Samuel Blumenfeld, Zasłużony dla Gminy i Miasta Proszowice
    Dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024 r.   (117 dzień roku) ; imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   artykuły dodane ostatnio   | 
 postacie 
 |   miejsca   |   wydarzenia   |   opracowania   |   ślady ZP   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / felietony, opracowania / postacie / Samuel Blumenfeld, Zasłużony dla Gminy i Miasta Proszowice
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie felietonów,
macie propozycję innych związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym materiale;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Samuel Blumenfeld, Zasłużony dla Gminy i Miasta Proszowice

(fot. UGiM Proszowice)

Proszowice, 6-07-2018

     W czwartek, 28 czerwca podczas LIV sesji Rady Miejskiej w Proszowicach przedwojenny mieszkaniec miasta Proszowice - Samuel Blumenfeld odebrał tytuł Zasłużony dla Gminy i Miasta Proszowice. Urodził się 10 maja 1926 r., pochodził z ubogiej, wielodzietnej rodziny żydowskiej. Podczas II wojny światowej, gdy społeczność żydowska była prześladowana, Samuel Blumenfeld trafił do getta w Krakowie i do pracy w Płaszowie. Tam pracował w fabryce Siemens Baunion i w gazowni miejskiej.

     W tym czasie jego rodzina pozostała w Proszowicach, a latem 29 sierpnia 1942 r. została wysiedlona z miasta i przewieziona do Słomnik. Jego ojciec został zastrzelony w obozie w Płaszowie, a pozostali członkowie rodziny zostali zagazowani w prymitywnych gazowniach spalinami z silnika czołgowego w Bełżcu. Podczas pobytu w getcie krakowskim, udało mu się uciec i na chwilę wrócić do Proszowic.

     Niestety 14 marca 1943 r. trafił do obozu w Oświęcimiu, przez 22 miesiące pracował w kopalni węgla w Brzeszczach. Podczas likwidacji obozu, 480 osób wysłano do pracy w Lager Jawiszowice. 18 stycznia 1945 r. po likwidacji obozu Samuel Blumenfeld wraz z innymi więźniami przeszedł ponad 50 km. Wędrówka ta została nazwana Marszem Śmierci. W czasie marszu do Wodzisławia, a stamtąd do Buchenwaldu został zmuszony do pomocy esesmanom w charakterze tragarza. 23 stycznia 1945 roku dobiegła końca wędrówka do Buchenwaldu, tam w filii w Remdorf Samuel Blumenfeld usuwał niewybuchy, remontował dachy po wybuchach alianckich.

     Podczas bombardowania kolumny wojska i więźniów, 8 kwietnia uciekł wraz z kilkoma towarzyszami do lasu, gdzie zostali schwytani przez żandarmów. Po tym zdarzeniu razem z wieloma Żydami przebył piechotą 80 kilometrów do Terezina. Podczas tej wędrówki, większość z nich została rozstrzelana, z 4000 przeżyło zaledwie 500 a 250 osób zostało deportowane w wagonach do Oświęcimia.

     Z 8 na 9 maja, kiedy przyszło wyzwolenie przez Armię Czerwoną, w gettcie w Terezinie z 2500 osób przeżyło tylko 800. Po wyzwoleniu na krótko wrócił do Polski. Ważył wówczas zaledwie 33 kg., wyjechał do Krakowa do Kibucu, który wyrabiał szczotki. W sierpniu 1945 roku wyemigrował do amerykańskiej strefy w Niemczech, stamtąd w 1948 roku wyjechał do miejscowości Bat Jam w Izraelu. W tym okresie pracował w więziennej policji, tam też uzyskał wyższy stopień oficerski. W więzieniu, w którym pracował, pilnował jednego z największych hitlerowskich zbrodniarzy wojennych, którym był Adolf Eichman. W 1981 r. przeszedł na emeryturę i pracował w Spółdzielni razem z 250 inwalidami.

     W 1986 r. Samuel Blumenfeld po raz pierwszy po wojnie odwiedził Proszowice. Podczas tej wizyty przeszedł pieszo trasę wygnania Żydów z Proszowic do Słomnik. Od tego czasu regularnie odwiedza Proszowice. Po przejściu na emeryturę zajął się organizowaniem wycieczek dla młodzieży szkół średnich po miejscach martyrologii narodu żydowskiego.

     Z jego inicjatywy w 2004 r. na Cmentarzu Żydowskim w Proszowicach powstał pomnik stylizowany na macewę ufundowany przez Ziomkostwo Żydów Proszowickich z Izraela, z USA, Kanady i innych krajów. Samuel Blumenfeld zbudował fundament dołączył do niego butelkę z listą Żydów zgładzonych z obozów śmierci.

     Samuel Blumenfeld czuje się wciąż związany z Proszowicami, ponieważ sam przeżył holocaust, chce aby młodsze pokolenie zachowało świadomość minionych wydarzeń. Chętnie odwiedza z młodymi Żydami Proszowice oraz opowiada im swoja historię, żeby na własne oczy zobaczyli gdzie dawniej żył.

     Przyznanie Panu Samuelowi Blumenfeldowi tytułu Zasłużony dla Gminy i Miasta Proszowice jest uhonorowaniem za trud i poświęcenie w kultywowaniu pamięci o przodkach i zdarzeniach związanych z ich zagładą. Dzięki jego determinacji rok 1942 dla wielu Żydów stał się księgą, wpisaną na zawsze w ich pamięć.

UGiM Proszowice   

(fot. UGiM Proszowice)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ