Praktykę rolną oraz leśną odbywał min. w Szwecji
    Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.   (120 dzień roku) ; imieniny: Hugona, Piotra, Roberty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Praktykę rolną oraz leśną odbywał min. w Szwecji
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Praktykę rolną oraz leśną odbywał min. w Szwecji
Władysław Potocki

dwór w Piotrkowicach Małych, którego właścicielem od 1930 roku był Władysław Potocki (fot. dworymalopolski.pl)

Proszowice, 31-08-2010

     Prawie w ogóle nie znamy historii synów i rodzin Naszej Ziemi. Szybko zapominamy o dokonaniach naszych ojców wywodzących się z rodzin chłopskich, mieszczan i ziemian. Ogólną wiedzę posiadamy o Bartoszu Głowackim, słabszą o Stanisławie Świstackim a nic nie wiemy o Walentym Witulskim - bohaterze Legionów Dąbrowskiego czy Teodorze Biechońskim - wybitnym działaczu Towarzystwa Demokratycznego Polskiego we Francji. Znamy tylko parę nazwisk spośród blisko 2 tysięcy kosynierów uczestniczących w bitwie pod Racławicami. Nie są nam znane nazwiska kosynierów gen. M. Langiewicza, uczestniczących w powstaniu styczniowym , a było ich około 600. Nawet nie znamy nazwiska proszowianina, żuława, poległego w dniu przysięgi generała w Sosnówce. Pełniejszą wiedzę o swoich ojcach posiadają ziemianie. W historii Naszej Ziemi, tej bliższej i tej dalszej, wyróżniało się wiele rodów i postaci. Ich wyrazem jest herb Szreniawa zdobiący pałace i zamki w Łańcucie, Wilanowie, Wiśniczu, Pieskowej Skale i w wielu innyc znaczących miejscach w kulturze naszego narodu.

     Dość dużą wiedzę posiadamy o Józefie i Edwardzie Kleszczyńskich czy L. H. Morstinie. Jedną z nieznanych naszej społeczności osób jest Władysław Potocki, od 1930 roku właściciel Piotrkowic Małych.

     Jego gospodarstwo obejmowało 253,5 ha, w tym gruntów ornych 158,2 ha, łąk 32,5 ha, ogrodów i sadów 23 ha, lasów 30 ha, pod zabudowaniami i parkiem 6 ha oraz drogami, rowami itp. 3,8 ha, tzw. pałac, w okresie międzywojennym, obok dworku w Czechach, zdaniem prof. dr Tadeusza Słowikowskiego, w zakresie wewnętrznego uposażenia należał do szczególnie wyróżniających się. W ich wnętrzu studenci historii pobierali lekcje historii sztuki. W powiązaniu z naszym regionem, największym sukcesem Władysława Potockiego było założenie Związku Plantatorów Tytoniu. Istniejący jeszcze budynek w gospodarstwie szkolnym, to pierwsza, w tamtym czasie nowoczesna suszarnia tytoniu. Na pewno odegrał on znaczącą rolę w upowszechnieniu uprawy tytoniu, który przez wiele pokoleń stanowił podstawowe źródło dochodu gospodarstw rolnych naszego regionu.

Władysław Potocki urodził się 14 X 1903 roku w Chrząstowie w powiecie włoszczowskim w województwie kieleckim. Ze względu na trudności uczenia się pod zaborem rosyjskim, naukę wraz z bratem Pawłem pobierał w latach 1911 - 1914 w szkole Benedyktynów w Downside w Anglii. Później, w latach 1916 - 1921 w gimnazjum św. Stanisława w Warszawie. W latach 1923 - 1925 studiował w Nancy w Ecole des Eaucx et Forets. Praktykę rolną oraz leśną odbywał min. w Szwecji. Jego żoną była Gabriela Tarnowska.

     W latach trzydziestych pracował w Departamencie Morskim Ministerstwa Przemysłu i Handlu. W 1935 roku staje się udziałowcem Towarzystwa Bergenske w Gdyni i w Gdańsku, pełniąc funkcję wicedyrektora tegoż Towarzystwa. Znaczącą rolę odegrał w powstaniu Bałtyckiej Spółki Okrętowej oraz Towarzystwa Połowów Dalekomorskich "Korab". W 1939 roku delegowany został przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu do Szwecji celem zorganizowania tranzytu dostaw do Polski na wypadek wojny. Otrzymał pełnomocnictwo dysponowania całym tonażem jaki znajdywał się na wodach skandynawskich w czasie wojny, ze szczególnym zleceniem, by statki będące pod banderą Polską, mogły dołączyć do flot państw alianckich. Zadanie to wykonał.

     W marcu 1940 roku wraz z rodziną, wyjechał do Francji, gdzie był delegowany do Komitetu Transportowego w Londynie. W dniach klęski Francji podejmuje trudne i odpowiedzialne sprawy związane z majątkiem morskim. Brał czynny udział we francuskim ruchu oporu "Resistance". Organizował i finansował tajną prasę. Był dwukrotnie aresztowany. Od września 1943 roku jest w Szwajcarii gdzie pracował w Poselstwie RP w Bernie. Jego działalność podczas wojny doceniona została przez władze polskie w Londynie i Francji.

Odznaczony został min.:
  • Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami
  • Croix de Guerre 1939 - 1945 avec Etoile d' Argent
  • Croix de Guerre 1939 - 1945 avec Etoile de Vermeil
  • Medaille de la Reconnaissance Francaise
     Polski Sztab Główny WP w Londynie o Władysławie Potockim zaświadczał : "brał czynny udział w walce podziemnej przeciwko Niemcom na terenie Francji okupowanej w ramach Polskiej służby wywiadowczej. Przez pracę swą prowadzoną w wyjątkowo ciężkich i niebezpiecznych warunkach oddał duże usługi sprawie zwycięstwa Aliantów".

     Po wojnie W. Potocki pracował w Maroku, Francji, Meksyku i USA, gdzie zmarł tragicznie w wypadku 21 X 1973 roku. Żona Gabriela, przeżywszy 97 lat, zmarła w 2000 roku. Ich syn, wraz z żoną Ormianką, mieszka w Paryżu. Starsza siostra Pawła, Julia , pracowała jako pielęgniarka przy wojsku amerykańskim w Niemczech. Młodsza, Anna Maria, wyszła za mąż za Horacego Unruga, syna admirała. Ich córka, w ramach uzgodnień rodzinnych została właścicielką tzw. pałacu z parkiem.

Artykuł opracowałem min. w oparciu o informację Pawła Potockiego, syna Władysława.

Henryk Pomykalski   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
maj  1  środa
maj  2  czwartek
[14.00-18.00]   (Proszowice)
KOSMOSiR świętuje 1. rocznicę działalności
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ