Filmowiec rodem z Ziemi Proszowskiej
    Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.   (120 dzień roku) ; imieniny: Hugona, Piotra, Roberty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Filmowiec rodem z Ziemi Proszowskiej
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Filmowiec rodem z Ziemi Proszowskiej
Ryszard Straszewski

Ryszard Straszewski (fot. fototeka.fn.org.pl)

Biórków Wielki, 10-01-2018

     Film to złożony proces, aby powstał musi być zaangażowanych wiele osób. Jedną z ważniejszych, obok reżysera jest kierownik produkcji i zdjęć. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że taką wybitną osobą, zasłużoną dla kinematografii polskiej był Ryszard Józef Roman Maurycy Straszewski h. Radwan, nasz rodak, urodzony w Biórkowie Wielkim.

     Uważam, że warto zapoznać się z Jego "życiowymi ścieżkami", które doprowadziły Go do wrót kinematografii polskiej. Tam przecież rozwijał swoja pasję do końca życia. Dziś zapomniany, i nie zauważalny. Bo przecież każdy skupia się na oglądaniu całości filmu, a nie na czytaniu końcowych napisów, gdzie wymienia się cały sztab tworzący taki film. Uważam, że to nasz obowiązek, znać choćby kilka ekranizacji w których pojawia się nazwisko i imię człowieka związanego z Ziemią Proszowską. Taka przecież był Ryszard Straszewski.

     Urodził się 24 stycznia 1921 roku w Biórkowie Wielkim jako piąte dziecko, Henryka i Janiny z Woźniakowskich. W 1931 r. podejmuje kształcenie w I Państwowym Gimnazjum w Krakowie. Potem jest uczniem XI Państwowego Liceum i Gimnazjum im. Jędrzeja i Jana Śniadeckich.

     Szlak bojowy Straszewskiego zaczyna się od Lwowa, gdzie przebywa z rodziną od 1933 r. Jako ochotnik we wrześniu 1939 r. uczestniczy w obronie Lwowa. Od listopada do 13 stycznia 1940 dokształca się w Szkole Podchorążych Artylerii w Bretanii. Z Francji zostaje ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie pełni służbę w 2 Pułku Artylerii Zmotoryzowanej: 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. W stopniu kaprala-podchorążego uczestniczy w inwazji na Normandię.

     Przez Belgię i Holandię gdzie za zdobycie Bredy, otrzymuje honorowe obywatelstwo miasta, dociera do Niemiec. To tutaj w kwietniu 1945 roku kończą się doświadczenia wojenne Straszewskiego. Służbę wojskową kończy w stopniu podporucznika i w maju 1946 r. wraca do Polski.

     Okres totalitaryzmu wschodniego był szczególnie trudny dla Ryszarda Straszewskiego. To za sprawą inwigilacji przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Głównym powodem było Jego pochodzenie ziemiańskie i czynny udział w walkach na zachodzie. Ta obca władza przez 10 lat utrudniała przyszłemu filmowcowi zabiegi w znalezienie stałej pracy.

Ryszard Straszewski - SS-Sturmbannführer Hans Lipke, dowódca SS i Policji Bezpieczeństwa, na planie filmu "Stawka większa niż życie" odc. "Żelazny Krzyż" (fot. images86.fotosik.pl)
     Mimo tych przeszkód, wytrwale spełniał się w zawodach takich jak: referent w Spółdzielni wydawniczej "META" w Katowicach i recenzent w Wydawnictwie "Dobra Książka". Był także referentem księgarskim w Państwowych Zakładach Wydawnictw Szkolnych. W 1948 r. Osiedla się we Wrocławiu i zostaje kierownikiem pawilonu na Wystawie Ziem Odzyskanych. Przez osiem lat piastuje stanowisko administracyjne w Państwowym Zjednoczeniu Przemysłu Jajczarsko - Drobiarskiego. Kolejne funkcje to kierownictwo w dziale skupu i zastępstwo dyrektora do spraw handlowych w Zjednoczeniu Przemysłu Mleczarskiego.

     Dzień 1 marca 1956 roku, jest przełomowy dla Ryszarda Straszewskiego. Bowiem tutaj zaczyna się przygoda filmowa osoby, która już na stałe została wierna swej pasji. Debiut zaczyna w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Kierując zdjęciami przy filmach pt: "Zimowy zmierzch" w reżyserii Stanisława Lenartowicza i "Dwoje z wielkiej rzeki" reż. Konrad Nałęcki.

     Współpracuje ze znanymi już reżyserami polskiego kina: Aleksandrem Fordem, Wojciechem Jerzym Hassem, Jerzym Kawalerowiczem, Sylwestrem Chęcińskim. Sprawdzał się jako osoba, umiejętnie zarządzająca dużymi budżetami w roli kierownika produkcji. Trzeba tu zaliczyć znane nam filmy: "Lalka" czy "Rękopis znaleziony w Saragossie". Główną specjalnością staje się udział w koprodukcjach międzynarodowych. To dlatego że Straszewski dobrze władał językiem, angielskim, francuskim i niemieckim.

na planie filmu "Lalka" (fot. fototeka.fn.org.pl)
     Organizował plenery np. w Sudanie dla filmu "W pustyni i w puszczy" - narodowej i poczytnej lektury Henryka Sienkiewicza. W 1980 roku przeprowadza się do Warszawy i dalej rozwija swoje zainteresowania przy kolejnych ekranizacjach. Współpracuje z Barbarą Sass przy filmie; "Bez miłości", "Dziewczęta z Nowolipek", "Rajska jabłoń".

     W 1988 r. obejmuje stanowisko kierownika produkcji w Zespole Filmowym "Tor" kierowanym przez Krzysztofa Zanussiego. W czasie załamania rynku filmowego wspiera realizację pięciu odcinków "Napoleon". Świat dowiaduje się o działalności Ryszarda Straszewskiego po sukcesie filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Podwójne życie Weroniki" (rok.1991). Od tego momentu, zostaje zapraszany na międzynarodowe festiwale filmowe. Także jako członek jury konkursów filmowych.

     Prywatnie, z żoną Anną z Romanowskich (1923-1995) miał dwie córki i jednego syna. Zmarł 19 czerwca 1996 r. w Warszawie, a pochowany został na cmentarzu parafialnym we Wrocławiu-Ołtaszynie. Był odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V kl. (1944), Medalem Wojska 1939-45 Star, France and Germany Star, Defense Medal, order Oswobodzenia Normandii, Złoty Krzyż Zasługi z 1975 r. Należał do ZBoWiD i do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Działalność filmowa Ryszarda Straszewskiego:

Kierownik zdjęć:
"Zimowy zmierzch" (1956) - reż. Stanisław Lenartowicz, "Dwoje z wielkiej rzeki" (1957) - reż. Konrad Nałęcki, "Kochaj albo rzuć" (1977) - reż. Sylwester Chęciński

Funkcje organizacyjne:
"Ósmy dzień tygodnia" (1958) - reż. Aleksander Ford

Kierownik produkcji:
"Rękopis znaleziony w Saragossie" (1964), "Lalka" (1968), "Wspólny pokój" (1959), "Rozstanie" (1960), "Złoto" (1961), "Historia niemoralna" (1990) - reż. Wojciech Jerzy Hass, "Naganiacz" (1963) - reż. E. i Cz. Petelscy, "Lokis" (1970) - reż. Janusz Majewski, "Pierwsza Miłość" i "Diament radży"z (1971) - reż. Sylwester Chęciński, "Wielka Miłość Balzaka" (1972) - reż. Wojciech Solarz, "W pustyni i w puszczy" (1973) - reż. Władysław Ślesicki, "Bez miłości" (1980), "Dziewczęta z Nowolipek" i "Rajska jabłoń" (1985) - reż. Barbara Sass, "Miłość ci wszystko wybaczy" (1981), "Lata dwudzieste... lata trzydzieste" z (1983) - reż. Janusz Rzeszowski, "Cztery pory roku" (1984) - reż. Andrzej Kondriatuk, "Bohater roku" (1986) - reż. Feliks Falk, "Marie Curie, Une femme honorabic", "Napoleon" (1990), "Podwójne życie Weroniki" (1991) - Krzysztof Kieślowski.

Był też autorem artykułów: "Jak kręcono w temperaturze 30 poniżej zera" i "Długi i zasługi".

Społeczny Opiekun Zabytków - Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Straszewski Ryszard Józef Roman Maurycy; PSB

  2. zbiory własne

  3. fototeka.fn.org.pl
  4. images86.fotosik.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
maj  1  środa
maj  2  czwartek
[14.00-18.00]   (Proszowice)
KOSMOSiR świętuje 1. rocznicę działalności
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ