OP Innocenty Maria, światowej sławy filozof, logik, erudyta z Czuszowa
    Dzisiaj jest piątek, 27 kwietnia 2024 r.   (117 dzień roku) ; imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   | 
 stąd pochodzili 
 |   "zwykli - niezwykli"   |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / stąd pochodzili / OP Innocenty Maria, światowej sławy filozof, logik, erudyta z Czuszowa
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


OP Innocenty Maria, światowej sławy filozof, logik, erudyta z Czuszowa
Józef Bocheński
(ur.: 30.08.1902 - zm.: 8.02.1995)

biogram

Józef Franciszek Emanuel Bocheński herbu Rawicz (imię zakonne: Innocenty Maria)
(fot. niezlomni.com)
Innocenty Maria Bocheński
(fot. facebook.com/JozefMariaBochenski)

Proszowice, 17-09-2020

Józef Franciszek Emanuel Bocheński herbu Rawicz (imię zakonne: Innocenty Maria), urodził się 30 sierpnia 1902 roku w Czuszowie koło Proszowic (wówczas powiat miechowski) w rodzinie ziemiańskiej. Był synem Adolfa naukowca, przedsiębiorcy (biogram TUTAJ) i Marii z Dunin-Borkowskiej. Właśnie pod wpływem ojca Józek poświęcił się nauce. Miał troje rodzeństwa: Aleksandra, Adolfa i siostrę Olę. Dzieciństwo spędził w Ponikwie koło Brod na Wołyniu.

     Później wiedzę zdobywał w gimnazjum im. Adama Mickiewicza we Lwowie gdzie w lipcu 1920 roku zdał maturę. W gorącym okresie walk z bolszewikami, wstępuje na ochotnika i walczy w 8 Pułku Ułanów, równocześnie zaczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Po zakończeniu działań wojennych, przez dwa lata studiuje jeszcze we Lwowie. W 1922 roku przenosi się na Uniwersytet Poznański gdzie poznawał arkana ekonomii politycznej. Podczas studiów był związany z ugrupowaniami monarchistycznymi, w 1926 był prezesem Organizacji Młodzieży Monarchistycznej. W tym okresie został także przyjęty do korporacji akademickiej Corona (Korporacja Akademicka Chrobria).

nieistniejący już dwór w Czuszowie, miejsce urodzin Józefa, poniżej jego rodzice Adolf i Maria
(fot. Saga rodu Bocheński)

mały Józek
(fot. Saga rodu Bocheński)
     Nie ukończył ekonomii i w 1926 roku za namową o. Jacka Woronieckiego wstąpił do poznańskiego Seminarium Duchownego, po sześciu latach otrzymał tu święcenia kapłańskie (20 czerwca 1932 roku). Nowicjat odbył w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie w latach 1927-8 i na jego zakończeniu, 4 października 1928 roku przyjmuje imię zakonne Innocenty Maria.

     W latach 1927-1931 odbył dwuetapowe studia filozoficzne na Uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim, zakończył je doktoratem (na podstawie rozprawy Die Lehre vom Ding an sich bei Moritz Staszewski). Teologię studiował w okresie1931-34 Angelicum w Rzymie (Papieski Uniwersytet Świętego Tomasza z Akwinu) zakończył je również doktoratem (rozprawa De cognitione existentiae Dei per viam causalitatis relate adfidem catholicam). Jako profesor wykładał tam w latach 1934-1940 logikę. W tym okresie współpracował z polskimi logikami z tak zwanej szkoły lwowsko-warszawskiej, publikował w Polsce, uczestniczył dwukrotnie (1932 i 1934) w Międzynarodowych Kongresach Tomistycznych.

     W okresie międzywojennym Warszawa była jednym z najważniejszych ośrodków studiów logicznych na świecie. Przyjaźnił się Janem Łukasiewiczem i Stanisławem Leśniewskim. Poznał innego czołowego logika - Alfreda Tarskiego. Bliskim jego przyjacielem był Bolesław Sobociński. Znajomości te zaowocowały utworzeniem w 1936 roku Koła Krakowskiego tomistów (oprócz Bocheńskiego założycielami byli Franciszek Drewnowski, Jan Salamucha i Bolesław Sobociński).

     W 1938 roku habilitował się z filozofii chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, na podstawie rozprawy Z historii logiki zdań modalnych.

     Kiedy był kierownikiem budowy klasztoru na Służewcu wybucha druga wojna światowa. Bocheński pełni posługę w 80 Pułku Piechoty jako kapelan Wojska Polskiego. Bierze udział w bitwie pod Kockiem w Samodzielnej Grupie Operacyjnej "Polesie" generała Franciszka Kleeberga. Został tam wzięty przez Niemców do niewoli, udaje mu się jednak zbiec i przedostać do Włoch.

     Gdy w grudniu 1943 przetransportowano do Włoch II Korpus Polski, który wszedł w skład brytyjskiej 8 Armii, Bocheński dołącza do Polskich Sił Zbrojnych. W stopniu podpułkownika służył jako kapelan w II Korpusie gen. Władysława Andersa. Bierze udział w walkach o Monte Cassino (po wojnie nadzorował budowę polskiej nekropolii w Lorento), w maju 1944 był także z żołnierzami w walce o Linię Gustawa.

     Od 16 lutego 1944 r., był redaktorem broszury pt: "Nauka Chrystusowa", "Gazeta Żołnierza", "W imię Boże", "Rozkaz Wewnętrzny Biskupa Polowego".

(fot. facebook.com/JozefMariaBochenski)

     W lecie 1945 r., wyjechał do Szwajcarii i tam został mianowany profesorem nadzwyczajnym filozofii na Uniwersytecie we Fryburgu gdzie pracował do 1972 roku, na emeryturę przeszedł po semestrze letnim. Wykładał historię filozofii XX wieku, historię filozofii nowożytnej. W 1948 roku został mianowanym profesorem zwyczajnym filozofii na uniwersytecie we Fryburgu i objął Katedrę Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej. W latach 1950-52 pełnił funkcje dziekana Wydziału Filozoficznego był także rektorem Uczelni w latach 1964-66.

     Oprócz pracy naukowej i administracyjnej zajmował się także duszpasterstwem polskim. Odprawiał msze święte niedzielne, prowadził kółko "Vernas" dla inteligentów polskich. W 1958 r. założył Instytut Europy Wschodniej Uniwersytetu Fryburskiego i kierował nim do 1972 roku. Był także członkiem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie. W 1960 r. otrzymał obywatelstwo fryburskie.

     22 lipca 1970 roku zdobył dyplom pilota samolotów turystycznych i sportowych i czynnie uprawiał to hobby, w 1971 roku wykonał lot do Grecji i do Maroka. W 1983 r. odbył podróż dookoła świata i wykonał ostatni lot jako pilot. Odbył 35 podróży międzykontynentalnych. W 1987 r. odwiedził Polskę i była to jego pierwsza podróż do kraju od 1939 roku.

     W latach 1961-1962, był dyrektorem i wykładowcą rządowego Ost-Kolleg w Kolonii. Założył i redagował kwartalnik "Studies in Soviet Thought" oraz serię wydawniczą "Sovietica". Był aktywnym działaczem wielu organizacji naukowych, m.in. był członkiem Międzynarodowej Akademii Filozofii Nauki, przewodniczył Międzynarodowej Unii Logiki i Metodologii Nauk, założył Światową Unię Katolickich Towarzystw Filozoficznych.

     Ojciec Innocenty (Józef) przez całe Zycie prowadził bardzo intensywną działalność naukową, wykładał gościnnie w dwunastu uniwersytetach Europy, obu Ameryk i Afryki, m.in. w Notre Dame (1955/56), w Kalifornii i Los Angeles (1958/59), Kansas (1960/1961), w Pittsburghu (1968), Edmonton (1960/61) oraz w Salzburgu (1976). Otrzymał pięć doktoratów honorowych, m.in.: Uniwersytetu Notre Dame w Indianie w roku 1966 r., Uniwersytetu w Buenos Aires w Argentynie (1977), Uniwersytetu del S. Cuore w Mediolanie (1981), Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1988).

Kraków, 12.10.1990, uroczystość nadania tytułu doctora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego profesorowi Józefowi Marii Bocheńskiemu OP, w budynku Collegium Maius. Na zdjęciu po lewej rektor uniwersytetu profesor Aleksander Koj
(fot. Maciej Sochor/PAP / polskieradio.pl)

Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (władze RP na uchodźstwie z 3 maja 1987 r.).

Zmarł 8 lutego 1995 roku we Fryburgu.

     Jako ciekawostkę należy wspomnieć że: w 1982 był członkiem sztabu powołanego przez rząd szwajcarski do pertraktacji z terrorystami okupującymi budynek ambasady PRL w Bernie (jako jedyny został przez nich dopuszczony do rozmów). Odbył na trasach międzynarodowych w ciągu 14 lat 2053 loty indywidualne. w wieku 80 lat uczył się pracy z komputerem i do końca życia podróżował. Był zapalonym automobilistą. Doradzał kilku rządom: RFN (kanclerza K. Adenauera), RPA, USA, Argentyny i Szwajcarii.

karykatura ojca Józefa
(fot. facebook.com/JozefMariaBochenski)

     Beata Staniak tak charakteryzuje postać naszego słynnego krajana: [...] Ojciec Bocheński to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych polskich intelektualistów i mistrzów retoryki. To wielki uczony, myśliciel, indywidualista i zarazem zakonnik (dominikanin), światowiec i podróżnik, który lubił samodzielnie kierować, rozwijać dużą prędkość samochodem lub samolotem. Był duszą towarzystwa, tryskał dowcipem i pewnością siebie, był wspaniałym mówcą - fascynującym gawędziarzem skupiającym wokół siebie podekscytowane tłumy specjalistów i laików - kpiarzem i autoironistą, artystą i automenedżerem.

Bocheński swą pracę filozoficzną uważał za Boże powołanie: "Mogę powiedzieć, że brałem moje powołanie i nakaz przełożonych na serio. Wszystko inne było w porównaniu z nim, to jest z uprawianiem filozofii, marginesowe" (Wspomnienia, 1993, s. 308).

Jego język charakteryzuje się rubaszną dosadnością. Był sowietologiem i ekspertem w wielu dziedzinach, daleko wychodzących poza logikę; wygłaszał wykłady z zakresu ekonomii dla bankowców. Bocheński to Polak i patriota, przedstawiciel polskiej logiki lub raczej polskiej szkoły analitycznej, który prawie całe życie naukowe spędził poza granicami Polski. Był obywatelem Szwajcarii. Samo pole intelektualnej działalności i osiągnięć ojca Bocheńskiego jest bardzo rozległe. Poza oryginalnymi koncepcjami i rozwiązaniami rozmaitych problemów filozoficznych dokonał m.in. oceny współczesnych tendencji społecznych na styku religiamoralność, ideologia - światopogląd - polityka, analiza autorytetu i filozofia przedsiębiorstwa. Był nie tylko teoretykiem, lecz także znanym ekspertem politycznym, człowiekiem mocnej osobowości i wiary. Obecnie jest uznawanym i cenionym autorytetem w wielu dziedzinach. [...]


     Jego działalność naukową można podzielić na okresy: neotomistyczny (1934-45), historyczno-logiczny (1945-55), sowietologiczny (1955-70), systematyczno-logiczny (analityczny) (1970-90).      Opublikował ponad 300 prac filozoficznych (w tym 60 książek i 240 artykułów z zakresu filozofii, historii filozofii, a zwłaszcza z logiki i historii logiki). Pod jego kierownictwem napisano 39 rozpraw doktorskich w Rzymie i we Fryburgu.

Ważniejsze z 1000 pozycji, publikacje książkowe Józefa Marii Bocheńskiego: Europaische Philosophie der Gegenwart - 1947, Formale Logik. Geschichte - 1956, Logika religii - 1965, Sto zabobonów - 1987, Podręcznik mądrości tego świata - 1992, Kazania i przemówienia - 2000, Logika - 2016.

Uchwałą z 18 października 2019 r, Senat RP IX kadencji, zdecydował o ustanowienie roku 2020 - Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego. Ostatnio był emitowany spektakl teatralny w telewizji o naszym rodaku, gdzie w głównego bohatera wcielił się aktor

opracowanie: Marcin Szwaja, Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Beata Staniak; Józef Maria Bocheński OP - portret i oblicza erudyty; [w:] Człowiek w Kulturze
  2. Piotr Moskal; BOCHEŃSKI Józef Franciszek Emanuel Innocenty Maria; [w:] Powszechna Encyklopedia Filozofii
  3. Agata i Zbigniew Judyccy; Ilustrowany Słownik Biograficzny Polonii Świata; Lublin 2014
  4. Robert Zadura; Saga rodu Bocheński; Kraków 2014
  5. Józef Bocheński OP; Listy do ojca; Kraków 2008

  6. niezlomni.com
  7. fronda.pl
  8. tygodnik.tvp.pl
  9. biogramy.pl
  10. facebook.com/JozefMariaBochenski
  11. sejm-wielki.pl
  12. jadwigizlocieniec.pl
  13. zapisz.blog
  14. encyklopedia.interia.pl
  15. polskieradio.pl
  16. polskainfo2.tripod.com
  17. polska-ie.com
  18. bazhum.muzhp.pl
  19. ptta.pl
  20. pl.wikipedia.org



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[5.00]   (Proszowice)
proszowickie giełdy: kwiatowa i niedzielna
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ