Przyjaciel parafian
    Dzisiaj jest czwartek, 16 maja 2024 r.   (137 dzień roku) ; imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Przyjaciel parafian
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl



| W służbie Matki Bożej | Przyjaciel parafian |

W służbie Matki Bożej
Józef Ostręga

(fot. zbiory autora>)

Proszowice, 5-09-2013

     W 1969 roku ks. Józef Ostręga otrzymał dyplom dla najlepszego maturzysty w Liceum O.O. Pijarów w Krakowie i zachętę do owocnej pracy dla dobra socjalistycznego społeczeństwa. I rzeczywiście pracuje owocnie, tyle tylko, że od dwudziestu pięciu lat, jako proboszcz parafii w Hebdowie.

Matura

     Najlepszy maturzysta rocznika 1968/1969 urodził się 22 sierpnia 1950 roku w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie ukończył Szkołę Podstawową. W latach 1966-1969 uczęszczał do Liceum O.O. Pijarów w Krakowie. Liceum ukończył z tytułem "najlepszego maturzysty" i "zachętą do owocnej pracy dla dobra naszego socjalistycznego społeczeństwa". Przyszły proboszcz z Hebdowa niewiele sobie widać robił z zachęty ówczesnego kuratora Czesława Banacha, bo zamiast gorliwie budować socjalizm, zaraz po maturze wstąpił do zakonu Ojców Pijarów, gdzie studiował w latach 1969-1975. Studia ukończył Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy przedkładając pracę magisterską z zakresu historii kościoła na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

     Na kapłana, Ojca z Zakonu Polskiej Prowincji Pijarów został wyświęcony w 1975 roku przez biskupa Albina Małysiaka w Krakowie. Po otrzymaniu święceń prowadził oazy w Krościenku, podjął też pracę duszpasterską i wychowawczą w internacie przy Liceum Ojców Pijarów w Krakowie. Następnie pełnił posługę katechety w różnych placówkach księży Pijarów. Pracował kolejno w Łowiczu, Bolszewie (nad morzem), Krakowie Wieczystej. Ponad 20 razy organizował pielgrzymki do Rzymu, odprawiał z Ojcem Świętym Janem Pawłem II mszę świętą w Kaplicy Klementyńskiej.
(fot. zbiory autora)

Probostwo w Hebdowie

     Ksiądz mgr Józef Ostręga zostaje proboszczem w Hebdowie w dniu 5 września 1988 roku. Przez jedenaście lat jest jednocześnie rektorem hebdowskiego klasztoru, aż do czasu kiedy, w 1999 roku zawieszono status klasztoru na czas remontu.

     Hebdowski proboszcz już od 25-tu lat prowadzi pod nadzorem pracowników naukowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych prace renowacyjne w klasztorze i kościele. W 1998r. w Hebdowie prace remontowe rozpoczęto od remontu dachu, założono rynny, wykonano odwodnienie, te prace musiały być wykonane najpierw, aby można było wejść z pracami do środka. Później rozpoczęto renowację kopuły kościoła, ołtarza głównego, kaplicy Matki Boskiej Hebdowskiej.

     Odnowiono samą figurę Madonny zwanej Panią Hebdowską, która jest największym skarbem hebdowskiej świątyni. Odnowione zostały dwie boczne kaplice, kaplica oratoryjna i stalle, w których Norbertanie modlili się również w nocy zgodnie ze swoją regułą. Wiele prac zostało wykonanych dzięki wsparciu: Zakonu Ojców Pijarów, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, parafian, wiernych oraz Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

     W ciągu ostatnich pięciu lat (od 2008r.) w Hebdowie wykonano wiele kolejnych prac renowacyjnych. Trwa odnowa nie tylko kościoła, ale również klasztoru i otoczenia. Mimo wielu zaangażowanych osób z różnych instytucji, nikt nie ma cienia wątpliwości, jak wiele dla odnowy Hebdowskiej Świątyni od 25 lat robi jej proboszcz. W ciągu każdego roku odnawiane są freski, ołtarze, rzeźby.
(fot. zbiory autora)

Orzeł z Hebdowa

     Wieloletnie zabiegi o środki finansowe na ratowanie jednego z najcenniejszych zabytków w Małopolsce oraz ofiarna praca proboszcza parafii pod dwoma wezwaniami p.w. św. św. Piotra i Pawła oraz p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Hebdowie, została dostrzeżona i nagrodzona przez Społeczność Gminy Nowe Brzesko. Podczas VI-tych Dni Nowego Brzeska, w 2004 roku przedstawiciel zakonu Pijarów, odbiera z rąk wójta Jana Chojki i przewodniczącego Rady Gminy Nowe Brzesko Jacka Zawartki dyplom honorowy "Zasłużony dla Ziemi Nowobrzeskiej" przyznany proboszczowi za szczególne zasługi w renowacji zabytków klasztoru i kościoła hebdowskiego. Jednocześnie proboszcz otrzymuje statuetkę "Orła Nowobrzeskiego", która przyznawana jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Ziemi Nowobrzeskiej. W 2005 roku zostaje uhonorowany przez Samorządową Kapitułę Gminy Nowe Brzesko tytułem "Przyjaciel Ziemi Nowobrzeskiej", i otrzymuje medal św. Norberta. Taki sam, jaki Nowobrzeszczanie rok wcześniej wręczyli Janowi Pawłowi II w Watykanie.

Pomnik i pielgrzymki

     Z inicjatywy o. Józefa w dniu 16 października 2003 roku z okazji 25. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II zostaje odsłonięty i poświęcony pomnik papieża Polaka. Rok później, 8 grudnia 2004 roku w Ołtarzu Głównym w Hebdowie, obok figury Matki Bożej w Hebdowie zostają umieszczone dary od Ojca Świętego Jana Pawła II. Są to piuska papieska z dedykacją papieską i różaniec do papieża. Od tego czasu w Hebdowie, obchodzony corocznie w dniu 8 grudnia "Dzień Pielgrzyma".

(fot. zbiory autora)
     Rok później, wierni wraz z o. Józefem pielgrzymują do Francji. Modlą się w Premontre (gdzie św. Norbert założył zakon) Paryżu, Lourdes, wracają przez Pragę - Strahov, skąd do Hebdowa w 1149 roku przybyli Norbertanie. Później corocznie o. Józef organizuje pielgrzymki do Italii z BT NOVUM-TRAVEL Pana Darka Tusznio. Bywa, że i dwukrotnie w ciągu roku. Nie zapomina też o Sanktuariach Maryjnych w Małopolsce, czy na Podkarpaciu, do których zorganizował kilkadziesiąt pielgrzymek.

Wielkanoc i Pasterka w Hebdowie

     Pisząc o Hebdowie nie sposób zapomnieć o Świętach Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. To tutaj corocznie o. Józef przygotowuje w XII. wiecznych podziemiach Grób Pański, który za każdym razem niesie inne przesłanie do wiernych. To tutaj, w ciszy i skupieniu modlą się setki wiernych, z różnych stron Polski, w czasie poprzedzającym Wielką Noc. I urokliwe Boże Narodzenie. O. Józef dba o żywe leśne choinki do kościoła, i oto, aby pięknie świeciły. Corocznie w Kościele, jak i przed Kościołem wykonuje oświetloną, kolorową szopkę. Nad bramą Gwiazda Betlejemska.

Jan Paweł II w Hebdowie

     Ojciec święty Jan Paweł II nie odwiedził co prawda Hebdowa, jako papież, ale obecny jest w Hebdowie nie tylko poprzez przekazane do Sanktuarium Maryjnego dary papieskie. Kiedy przyjdziemy do kościoła w Hebdowie kilkanaście minut przed niedzielną mszą świętą z głośników już daleko przed bramą kościoła słychać umiłowany głos papieża Polaka. Ks. Józef dba o to, aby wierni mogli słuchać nie tylko papieskiego nauczania, ale i Jego pieśni, czy prowadzonego przez Jana Pawła II różańca.

     Proboszcz organizował też corocznie 16 października "Dzień Papieski", w którym udział licznie brali udział parafianie, wierni z okolic, pielgrzymi, a wzruszające spektakle w reżyserii pani Domniki Resil-Molo przedstawiali młodzi aktorzy z Ogniska "KRA". Warto też wspomnieć, że to w Hebdowie wierni niestrudzenie modlą się o rychłą kanonizację Karola Wojtyły. Pamiętajmy też, że z inicjatywy o. Józefa w Kościele Hebdowskim postawiono popiersie Jana Pawła Wielkiego, a przed kościołem od 2003 roku pomnik Jana Pawła II.
(fot. zbiory autora)

Różaniec w Hebdowie

     Ojciec Józef Ostręga przywiązuje duża wagę do systematycznej modlitwy różańcowej. Wierni modlą się w kościele i na pielgrzymkach, a nawet przed kościołem, od kiedy to z inicjatywy hebdowskiego proboszcza uroczyście poświęcono w dniu 16 października 2005 roku kamienny różaniec przed kościołem, gdzie paciorki różańca zastępują duże kamienie. W miesiącu różańcowym - październiku, wierni gromadzą się na modlitwie przed kościołem wokół figury Matki Bożej i modlą się przy kamieniu różańcowym. Dodajmy, że tradycją jest również miły gest ze strony hebdowskiego proboszcza, a mianowicie wręczanie właśnie w październiku różańców dzieciom, które za kilka miesięcy w maju przystąpić mają do I-szej Komunii Świętej.

Ostatnie prace w Hebdowie

     Prace konserwatorskie w Hebdowie trwają nadal. Ostatnio prowadzone są one w głównej i bocznych nawach. Dodajmy, że w ostatnich latach dzięki staraniom o. Józefa udało się odnowić bardzo zniszczone XVIII. wieczne obrazy: św. Piotra i Pawła, św. Norberta, św. Stanisława, św. Józefa z Dzieciątkiem. Odnowione zostały m.in.: zabytkowa ambona, Ołtarz Jezusa Ukrzyżowanego, ołtarz Matki Bożej Starobrzeskiej, który kiedyś był w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła w Starym Brzesku. Obok bocznych ołtarzy odnowione zostały figury przedstawiające czterech Ewangelistów: św. Marka i św. Mateusza, a po prawej: św. Łukasza i św. Jana. Odnowione zostały też boczne ołtarze: św. Antoniego Padewskiego, św. Tekli, św. Jana Nepomucena i św. Michała Archanioła.

(fot. zbiory autora)

     Jeśli dodamy do tego odrestaurowanie wcześniej m.in: ołtarza głównego z Figurą Matki Bożej, kaplicę oratoryjną wraz z kopułą, ołtarze boczne św. Archanioła Gabriela i św. Archanioła Rafała, obrazy nad stallami Dwunastu Apostołów to zakres prac (który, co pragnę podkreślić, nie został przedstawiony tutaj w pełni) robi ogromne wrażenie. Widać to wyraźnie na twarzach pielgrzymów przybywających z całego świata do Matki Bożej w Hebdowie.

     Pisząc o pracach konserwatorskich grzechem byłoby nie napisać o Ojcu Józefie Tarnawskim - byłym Prowincjale Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, który również niestrudzenie walczył i zabiegał o środki na generalny remont XII. wiecznego klasztoru i kościoła w Hebdowie. Dzięki staraniom Ojców Pijarów, klasztor w Hebdowie pięknie wyremontowano za blisko 20 mln złotych. Obecnie Prowincja odkupiła były spichlerz Norbertański i zamierza zagospodarować po odrestaurowaniu. Osobnym tematem jest osoba o. Eugeniusza Grzywacza, dyrektora znakomicie w Hebdowie funkcjonującego Centrum Wiara i Kultura.
(fot. zbiory autora)

Opinie wiernych o proboszczu

Przytoczmy choć dwie opinie o proboszczu z Hebdowa. - Proboszcz Ostręga jest oddanym swojej pracy, swojej parafii i parafianom. Za jego kadencji bardzo dużo zmieniło się w zwyczajach funkcjonowania kościoła w Hebdowie. Cały czas wprowadzane są nowości w organizowanych uroczystościach kościelnych. Kiedy zbliżają się święta, z ciekawością wyczekujemy co nowego nasz proboszcz w tym roku wymyślił, czym nas zaskoczy np: jaka będzie szopka w kościele, jakie nowości przed kościołem, a zawsze jest co oglądać. Wystrój Boże Grobu, nigdy się nie powtórzył. W wystroju zawarte są w myśli biblijne, myśli historyczne. Nieraz pytałam: skąd ksiądz czerpie natchnienie przygotowując Grób? A wówczas skromny ks. Józef zawsze odpowiada - A jakoś same myśli przychodzą...Bardzo umiłował Jana Pawła II. Każdą mszę poprzedzają wspomnienia z pielgrzymek JPII do Ojczyzny. Ksiądz Józef edukuje parafian stosując różne formy. To go wyróżnia wśród księży - mówi jedna z parafianek.

- Ks. Józef ujmuje ludzi swoją życzliwością. Zawsze chętnie służy pomocą innym. Jest otwarty na problemy swoich parafian, pielgrzymów i innych wiernych. Każdy ma w księdzu Józefie oparcie. Jest wspaniałym organizatorem pielgrzymek po Polsce i Europie - mówi inna osoba. I na koniec warto powiedzieć, że ogromnym szacunkiem darzy hebdowskiego proboszcza Ks. Infułat Jerzy Bryła, czemu daje wyraz przewodnicząc najważniejszym uroczystościom kościelnym, w tym, w Dniu Pielgrzyma corocznie 8 grudnia w Hebdowie.

Promocja Hebdowa

     Pisząc o. Józefie z Hebdowa nie sposób pominąć Jego olbrzymią pracę wykonywaną na portalu Internetowym. Dzięki pracy proboszcza, nie tylko parafianie z Hebdowa, ale i wiele osób związanych z Hebdowem może systematycznie czytać na całym świecie o najnowszych wydarzeniach w parafii. Wystarczy wejść na portal www.nowe-brzesko.iap.pl. Inne elementy promujące i wyróżniajże Hebdów, to okolicznościowe kartki wykonywane przez proboszcza, z okazji ważniejszych uroczystości w parafii. Jeśli dodamy do tego nakręcony w 2013r. przez Telewizję Polską 20-to minutowy film o Hebdowie (wydany też na DVD), okolicznościowe breloczki, czy święcące kubeczki, to można mówić już o przemyślanej promocji Hebdowskiego Sanktuarium. Trudno też pominąć wydany przez proboszcza w 2012r. okolicznościowy medal, upamiętniający 600. letni kult Matki Bożej w Hebdowie.

Jubileusz 25-lecia w Hebdowie

(fot. zbiory autora)

     Ks. Józef Ostręga mimo tak wielu osiągnięć pozostaje osobą skromną. Nie sposób nawet w dłuższym artykule, w pełni oddać pełny obraz sylwetki hebdowskiego proboszcza. Dodajmy tylko pięknie zawsze przeprowadzaną uroczystość I. Komunii Świętej, nawiązującej do Ostatniej Wieczerzy. Bez wątpienia Ks. Józef z Hebdowa jest bardzo szanowany zarówno przez swoich parafian, jak i wiernych przybywających do Hebdowa, z różnych zakątków świata. Szczególnie przyjacielskie więzy proboszcza łączą też z OSP Hebdów, KGW czy innymi formacjami, dla których zawsze znajduje czas i dobre słowo.

     Wszyscy przyjaciele Ks. Ostręgi mają nadzieję, na Jego dalszą owocną pracę w Hebdowie. Wszak do odnowy (nie tylko dusz) pozostało jeszcze wiele, chociażby przepiękne zabytkowe organy.

Ale o tym, co myślą o swoim proboszczu parafianie po Jego 25. latach pracy w Hebdowie powiedzą publicznie 8 grudnia, podczas X-tego Jubileuszowego Dnia Pielgrzyma.

A my wyrażając WIELKIE BÓG ZAPŁAĆ, życzymy ks. Józefowi Ostrędze, wiele zdrowia i Łask Bożych, i aby Matka Boża Hebdowska miała swojego wiernego kustosza w nieustającej opiece.

Arkadiusz Fularski   

(fot. zbiory autora)


| W służbie Matki Bożej | Przyjaciel parafian |



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
maj  16  czwartek
[15.00-24.00]   (Proszowice)
Proszowicki Triathlon Lotników - pływanie
maj  17  piątek
[00.00-15.00, 15.00-24.00]   (Proszowice)
Proszowicki Triathlon Lotników - pływanie, jazda na rowerze
[18.30]   (Proszowice)
spotkanie poświęcone aromaterapii
maj  18  sobota
[00.00-15.00, 15.00-24.00]   (Proszowice, Ostrów)
Proszowicki Triathlon Lotników - jazda na rowerze, biegi
[17.00-23.00]   (Miechów)
Noc Muzeów, otwarcie wystawy "Widziały już Racławice Armaty wzięte na kosy..."
maj  19  niedziela
[00.00-15.00]   (Ostrów)
Proszowicki Triathlon Lotników - biegi
[13.00]   (Proszowice)
VIII. Stary Motór w Proszowicach
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ