Kim był pomocnik na probostwie w Igołomi?
    Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.   (120 dzień roku) ; imieniny: Hugona, Piotra, Roberty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Kim był pomocnik na probostwie w Igołomi?
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Kim był pomocnik na probostwie w Igołomi?
Stanisław Konieczny

kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Igołomi
(fot. pl.wikipedia.org)
ks. Stanisław Konieczny
(fot. swiatniki-gorne.fandom.com)

Proszowice, 2-04-2022

     System totalitarny jakim był komunizm, długo panował i szkodliwie działał w ówczesnej Polsce. Ostoję wolności duchowej, życiowej a nadziei, dawał związek zawodowy "Solidarność". Ta niezależna organizacja masowego ruchu społeczno-politycznego, skupiała do 10 milionów działaczy i członków. Byli i też przywódcy z Lechem Wałęsą na czele. Spośród przedstawicieli kręgu kościoła katolickiego znana jest postać księdza Jerzego Popiełuszki, kapelan warszawskiego okręgu "Solidarności". A jak było w województwie krakowskim i w samym Krakowie? Precyzyjniej chodzi tutaj o dzielnicę jaką jest Nowa-Huta.

Ksiądz Stanisław Konieczny urodził się 8 czerwca 1939 roku w Poznachowicach Górnych, koło Dobczyc. Ukończył szkołę średnią w krakowskim Liceum Ogólnokształcącym OO Pijarów. Potem studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

     Święcenie kapłańskie uzyskał w 1962, z rąk arcybiskupa Karola Wojtyły. Przez dekadę, w latach 1967-1977 pracował w parafii Igołomia (gmina Wawrzeńczyce). Potem były inne miejsca, ale podczas administrowania w Świątnikach Górnych, w pełni rozwinął swoją działalność na rzecz społeczności.

     Był także wikariuszem w kościele św. Katarzyny w Krakowie, od 1977 r. w Mętkowie koło Babic, gdzie od 3 kwietnia 1982 pełnił funkcje proboszcza w nowo utworzonej parafii. Stamtąd został przeniesiony do Świątnik od dnia 23 października 1982 r. - początkowo pracował jako wikariusz - ekonom, od 1983 jako proboszcz.

     Od wiosny 1982 roku, ściśle współpracował z krakowskim środowiskiem antykomunistycznym. Na częste zaproszenia ks. Kazimierza Jancarza z parafii Mistrzejowice, głosił tam kazania i homilię. Także w słynnej Nowohuckiej Arce Pana. Angażował się w liczne działania m.in.: w proteście głodujących w kościele w Bieżanowie (1985 r.), prowadząc także rekolekcje wielkopostne. Po śmierci Jerzego Popiełuszki (1947-1984), w ogólnopolskiej skali, był znany jako kaznodzieja i kapelan "Solidarności". "Budził nadzieję, gdy tak bardzo było nam jej potrzeba" -napisał o nim lider i przyjaciel Lech Wałęsa.

V Konwencja Konfraterni, Kalwaria Zebrzydowska, 1985 r. W centrum ks. Kazimierz Jancarz, obok ks. Stanisław Konieczny i ks. Henryk Jankowski
(fot. biogramy.ipn.gov.pl)

[...] W 1982 roku przybył do parafii nowy proboszcz ksiądz Stanisław Konieczny. Z jego inicjatywy w 1983 roku rozpoczęto wielkie prace remontowe świątnickiego kościoła. Zainstalowano centralne ogrzewanie, pokryto dach blachą miedzianą i wymieniono witraże na tzw. gomułki. W trakcie renowacji wież założono nowe zegary, których poszczególne części i elementy wykonali pracownicy "Narzędziowni" i Spółdzielni "Przyszłość". W 1984 roku na specjalne zamówienie wykonano figury patronów parafii - św. Stanisława i błogosławionej królowej Jadwigi, które stanęły przed głównym wejściem. Ściany kościoła pokryto nową polichromią z elementami roślinnymi i regionalnymi np.: aniołowie trzymający klucze, narzędzia kowalskie oraz kłódki.

W tym samym okresie odrestaurowano stare obrazy i zakupiono nowe, a w Szkole Ślusarskiej wykonano ozdobne kraty do głównego wejścia i do zakrystii. Niestety podczas prac remontowych usunięto z kościoła wawelskie konfesjonały i ławki, przenosząc je do "plebańskiej stodoły", gdzie zostały zniszczone a następnie spalone. W ten sposób bezpowrotnie utracono wspaniałą część świątnicko - wawelskiej historii (oczywiście należy pamiętać, że przede wszystkim były to przedmioty mające ogromną wartość historyczną i zabytkową !!!). Bliźniacze konfesjonały oraz ławki do dnia dzisiejszego podziwiać możemy w Królewskiej Katedrze na Wawelu [...].


     W swojej świątnickiej parafii oprócz tego, że wyremontował, okrył i wyposażył kościół, organizował konkursy (na wykonanie szopek bożonarodzeniowych, palm przedwielkanocnych i pisanek) i pielęgnował tradycje ludowe-sakralne. Jako kolekcjoner i znawca sztuki interesował się historią i etnografią. Za swoją działalnością w opozycji, był inwigilowany przez służbę bezpieczeństwa. Kolekcjonował obrazy na plebanii, był wielkim orędownikiem kultu św. Królowej Jadwigi, inspirowały go także miejscowe tradycje i zwyczaje.

Jedno z niewielu zdjęć z mszy polowej odprawionej przez ks. Koniecznego w 1990 roku na "Kopytku" - skale znajdującej się w sieprawskim lesie zwanym Borkiem. Msza święta odprawiona została w intencji pomordowanych przez NKWD i ks. Henryk Jankowski
(fot. swiatniki.wordpress.com)

     Zmarł nagle w Andrychowie, 21 listopada 1994 r. w czasie podróży. Został pochowany na cmentarzu w Raciechowicach koło Dobczyc, w grobowcu rodzinnym w pobliżu kaplicy.

     Pamięć i dokonania księdza kanonika upamiętniono tablicą na ścianie bocznej nawy kościoła. Także jedna z zabytkowych ulic Świątnik nosi jego imię. Uroczystego odsłonięcia tych dwóch pamiątek dokonał 16 września 1995 r., ówczesny prezydent Lech Wałęsa.

tablica epitafijna została wmurowana w ścianę kościoła w lub po 1994 roku
(fot. sdm.upjp2.edu.pl)



opracowanie: Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Jerzy Leszek Batko; ks.Stanisław Konieczny (1939-1994); [w:] Wieści Gminne nr 4/8 grudzień 2004

  2. sss.net.pl
  3. igołomiaparafia.pl
  4. sdm.upjp2.edu.pl
  5. biogramy.ipn.gov.pl
  6. swiatniki-gorne.fandom.com
  7. swiatniki.wordpress.com
  8. parafia-swiatniki.pl
  9. pl.wikipedia.org



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
maj  1  środa
maj  2  czwartek
[14.00-18.00]   (Proszowice)
KOSMOSiR świętuje 1. rocznicę działalności
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ