Mało znana poetka rodem z Pławowic
    Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.   (120 dzień roku) ; imieniny: Hugona, Piotra, Roberty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Mało znana poetka rodem z Pławowic
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Mało znana poetka rodem z Pławowic
Maria Morstin-Górska h. Leliwa

Maria Helena Morstin-Górska
(fot. Górscy herbu Boża Wola)
herb Leliwa, Leliwczyk, Leliwita
(fot. pl.wikipedia)

Proszowice, 18-09-2020

Maria Helena Morstin-Górska herbu Leliwa urodziła się 9 lipca 1893 roku, w Pławowicach. Była córką Ludwika Morstina (właściciela dworu we wsi w powiecie miechowskim) i Anieli z hrabiów Lubienieckich herbu Rola. Jej starszym bratem był Ludwik Hieronim Morstin (znany dramaturg, poeta, powieściopisarz, eseista i tłumacz).

     Nauki początkowe pobierała w domu rodzinnym. Biegle władała językiem angielskim i francuskim. Maturę zdała w 1912 roku, w gimnazjum SS. Urszulanek w Krakowie. Na Uniwersytecie Jagielońskim studiowała filologię polską i francuską do lat dwudziestych XX w.

     28 sierpnia 1923 roku, wzięła ślub z Franciszkiem Górskim a ceremonia odbyła się właśnie tu w Pławowicach. Z nim miała dwoje dzieci: Ludwika (21.12.1924) i Annę (7 września 1926 r.).

     W okresie międzywojennym współpracowała z krakowskim dziennikiem "Czas", wileńskim miesięcznikiem, a następnie dwutygodnikiem "PAX" i warszawskim kwartalnikiem "Verbum".

     Na ziemi proszowickiej, w rodzinnym majątku była współorganizatorem dwóch zjazdów poetów (1928-1929), gdzie gościła najpopularniejszą elitę intelektualną ówczesnej Polski.

     Podczas drugiej wojny światowej, mieszkała w Krakowie w domu przy alei Krasińskiego 14. Tutaj, współdziałała z miejscowym podziemiem kulturalnym. To miejsce było też szczególnym ośrodkiem życia kulturalnego, tworząc zespół redakcyjny "Tygodnika Powszechnego i Znaku". Przyjaźniła się m.in.: Zofią Starowieyską-Morstinową, Jerzym Turowiczem, Jackiem Woźniakowskim z Biórkowa Wielkiego. Zajmowała się także pisaniem artykułów publicystycznych o tematyce kulturalnej i religijnej oraz tłumaczeniem pozycji literackich pisarzy zachodnioeuropejskich.

     Tematyką nadrzędną Marii Morstin-Górskiej był liryka nastrojowa o zamyśleniach i refleksjach nad życiem ludzkim, jego wartością (starość, choroba, przemijanie, śmierć...). Ukazały się jej trzy tomy poezji: "Elegie" - 1920, "Błyski latarni" - 1928, "Krąg miłości" - 1929.

zjazd poetów w Pławowicach 1928, w górnym rzędzie od lewej: Zofia Starowieyska-Morstnowa, Antoni Słonimski, Maria Morstin-Górska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Morstinowa, Jarosław Iwaszkiewicz; w dolnym rzędzie: Józef Wittlin, Leopold Staff Jan Lechoń, Ludwik Hieronim Morstin, Emil Zegadłowicz Julian Tuwim
(fot. wopita.com)

     Przyjaciel Antoni Gołubiew tak ją wspomniał: Był to umysł rzeczowy i logiczny, precyzyjnie rozróżniający, co w danym zagadnieniu jest istotne. Co zaś uboczne, lub marginesowe, przy jednoczesnym zaangażowaniu każdą ważniejszą sprawą, człowiekiem, książką, myślą. A także umiała bystro patrzeć i wnioskować.

     U schyłku życia straciła wzrok i w okresie wakacyjnym przebywała w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą. Zdobyła tam umiejętność pisania "na ślepo" maszyną do pisania. Dzięki czemu do końca życia, samodzielnie pisała listy i swoje utwory. Rzadko udzielała się publicznie, jako jeden z nielicznych i ostatnich występów autorskich był w Krakowie. Wydarzenie miało miejsce w lokalu Związku Literatów Polskich, gdzie opowiadała o swojej życiowej poezji.

czerwiec 1928 - zjazd literatów Pławowicach w posiadłości Ludwika Hieronima Morstina z okazji pobytu w Polsce tłumacza Paula Cazina, widoczni m.in.: Antoni Słonimski, Emil Zegadłowicz (siedzi pierwszy z lewej), Józef Wittlin (stoi pierwszy z lewej), Leopold Staff (siedzi drugi z lewej), Jarosław Iwaszkiewicz (siedzi czwarty z lewej), Jan Lechoń (siedzi trzeci z lewej), Paul Cazin (siedzi czwarty z prawej), Ludwik Hieronim Morstin (stoi z prawej), Julian Tuwim (siedzi trzeci z prawej), Maria Morstin-Górska
(fot. audiovis.nac.gov.pl)

Zmarła w dawnym mieście Królów Polskich nad Wisłą dnia 14 października 1972 roku. Pochowana jest na cmentarzu Salwatorskim w dzielnicy Zwierzyniec.

opracowanie: Marcin Szwaja   

marzec 1935 - wręczenie nagród laureatom konkursu dramatycznego w Krakowie; uczestnicy uroczystości: Maria Morstin-Górska, Józef Gałuszka, Karol Hubert Rostworowski, dr Józef Flach, Mieczysław Kaplicki, I laureat Marian Niżyński, II laureat Jerzy Braun, dr Kazimierz Kumaniecki, W. Górecki, profesor K. Frycz, Ludwik Hieronim Morstin
(fot. audiovis.nac.gov.pl)


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Krystyna Górska-Gołaska; Górscy herbu Boża Wola; Poznań 2000

  2. zbiory IKP

  3. audiovis.nac.gov.pl
  4. 24ikp.pl
  5. geni.com
  6. dziennikpolski24.pl
  7. pl.wikipedia.org
  8. sejm-wielki.pl
  9. fanbook.news
  10. culture.pl
  11. wydawnictwoznak.pl
  12. wopita.com



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
maj  1  środa
maj  2  czwartek
[14.00-18.00]   (Proszowice)
KOSMOSiR świętuje 1. rocznicę działalności
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ