Pułkownik z Wierzbicy
    Dzisiaj jest sobota, 27 lipca 2024 r.   (209 dzień roku) ; imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa Dzień Samotnych    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Pułkownik z Wierzbicy
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Pułkownik z Wierzbicy
Stefan Brożek ps. Hubert
(ur.: 4.08.1920 - zm.: 16.05.2008)

biogram

Stefan Brożek ps. Hubert
(fot. krakow.ipn.gov.pl)

Proszowice, 20-06-2020

Pułkownik Stefan Brożek ps. Hubert; Urodził się 4 sierpnia 1920 roku w Wierzbicy koło Pilicy w ówczesnym powiecie olkuskim (woj. kieleckie). Był synem Michała (1895-1977 członka POW, żołnierza wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., działacza OSP) i Magdaleny z domu Słaboń (1898-1990). Rodzice pracowali w swoim gospodarstwie rolnym. Stefan cztery klasy szkoły powszechnej ukończył w Wierzbicy. Następnie kontynuował naukę w szkole nr 5 w Zawierciu. Miał rodzeństwo: Annę (1922-1951, przewodniczącą LZK w miejscowości Wierzbica), Jana (1924-1944, kpr. pchor. rez. AK, członka OS BCh/LSB Edwarda Kaziora "Lota", poległego w akcji w miejscowości Brzeziny k. Żarnowca 22 X 1944), Zofię (1926-2010), Julię (ur. 1929).

     W latach 1933-1938 uczęszczał do gimnazjum (tzw. starego typu) im. Karola Miarki w Żorach, gdzie 23 maja 1938 zdał egzamin dojrzałości (małą maturę). Przez okres gimnazjalny zamieszkiwał u swego stryja Wincentego Brożka. Należał do ZHP. Latem 1938 r. odbył 6-tygodniowe przeszkolenie w Junackich Hufcach Pracy w Zakopanem i powrócił do Wierzbicy.

     Pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa, od jesieni 1938 roku działał w Związku Młodzieży Wiejskiej (ZMW) "Siew". Pełnił funkcję sekretarza, następnie prezesa koła "Siewu" w Wierzbicy oraz prezesa Związku Kół Sąsiedzkich. Z początkiem 1939 r. wszedł w skład Zarządu Powiatowego "Siewu" w Olkuszu. Organizował imprezy zarobkowe oraz prace kulturalno - oświatowe. Zainicjował wieczorowe kursy dokształcające z zakresu szkoły powszechnej dla mężczyzn, którzy spodziewali się powołania do wojska. Uczestniczył w pracach miejscowej jednostki OSP w Wierzbicy.

W wojnie obronnej 1939 roku nie wziął udziału.

     Działalność podziemną rozpoczął już jesienią 1939 roku. Uczestniczył w zebraniach grupy konspiracyjnej kierowanej przez studenta Piotra Cienia z Pilicy. W lutym 1940 r. nawiązał kontakt z wysłannikiem okręgowej komendy Służby Zwycięstwu Polski (SZP) w Kielcach Bronisławem Musiałem. Przekazał mu informacje o pobycie w miejscowości Kidów kpt. Lecha Wiktora Trębaczkiewicza. W marcu 1940 r. wraz z kpt. Trębaczkiewiczem i Stanisławą Paciej złożył przed Musiałem przysięgę organizacyjną SZP / ZWZ. Przyjął pseudonim "Hubert".

     Został gońcem komendanta obwodu olkuskiego SZP / ZWZ kpt. Trębaczkiewicza ps. Wierny. Po kilku miesiącach włączył się w powielanie i kolportaż prasy podziemnej. Werbował nowych członków konspiracji.

     Na przełomie 1940 i 1941 roku poprzez swego krewnego Teofila Ligęzę "Trybo" nawiązał kontakt z konspiracyjnym ruchem ludowym. Na przełomie stycznia/lutego 1941 r. wziął udział w miejscowości Dobraków w naradzie mającej na celu uruchomienie siatki Stronnictwa Ludowego (SL) w północnej części powiatu (obwodu) Olkuskiego. Uczestnikami tej narady byli komendant główny Batalionów Chłopskich (BCh) Franciszek Kamiński oraz komendant BCh Okręgu Kielce Stanisław Jagiełło. Został łącznikiem w obwodzie między SL, a ZWZ.

     W okresie od połowy 1941 do czerwca 1943 pełnił funkcję sekretarza Zarządu Powiatowego SL. Wciągnął do konspiracji swego sąsiada, znanego w regionie działacza społeczno - politycznego i posła na sejm ustawodawczy kadencji 1919-1922 Józefa Kotnisa, który został powiatowym przewodniczącym konspiracyjnego SL. Zwerbował do pracy w ruchu ludowym późniejszego kierownika walki cywilnej w obwodzie olkuskim Stanisława Szweja "Steckiego" oraz późniejszego dowódcę OS BCh/LSB Edwarda Kaziora "Lota".

     W II połowie 1941 r. wstąpił do Batalionów Chłopskich (BCh). W lutym 1942 r. objął funkcję szefa łączności komendy BCh obwodu olkuskiego. W czerwcu 1943 r. został mianowany komendantem BCh w obwodzie olkuskim. Funkcję tę pełnił do końca okupacji. Do jego najbliższych współpracowników w komendzie należeli: z-ca - ppor. rez. Stanisław Czech "Czarny", członek komendy - Stanisław Wałek "Wierzyński", szef prasowy - Bronisław Szota ("Olimp", "Nil", "Heban", "Grzegorz"). Pozostawał w bliskich kontaktach konspiracyjnych ze wspomnianym wyżej kierownikiem walki cywilnej w obwodzie olkuskim Stanisławem Szwejem "Steckim". Jako komendant obwodu olkuskiego BCh sprawował zwierzchność nad wschodnią częścią przedwojennego pow. olkuskiego (zachodnia część powiatu weszła w skład III Rzeszy).

     Powołał do życia oddziały specjalne BCh pod dowództwem: Kazimierza Chyckiego "Górki", Stanisława Karolczyka "Herkulesa" i Józefa Barczyka. "Bartosika". Zaakceptował zorganizowanie przez Stanisława Snitkę "Sowę" oddziału partyzanckiego działającego od końca sierpnia do połowy listopada 1943 r. w północnej części olkuskiego. W połowie listopada część żołnierzy oddziału "Sowy" przekazał do batalionu partyzanckiego AK por. Mieczysława Tarchalskiego "Marcina" w obwodzie włoszczowskim.

     W połowie stycznia 1944 r. nadzorował powołanie oddziału partyzanckiego pod dowództwem Zygmunta Niebrzydowskiego "Henryka". Oddział ten stanowił ośrodek szkoleniowy dla żołnierzy AK i BCh z północnej części olkuskiego. Po rozpadzie oddziału "Henryka" w końcu kwietnia 1944 r. uzgodnił przekazanie części żołnierzy do oddziału partyzanckiego ppor. rez. Tomasza Adrianowicza "Pazura" w Miechowskie. W rejonie Skały (w południowej części obwodu) współpracował przy powołaniu oddziału partyzanckiego AK (BCh) kpr. pchor. Jana Pieńkowskiego "Mohorta". Oddział ten wszedł następnie w skład Samodzielnego Batalionu Szturmowego "Suszarnia" 106. Dywizji Piechoty AK. Najbliżej w zakresie działalności zbrojnej współpracował OS BCh/LSB Edwarda Kaziora "Lota", który stanowił tzw. oddział dyspozycyjny komendy obwodu.

     Kładł nacisk na zwalczanie bandytyzmu i likwidację konfidentów gestapo. Według przybliżonych danych w okresie pełnienia przez niego funkcji komendanta podległe mu oddziały zlikwidowały ok. 35 konfidentów gestapo i policjantów granatowych. Obok tego nakazywał m. in. przeprowadzanie akcji karno-porządkowych, aprowizacyjnych, tłuczenia bimbrowni, niszczenia dokumentów urzędowych, niszczenia mleczarni, ochrony lasów. Po koniec okupacji szeregi BCh w obwodzie grupowały ok. 3000 żołnierzy.

     Brał udział w pracach olkuskiej Powiatowej Delegatury Rządu, na której czele stał Stanisław Mach "Tarnawa"-"Morawa". Pełnił funkcje referenta bezpieczeństwa oraz referenta opieki społecznej. Czas pełnienia przez niego służby w delegaturze nie jest dokładnie znany, lecz prawdopodobnie miało to miejsce na przełomie 1943/1944 r.

płk Stefan Brożek "Hubert" – Cezary Brożek
(fot. krakow.ipn.gov.pl)
     Angażował się w konspiracyjną pracę młodzieżową. Wiosną 1944 r. wziął udział w Brynicy k. Kielc w wojewódzkiej konferencji Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici". Powołał zaczątki "Wici" w obwodzie olkuskim.

     Jesienią 1943 r. prowadził rozmowy scaleniowe z AK. Od października do grudnia 1943 r. kilkakrotnie spotykał się w tej sprawie z inspektorem Inspektoratu Rejonowego AK Miechów mjr Bolesławem Nieczuja-Ostrowskim ps. Bolko, Michałowicz, Tysiąc. Zgodnie z protokołem scaleniowym z 27 XII 1943 zobowiązał się do wprowadzenia w szeregi AK 936 żołnierzy BCh. Wszedł w skład komendy obwodu AK, obejmując funkcję II adiutanta komendanta Leonarda Mleczko-Nowowiejskiego "Imielskiego". Jako II adiutant nadzorował łączność i kolportaż prasy, przygotowywał liczne odprawy komendanta obwodu.

     Pracował aktywnie na rzecz rozbudowy struktur AK, rozbitych w Olkuskiem wskutek aresztowań w 1942 r. W kwietniu 1944 r. został na dwa miesiące urlopowany z pracy w komendzie w związku z zatargiem z por. Alojzym Dziura-Dziurskim ps. Kmita. Proponowano mu przeniesienie "do partyzantki w pińczowskie", na co nie wyraził zgody. Za pracę w AK uzyskał cztery pisemne pochwały od komendanta obwodu. W związku ze scaleniem przekazano dowodzony przez niego obwód BCh z okręgu kieleckiego do okręgu krakowskiego.

     W sierpniu 1944 r. wszedł w skład dowództwa 116. PP AK, utworzonego na terenie obwodu Olkusz w ramach 106. DP AK w związku z przygotowaniami do "Burzy" oraz planem Odtwarzania Sił Zbrojnych w Kraju. Objął funkcję II adiutanta pułku, którego dowódcą został kpt. Jan Kałymon "Teofil". Jako adiutant zajmował się łącznością oraz obiegiem dokumentacji. Miał istotny udział w tworzeniu pododdziałów taktycznych pułku oraz ich obsadzie personalnej.

     W sierpniu 1944 r. wziął udział w utworzeniu tzw. sztabu inspektoratu BCh "Chata", tj. nieformalnej reprezentacji ludowców wobec AK z pow. miechowskiego, olkuskiego i pińczowskiego (obszar inspektoratu AK Miechów).

     Podczas okupacji Gestapo kilkakrotnie podejmowało próby jego aresztowania: w 1942 r., 2 XII 1943, 9 IV 1944. Dnia 13 XI 1943 zorganizowano obławę w Wierzbicy mającą na celu ujęcie jego oraz Edwarda Kaziora "Lota". Oboje uniknęli jednak aresztowania. 22 X 1944 w akcji zbrojnej w wiosce Brzeziny k. Żarnowca zginął jego brat kpr. pchor. Jan Brożek "Grom". 17 XI 1944 był jednym z organizatorów konspiracyjnego jego pogrzebu.

     Od początku 1944 r. pozostawał w ostrym konflikcie personalnym z członkami AK w Wierzbicy. Jednym z podłoży tego konfliktu było zlikwidowania przez AK jego krewnego i byłego współpracownika Stanisława Kamińskiego "Sępa". Występował wobec miejscowego oddziału żandarmerii AK Mariana Jeżowskiego "Sawy" z zarzutami braku dyscypliny. Jednocześnie pozostawał w bardzo dobrych kontaktach z dowódcą I. batalionu 116. pp AK Józefem Bolesławem Buczyńskim "Białoniem" (rejon Kroczyce-Kidów) oraz dowódcą II. Batalionu 116. pp AK Władysławem Stepokurą (Józefem Bednarzem "Zawiślakiem" - rejon Pilica-Żarnowiec).

     Po wkroczeniu Sowietów pozostał w konspiracji. Był poszukiwany przez "bezpiekę". W lutym 1945 r. NKWD aresztowało jego rodziców, których osadzono w więzieniu na ul. Montelupich w Krakowie. Zwolniono ich w zamian za dostarczoną z oddziałów zbrojnych BCh broń. Został aresztowany 26 III 1945 w Kielcach, kiedy zdążał na odprawę z komendantem BCh okręgu Stanisławem Jagiełłą "Szuwarą". Zwolniono go 26 VI 1945. Aresztowanie jego było jedną z przyczyn rozpoczęcia przez oddział Edwarda Kaziora "Lota" niepodległościowej działalności zbrojnej skierowanej przeciwko komunistycznemu okupantowi, która trwała do śmierci dowódcy 30 IV 1945.

     "Hubert" ujawnił się 11 X 1945 przed Komisją Likwidacyjną b. BCh Obszaru Południowego Okręgu Kraków. W II połowie 1945 r. wyjechał do Bytomia, od 1949 r. mieszkał w Bielsku-Białej.

     Latem 1945 r. wstąpił do PSL. Podjął pracę w Zarządzie Wojewódzkim PSL w Katowicach. Był czynnie zaangażowany w prowadzenie kampanii wyborczej ludowców w 1947 r. na terenie Śląska.

     Od 1951 r. do 1967 r. pracował na różnych stanowiskach w prywatnych i państwowych Wytwórniach Win Owocowych. Następnie podjął działalność zarobkową w zakresie rzemiosła: prowadził prywatny zakład usług introligatorskich oraz produkcję artykułów użytku osobistego. Działał społecznie w organizacjach rzemieślniczych pełniąc m. in. funkcje prezesa Rady Nadzorczej Spółdzielni Rzemieślniczej. W 1987 przeszedł na emeryturę.

     Od 1948 r. był intensywnie inwigilowany przez aparat bezpieczeństwa. W lipcu 1950 został aresztowany przez WUBP w Katowicach. Przebywał w aresztach bezpieki w Katowicach i Sosnowcu. Postawiono mu m. in. zarzut przygotowania do ucieczki za granicę. Został zwolniony pod koniec grudnia 1950 r. W dalszym jednak ciągu był inwigilowany przez UB. Informatorami w jego sprawie byli m.in. "Jerzy", "Jagodziński", "Gliński", "Spokojny". Działania operacyjne przeciwko niemu prowadzili kpt. Walenty Danielewski, por. Jan Jackowski, ppor. Zdzisław Simlat oraz chor. Zygmunt Ciurlik. Figurował także w licznych rozpracowaniach obiektowych na byłych członków 106. DP AK (m.in. krypt. "Omega").

     W 1957 r. wstąpił do ZSL. Pracował w Komitecie Powiatowym ZSL w Bielsku-Białej. Po 1989 r. rozpoczął aktywną działalność w odrodzonym PSL. Na początku lat 90-tych zasiadał przez dwie kadencje w Radzie Naczelnej PSL. Rozbudowywał struktury partii na terenie woj. katowickiego. W 1991 r. przyznano mu tytuł Honorowego Prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL w Katowicach.

     Działał w organizacjach kombatanckich. Od 1957 r. brał udział w licznych zjazdach oraz spotkaniach kombatantów AK i BCh na terenie woj. krakowskiego i katowickiego. W latach 90-tych ubiegłego wieku był jednym z założycieli oraz został wiceprezesem Zarządu Głównego Małopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Krakowie. Powoływał koła kombatantów BCh w terenie. Od lat 60-tych zbierał materiały historyczne dotyczące działalności podziemia niepodległościowego na ziemi olkuskiej.

     Jest autorem licznych wspomnień i opracowań z okresu konspiracji zdeponowanych w Zakładzie Historii Ruchu Ludowego. W 1999 r. wydano Pamiętniki Nowego Pokolenia Chłopów Polskich. Materiały konkursowe. T. VI, zawierające jego wspomnienia m. in. z okresu okupacji hitlerowskiej. W l. 1946-1948 publikował drobne artykuły w prasie ludowej.

     Zmarł 16 maja 2008 roku w Bielsku-Białej. Jest pochowany na cmentarzu w Mikuszowicach - dzielnicy Bielska-Białej.

     3 listopada 1945 roku zawarł związek małżeński z Zuzanną Myszor (ps. Czajka, kierowniczką ZK w obw. Olkuskim). Z małżeństwa tego urodziły się dwie córki: Ewa (aktualne nazwisko Kubiczek) oraz Nina (aktualne nazwisko Post).

Odznaczenia: Krzyż Virtuti Militari V Klasy, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Partyzancki, Krzyż Batalionów Chłopskich. Nadano mu także najwyższe odznaczenia za działalność społeczną w rzemieślnictwie i polityczną w ruchu ludowym - Medal im. Jana Kilińskiego oraz Medal Wincentego Witosa.

Kpt. (1945), mjr rez. (1973), ppłk w st. spocz. (1995), płk w st. spocz. (2003).

opracowanie: Cezary Brożek   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Cezary Brożek; Płk Stefan Brożek "Hubert" - biografia; Wierzbica 2014

  2. krakow.ipn.gov.pl
  3. youtube.com
  4. docplayer.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
lipiec  27  sobota
[10.00]   (Nowe Brzesko)
piknik rodzinny na sportowo
[16.00]   (Działoszyce)
Rp1944 - uroczystości 80. rocznica rozbrojenia Stützpunktu
lipiec  28  niedziela
[9.15]   (Proszowice)
Rp1944 - X. Marsz Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944
[15.00]   (Wierzbno)
festyn strażacki
[15.00]   (Łętkowice, Obrażejowice)
XIV. Małopolskie Święto Czosnku
[16.00]   (Nowe Brzesko)
Dni Nowego Brzeska
lipiec  29  poniedziałek
lipiec  30  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ