Powstanie zorganizowanej konspiracji w Polsce i na Ziemi Proszowskiej w czasie II wojny światowej (1939-45) cz. I
Dzisiaj jest: czwartek, 24 kwietnia 2025 r.   (114 d.r.) 
Bony, Horacji, Jerzego
M.Dzień Solidarności Młodzieży, ;) E.Dzień Śniadania
Jutro (jeżeli będzie!): piątek, 25 kwietnia 2025 r.
Jarosława, Marka, Wiki
M.Dzień Sekretarki/Sekretarza, ;) Światowy Dzień Pingwina
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   wstęp   |   aktualności   | 
 artykuły, opracowania 
 |   wspomnienia   |   ludzie RP 1944   |   filmoteka   |   kalendarium   |   RP 44 w sztuce   | 

serwis IKP / Skarby ZP / RP 1944 / artykuły, opracowania / Powstanie zorganizowanej konspiracji w Polsce i na Ziemi Proszowskiej w czasie II wojny światowej (1939-45) cz. I



 warto pomyśleć?  
Dożyliśmy takich czasów, w których ucisza się mądrych ludzi, żeby to co mówią nie obraziło głupców.
(Albert Einstein [?])

  artykuły popularne  
Dwór w Bobinie
Proszowice, 28-11-2022
 Marcin Szwaja
Kiedyś tu był dwór... - tak się zaczynają opowieści starszych mieszkańców, którzy z sentymentem wspominają przeszłość. Na potwierdzenie że był to wspaniały zabytek...
Pałac Zdanowskich
Śmiłowice, 30-05-2012
Andrzej Solarz
W ZACISZU DOMOWYM
16-04-2025 PCPR w Proszowicach
z innej perspektywy ;)...
16-04-2025 red.
24  kwietnia   - czwartek
[10.00]   (Proszowice)
Jubileusz 25-lecia Zespołu Placówek Caritas w Proszowicach
[10.00-16.00]   (Koniusza)
bezpłatne badania mammograficzne

25  kwietnia   - piątek
[10.00-16.00]   (Proszowice)
bezpłatne badania mammograficzne
[12.00]   (Miechów)
80. rocznica rozbicia więzienia PUBP
[16.00]   (Glewiec)
II Mistrzostwa MDP w ratownictwie medycznym
[19.00]   (Proszowice)
Naród wspaniały, tylko ludzie... - program stand-upowy Ewy Błachnio
26  kwietnia   - sobota
[9.00]   (Proszowice)
turniej piłki nożnej Friendly Cup2025 (rocznik 2015)
[14.00]   (Dalewice)
akcja sadzenia drzewek - Zasadźmy razem przyszłość!
[17.00-19.00]   (Karwin)
akcja zbiórki elektrośmieci
27  kwietnia   - niedziela
DŁUGOTERMINOWE:

NA SKRÓTY
  • prossoviana on-line

  • Rzeczpospolita Partyzancka 1944
  • O G Ł O S Z E N I A

    Powstanie zorganizowanej konspiracji w Polsce i na Ziemi Proszowskiej w czasie II wojny światowej (1939-45) cz. I

    (fot. zbiory autora)

    Proszowice, 15-03-2025

         Wybuch drugiej wojny światowej i zajęcie Polski przez Niemców 1 września 1945 r. spowodował, iż Polacy zrozumieli, że wojna może trwać długo, a walka z okupantem musi być prowadzona zdecydowanie i w zorganizowany sposób.

         Pierwszą komórkę organizacyjną w Polsce zorganizował już we wrześniu 1939 r. gen. Brygady Michał Karaszewski-Tokarzewski, pod nazwą: Służba Zwycięstwa Polski (SZP). Równocześnie podejmowano próby tworzenia innych organizacji konspiracyjnych, o różnych nazwach, w tym przez partie polityczne. Sieć organizacyjna komórek konspiracyjnych była oparta, na przedwojennym schemacie administracji cywilnej kraju. Komendzie Głównej SZP podlegały komendy wojewódzkie, w tym zaś sieć powiatowa, składająca się z gmin i wsi o różnych nazwach.

         1 października 1939 r. we Francji powstał Rząd Polski na uchodźctwie, z premierem gen. Władysławem Sikorskim, który został jednocześnie mianowany Naczelnym Wodzem. Gen. Władysław Sikorski 13 listopada 1939 r., powołał do życia tajną organizację, podporządkowaną Polskiemu Rządowi na uchodźctwie, pod nazwą Związek Walki Zbrojnej (ZWZ). Podporządkowane ZWZ zostały struktury Służby Zwycięstwa Polski, które stały się ściśle tajną organizacją wojskową, ogólnopolską, ponadpartyjną, skupiającą w swoich szeregach wszystkich Polaków, pragnących walczyć o Polskę. Naczelny wódz gen. Władysław Sikorski mianował komendantem głównym ZWZ, z siedzibą we Francji, gen. Kazimierza Sosnowskiego ps. Godziemba, a jego zastępcą pełnomocnym na kraj, będącego równocześnie komendantem obszaru Warszawa, płk. dypl. Stefana Roweckiego ps. Rakoń, któremu podporządkowane zostały wszystkie organizacje wojskowe. Gen. Brygady Michał Karaszewicz-Tokarzewski, po powstaniu ZWZ, został mianowany dowódcą ZWZ, na terenach wschodnich. Jego siedzibą miał być Lwów. Stany liczbowe ZWZ, w końcu 1941 r,. wynosiły w Polsce ok. 100 tys. zaprzysiężonych żołnierzy.

         W ramach nowych decyzji rządu na uchodźctwie, Polska została podzielona na obszary wojskowe (okręgi), którym z kolei podlegały inspektoraty rejonowe, obejmujące swoim zasięgiem kilka powiatów. ZWZ okręg Kraków, wg. Łukasza Grzywacza-Świtalskiego, utworzono z inspektoratów rejonowych Kraków, Miechów, Tarnów, Nowy Sącz, Rzeszów, Krosno, Przemyśl, Nowy Targ, Mielec.

         Uchwałą Rządu Polskiego, rozkazem naczelnego wodza, 14 lutego 1942 r. Związek Walki Zbrojnej, przemianowany został na Armię Krajową (AK), w skład której miały wejść wszystkie organizacje wojskowe działające na terenie kraju.

         Czerwiec i lipiec 1943 r., przyniosły Polsce walczącej, dwie wielkie tragedie. 30 czerwca 1943 r., został aresztowany komendant główny AK, gen. Stefan Rowecki, a cztery dni później zginął tragicznie w Gibraltarze naczelny wódz gen. Władysław Sikorski. Komendantem głównym Armii Krajowej został mianowany Tadeusz Komorowski, ps. Bór. Struktura Związku Walki Zbrojnej na terenie Miechowa, Olkusza i Pińczowa, od samego jej założenia, dostosowując się do struktury Polski zajętej przez Niemców.

         Inspektorem Rejonowym od października 1939 r., był mjr Łukasz Grzywacz-Świtalski ps. Ryszard, Jodła, który zorganizował pierwszy konspiracyjny sztab inspektoratu ZWZ Miechów. Z czasem skład sztabu, został poszerzony o kolejnych konspiratorów. Mjr. Łukasz Grzywacz-Świtalski był inspektorem do grudnia 1942r. Jego następcą został mjr. Aleksander Mikuła ps. Władysław, inspektor od stycznia do sierpnia 1943 r. Od sierpnia 1943 r. do lipca 1944 r. Rejonowym Inspektorem Inspektoratu "Maria" był mjr Bolesław Nieczuja-Ostrowski ps. Bolko, Tysiąc", 31 lipca 1944 r. mianowany dowódcą 106 Dywizji Piechoty AK.

    Od powstania ZWZ 13.XI. 1939 r. do 1943 r. struktura Inspektoratu wyglądała następująco:

    (fot. zbiory autora)

         Inspektorat miechowski ZWZ składał się z powiatów: miechowskiego, olkuskiego i pińczowskiego. Komendy obwodów (powiatów), z małymi wyjątkami, pokrywały się z granicami powiatów i wzięły swoje nazwy od miast powiatowych. Inspektorat, obwody i podobwody (placówki), miały swoje konspiracyjne dowództwa.

         14 lutego 1942 r. została powołana Armia Krajowa, która zachowała struktury ZWZ, z pewnymi drobnymi zmianami. W niektórych okręgach powstają podokręgi, a w niektórych obwodach, podobwody, co było podyktowane potrzebami nie tylko administracyjnymi, lecz również założeniami taktyczno-operacyjnymi. Zasadnicze zmiany w strukturze organizacyjnej konspiracji, nastąpiły w 1944 r., kiedy większość jednostek konspiracyjnych przyjęła organizację formacji taktyczno-bojowych. Powstały kompanie, bataliony, pułki zorganizowane w dywizje i brygady, połączone rozkazem Komendy Głównej AK, z 15 października 1943 r. - w grupy operacyjne.

    Schemat organizacyjny Inspektoratu Miechowskiego "Michał", "Maria" (1943- 06.1944):

    (fot. zbiory autora)
    (fot. zbiory autora)
    (fot. zbiory autora)


    opracowanie: Włodzimierz Nowak   


    idź do góry powrót

     
    strona redakcyjna

    regulamin serwisu

    zespół IKP

    dziennikarstwo obywatelskie

    legitymacje prasowe

    wiadomości redakcyjne

    patronat medialny

    kontakt z redakcją

    archiwum
     
    reklama w IKP

    szczegóły

    ceny




    ogłoszenia

     
    copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2025 Internetowy Kurier Proszowicki
    Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
    Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

    w nagłówku i stopce portalu wykorzystano zdjęcia autorstwa Damiana Króla - DZIĘKUJEMY!
    w nagłówku panorama Koniuszy, natomiast w stopce głowice kolumn (wejście na teren kościoła w Proszowicach od strony rynku)

    KONTAKT Z REDAKCJĄ