W opinii przełożonych był znakomitym oficerem PP...
    Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.   (120 dzień roku) ; imieniny: Hugona, Piotra, Roberty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / W opinii przełożonych był znakomitym oficerem PP...
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


W opinii przełożonych był znakomitym oficerem PP...
Franciszek Nowak

komisarz Nowak Franciszek - komendant P. P. powiatu łódzkiego, kierownik komisariatu P. P. m. Zgierza - Paprocki, oraz wszyscy komendanci posterunków
(źródło: Dziesięć lat odrodzonej Polski...)
Franciszek Hilary Nowak
(źródło: Dziesięć lat odrodzonej Polski...)

Prosyowice, 26-10-2022

Podinspektor PP Franciszek Hilary Nowak, syn Jana i Magdaleny z d. Kowalskiej, urodził się 4 września 1893 r. w Szarbii. Wykształcenie ogólne: 4 klasy gimnazjum.

     Przed służbą w Policji Państwowej od 22 sierpnia 1915 r. do 10 grudnia 1918 r. był członkiem POW-u (Polska Organizacja Wojskowa). W 1920 r. służył w 213 Ochotniczym Pułku Piechoty. Miał stopień wojskowy podporucznik piechoty.

Tak swoje wstąpienie do POW-u opisywał w artykule umieszczonym w Dziesięć lat odrodzonej Polski... sam Franciszek: [...] Sierpień 1915 r., mieszkałem wówczas w Łasku. Pewnego dnia przyjechał z Łodzi obywatel "Jastrzębiec" (p. Mieczysław Jeżewski, obecnie referent Wydz. Prez. Magistratu m. Łodzi). W aptece p. Albrechta, w pokoiku mieszkalnym prowizora Kulisza, zwołano pierwsze organizacyjne zebranie, na które przybyło kilka osób młodzieży i starszych. Obywatel "Jastrzębiec" krótko, po żołniersku, zreferował sytuację polityczną i wezwał obecnych do organizowania się. Mała dyskusja i wszyscy zapisali się do organizacji. Komenda "baczność", odczytanie przyrzeczenia i od tej pory znalazłem się w szeregach P. O. W. [...]. Później zgłosił się na ochotnika do pierwszego kursu podoficerskiego Okręgu Łódzkiego P.O.W. w Aniołowie (w cegielni). Po kursie dostał awans na kaprala. W organizacji Franciszek Nowak posługiwał się pseudonimem "Orłowski".

kurs Polskiej Organizacji Wojskowej w Aniołowie pod Zgierzem w r. 1915, nr 20 - "Orłowski" Franciszek Nowak
(źródło: Dziesięć lat odrodzonej Polski...)

     Do policji wstąpił 31 grudnia 1918 r. w charakterze sierżanta, z przydziałem do szkoły policyjnej (dla posterunkowych PP) w Łodzi jako instruktor. Był oficerem służby śledczej i Okręgowego Urzędu Policji Politycznej. Od 1927 roku został komendantem powiatowym PP w Łodzi, a 23 kwietnia 1929 roku został przeniesiony do Komendy Powiatowej PP w Kaliszu na analogiczne stanowisko. Od 20 sierpnia 1936 roku został oficerem inspekcyjnym KWPP w Białymstoku i jednoczesnym zastępcą miejscowego komendanta wojewódzkiego PP.

pracownicy Komendy Powiatowej PP w Kaliszu, m.in. Wydziału Śledczego, ok. 1934-1936, pośrodku siedzi komendant powiatowy PP w Kaliszu komisarz Franciszek Nowak, w trzecim rzędzie, trzeci od prawej starszy przodownik służby śledczej Czesław Brzeg; zbiory prywatne Andrzeja Bernata z Zagórowa
(źródło: Kaliska policja i policjanci w okresie II Rzeczpospolitej)
komisarz Franciszek Nowak, komendant powiatowy PP w Kaliszu, ok. 1934-1936; zbiory prywatne Andrzeja Bernata z Zagórowa
(źródło: Kaliska policja i policjanci w okresie II Rzeczpospolitej)


     Gdy po siedmiu latach nadkomisarz Nowak odchodził z kaliskiej Komendy żegnając się ze swoimi współpracownikami podsumował swoją pracę rozkazem z 17 sierpnia 1936 roku: [...] Na ostatnie siedmiolecie przypada kryzys ekonomiczny, wzmożona demagogia polityczna i narodowościowa. Wiemy, że w takich warunkach bezpieczeństwo publiczne jest więcej narażone na szwank, niż z w latach normalnych. Mimo ciężkich warunków, w jakich wypadło nam pracować, utrzymany został spokój i zapewniono obywatelom bezpieczeństwo. Główne nasze zadanie zostało osiągnięte.

W tym samym okresie czasu dokonano szeregu prac mających na celu usprawnienie działalności policji w powiecie. Przede wszystkim więc przeprowadzono terytorialną reorganizację Komisariatu w Kaliszu i wszystkich posterunków w powiecie. Następnie doprowadzono do wymogów służby łączność telefoniczną na posterunkach. Wreszcie z dużym wysiłkiem, przeważnie we własnym zakresie, doprowadzono do należytego stanu lokale policyjne.

W dziedzinie wyszkolenia zorganizowano kilka kursów dokształcających. Poza zagadnieniami ściśle zawodowymi w szeregach policji powiatu kaliskiego znajdowałem zawsze duże zrozumienie w sprawach społecznych, realizowanych bądź to w stowarzyszeniach policyjnych, jak Rodzina Policyjna i Klub Sportowy, bądź też w organizacjach poza korpusem policji. To też w tej dziedzinie niejednokrotnie zdołaliśmy osiągnąć dodatnie rezultaty w pracy obywatelskiej, humanitarnej i sportowej [...
] [z opracowania Grzegorza Walisia].

oficerowie Komendy Powiatowej PP w Kaliszu, lata 30. XX w., pierwszy z lewej starszy przodownik Bolesław Borowski, trzeci komendant powiatowy PP w Kaliszu komisarz Franciszek Nowak; zbiory prywatne Pawła Borowskiego z Kalisza
(źródło: Kaliska policja i policjanci w okresie II Rzeczpospolitej)

Awanse w PP: starszy przodownik (od 28 lipca 1919), aspirant (od 1 marca 1921), podkomisarz (od 1 stycznia 1925), komisarz (od 1 stycznia 1928), nadkomisarz (od 1 lutego 1935), podinspektor (od 1 kwietnia 1939).

     Interesował się sportem, w 1932 roku przyznano mu Odznakę Strzelecką III klasy. Ubolewał nad tym, że ruch sportowy w policji nie był masowy i uprawiały go grupki pasjonatów. Julian Jaroszewski na potwierdzenie tej tezy w swoim opracowaniu przytacza fragment rozkazu Franciszka Nowaka z 29 lutego 1932 roku [...] na posterunkach został zupełnie zaniedbany sport i są wypadki, że policjanci po kilka miesięcy nie trenują żadnych sportów [...].

Nagrody i wyróżnienia: 1 - pochwała komendanta wojewódzkiego z 27 października 1930 r. za "energiczne i celowe kierownictwo aparatem policyjnym, dzięki czemu wykryto i ujęto włamywaczy, odebrano większą część łupu oraz zlikwidowano melinę złodziejską na terenie m. Kalisza" (cyt. z rozkazu"); 2 - pochwała komendanta wojewódzkiego z 27 października 1931 r. za energiczne kierowanie dochodzeniem w sprawie morderstwa zakończone wykryciem sprawcy; 3 - nagroda 100 zł udzielona 18 grudnia 1933 r. przez Izbę Skarbową w Łodzi za gorliwe kierownictwo akcją zwalczania nadużyć na szkodę Państwowego Monopolu Spirytusowego.

Odznaczenia: Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Krzyż Niepodległości, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921, Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

Był żonaty z Rozalią (Różą) z d. Świątecka (ur. 8 sierpnia 1896 r.) córką Rafała i Marii z d. Bonieckiej. Mieli trójkę chłopców: Zbigniew Jerzy (ur. 7 lipca 1919 r. w Łodzi), Leszek Janusz (ur. 7 grudnia 1922 r. w Łodzi), Jan Włodzimierz (ur. 26 czerwca 1925 r. w Łodzi).

Według Marka Gajewskiego, we wrześniu 1939 r. internowany razem z innymi oficerami białostockiej PP na terytorium Łotwy (był na liście proskrypcyjnej funkcjonariuszy Policji Państwowej sporządzone przez NKWD) i został osadzony w obozie dla polskich jeńców wojennych w Ulbroce k. Rygi, w nieznanych okolicznościach uciekł 19-23 VIII 1940 r. ze szpitala w Rydze, razem z podinspektorem Kazimierzem Ziołowskim i nadkomisarzem Józefem Maciejowskim, unikając w ten sposób dostania się w ręce funkcjonariuszy sowieckiego NKWD.

Według K. Bedyńskiego, Franciszek został uwięziony w obozie NKWD w Ostaszkowie i zamordowany w Twerze. Pochowany jest w Miednoje pod nazwiskiem Powak (lista wywozowa nr 033/1 z 16 kwietnia 1940 r., poz. 53).

     Okazało się jednak, że nasz bohater przeżył wojnę! Dzięki informacji zawartej w książce Krystyny Heska-Kwaśniewicz i Marka Piechoty o jego synu profesorze Zbigniewie Jerzym Nowaku, można z całą pewnością stwierdzić, że Franciszek zmarł w roku 1957.

     Po ucieczce z obozu na Łotwie, Franciszek ukrywał się w okolicach Wilna w którym studiował i pracował jego najstarszy syn Zbyszek. W październiku 1941 roku przekroczyli nielegalnie "zieloną granicę" z tzw. Generalnym Gubernatorstwem i dotarli w krakowskie, gdzie przebywała jego żona i młodsze dzieci, później razem dotarli na Ziemię Proszowska najprawdopodobniej do rodzinnej Szarbii.

     Na polecenie swojego byłego przełożonego z KWPP w Białymstoku inspektora Romana Sztaby znalazł się w konspiracji na Wołyniu, gdzie działał aż do roku 1944.

     Po wojnie od 1945 roku mieszkał z żoną w Zabrzu, gdzie służba bezpieczeństwa często przeprowadzała rewizje w jego mieszkaniu.

Zmarł 19 grudnia 1957 roku w Zabrzu i jest pochowany na cmentarzu parafialnym (parafia św. Franciszka) przy ul. Wolności.

opracował Andrzej Solarz   


W tym miejscu chciałbym podziękować specjalnie panu Markowi Gajewskiemu, dzięki któremu uzyskałem wiele cennych informacji o Franciszku Nowaku.


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Grzegorz Waliś (oprac); Kaliska policja i policjanci w okresie II Rzeczpospolitej; Archiwum Państwowe w Kaliszu; Kalisz 2019
  2. Julian Jaroszewski; Ruch sportowy w Policji Państwowej w województwie łódzkim w latach 1919-1939. Zarys problematyki; "Sport i Turystyka. Środkowoeuropejskie Czasopismo Naukowe" 2022, t. 5, nr 1
  3. Ryszard Wojtkowski; Listy proskrypcyjne funkcjonariuszy Policji Państwowej sporządzone przez NKWD; [w:] Zbrodnia nie ukarana - Katyń, Twer, Charków
  4. Marek Gajewski; Granatowi żołnierze. Album biograficzno-fotograficzny funkcjonariuszy Policji Państwowej woj. białostockiego 1919-1939; Muzeum Wojska Białystok; 2019
  5. Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Marek Piechota; Zbigniew Jerzy Nowak; Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego; Katowice 2006
  6. 1918-1928 Dziesięć lat odrodzonej Polski niepodległej w życiu powiatu łódzkiego; Wydawnictwo Wydziału Powiatowego Sejmiku Łódzkiego 11 listopada 1928 roku

  7. informacje od Marka Gajewskiego organizatora wystawy "Policjanci międzywojennego Białegostoku 1919-1939" w białostockim Muzeum Wojska
  8. zbiory Pawła Borowskiego z Kalisza

  9. wyklady.ekpu.lublin.pl
  10. franciszek.gliwice.opoka.org.pl
  11. facebook.com/historiaszarbi
  12. policjapanstwowa.pl
  13. odk.pl
  14. bc.wbp.lodz.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
maj  1  środa
maj  2  czwartek
[14.00-18.00]   (Proszowice)
KOSMOSiR świętuje 1. rocznicę działalności
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ