni z alianckiego zrzutu.

     W okresie powstania i trwania "Rzeczypospolitej Partyzanckiej" III bat. 120.pp AK, mimo iż nie najliczniejszy i najlepiej uzbrojony, to jednak boleśnie kąsał wroga i szarpał jego siły, nie dając mu chwili wytchnienia, stwarzając mu stałe zagrożenie.

     Pod koniec września 1944 r. "Lis" został aresztowany wraz z 9 innymi żołnierzami z Pińczowa i osadzony w siedzibie gestapo w Busku-Zdroju. Udało mu się wydrążyć otwór w murze i razem z pozostałymi uwięzionymi szczęśliwie uciec z tego złowrogiego miejsca i cało wrócić do domu, by kontynuować walkę do ostatecznego zwycięstwa. Funkcję komendanta obwodu Pińczów Issa sprawował przez 4 lata, od marca 1940 r. do stycznia 1944r., a kiedy funkcję komendanta objął kpt. "Nemo" (Józef Dmowski) - "Lis" został jego zastępcą.

     Przez okres całej służby w ZWZ AK, Aleksander Issa ps. Lis był przykładem w walce, wykazał się zmysłem organizacyjnym i inicjatywą w każdym działaniu, wielką ofiarnością, odwagą i męstwem oraz rozwagą i roztropnością dobrego dowódcy.

     Po wojnie, jak większość oficerów AK, był prześladowany i szykanowany przez UB. Ujawnił się jesienią w 1945r. w Katowicach. Później przeniósł się i zamieszkał w Warszawie.

Był odznaczony: Ord. Woj. Virtuti Militari 5 klasy, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem AK, Medalem WP.

Zmarł 11 kwietnia 2002 r. w Warszawie, pochowany jest na cmentarzu Stare Powązki.

grób "Lisa" na Starych Powązkach w Warszawie
(fot. cmentarze.um.warszawa.pl)


opacowanie: Józef Belski   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Józef Belski; Kazimiersko - Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka 22 lipca - 12 sierpnia 1944; Kazimierza Wielka 2014

  2. cmentarze.um.warszawa.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  24  środa
[18.00]   (Kraków)
Operacja >>Burza<< na obszarze Inspektoratu Miechów Armii Krajowejwykład Cezarego Brożka (transmisja online)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ