Chemik, niestrudzony badacz historii Nowego Brzeska
    Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.   (120 dzień roku) ; imieniny: Hugona, Piotra, Roberty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Chemik, niestrudzony badacz historii Nowego Brzeska
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Chemik, niestrudzony badacz historii Nowego Brzeska
Alfred Bednarski

Alfred Bednarski, 2010 r.
(fot. zbiory autora)
Alfred Bednarski, 2008 r.
(fot. zbiory autora)

Proszowice, 30-01-2021

Alfred Bednarski urodził się 3 września 1934 roku w Brzesku Nowym, gdzie w 1947 roku ukończył Szkołę podstawową oraz dwie klasy Samorządowego Gimnazjum im. Wincentego Witosa. Następnie kontynuował naukę w Technikum Rafineryjnym Przemysłu Naftowego w Jaśle. Technikum to ukończył z wyróżnieniem w 1953 roku, następnie rozpoczął studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

     Po ukończeniu studiów w 1958 roku pracował na uczelni jako asystent w Katedrze Paliw Płynnych na Wydziale Chemicznym. W 1959 roku przeniósł się do Instytutu Metali żelaznych w Gliwicach, gdzie pracował w charakterze asystenta w Zakładzie Przeróbki Ogniowej Rud Cynku i Ołowiu.

     W 1962 roku został powołany do odbycia okresowej służby wojskowej w Dowództwie Wojsk Lotniczych w Poznaniu został kierownikiem laboratorium MPS. W 1964 roku ukończył służbę wojskową w stopniu podporucznika. Przeniósł się do Krakowa i zatrudnił w charakterze pracownika naukowego w Instytucie Technologii Nafty. Pracował kolejno na stanowiskach: asystenta, starszego asystenta, adiunkta. W latach 70-tych został asystentem prof. Jerzego Kramarza.

od lewej Alfred Bednarski, prof. Witold Cęckiewicz, i Arkadiusz Fularski, Pławowice 2008 rok
(fot. zbiory autora)

     Od roku 1981 został kierownikiem Pracowni Odparafinowania, a od roku 1990 został kierownikiem Zakładu Procesów Technologicznych, w którym kierował do przejścia na emeryturę w roku 2005.

     Pracując w Instytucie Technologii Nafty brał czynny udział w uruchomieniu rafinerii w Płocku i Gdańsku. Odbył szereg stażów zagranicznych w ośrodkach badawczych: Włoch Rumunii i byłego Związku Radzieckiego. Jako stypendysta ONZ podnosił swoje kwalifikacje w Snamprogetti w Mediolanie. W okresie 40-letniej pracy w Instytucie technologii Nafty w Krakowie wniósł znaczny wkład w szereg technologii opracowanych dla potrzeb rafinerii krajowych. Zaowocowało to opracowaniem ponad 100 dokumentacji naukowo - technicznych, licznych publikacji w literaturze fachowej oraz zgłoszeniem około 130 patentów. W latach 1986-1990 pełnił funkcję rzeczoznawcy "Polcargo" w Gliwicach oraz rzeczoznawcy SITPNiG.

     Jest laureatem szeregu nagród i wyróżnień w Przemyśle Chemicznym, w tym dwóch nagród Ministra Przemysłu Chemicznego w konkursie na najlepsze opracowanie naukowo badawcze. Posiada również wysokie nagrody nadane przez Naczelną Organizację Techniczną. Otrzymał także, między innymi Srebrną Odznakę za prace społeczną dla Miasta Krakowa - czerwiec 1983 rok, oraz Srebrny Krzyż zasługi nadany przez Przewodniczącego Rady Państwa w listopadzie 1983. W 2004 roku został laureatem "Orła Nowobrzeskiego", otrzymał również honorowy dyplom "Zasłużony Działacz Ziemi Nowobrzeskiej", który odebrał podczas uroczystej sesji Rady Gminy Nowe Brzesko.

dyplom uznania dla Alfreda Bednarskiego, 6 grudnia 2006 r. w Hebdowie, z lewej strony ks. Jerzy Bryła
(fot. zbiory autora)

     Jednak paliwa i oleje silnikowe to nie jedyne zainteresowania pana Alfreda. Mieszkańcy Nowego Brzeska kojarzą osobę pana Alfreda jako wielkiego przyjaciela LKS "Nadwiślanka". Był wychowankiem "Nadwiślanki" nigdy nie zapomniał o swoim macierzystym klubie i wspierał go zawsze jak tylko potrafił. Chociaż "kariera" piłkarska pana Alfreda związana jest głównie z "Nadwiślanką" to był on również w okresie nauki zawodnikiem "Czarnych" Jasło jak i AZS Gliwice w okresie studiów. Był zawodnikiem uniwersalnym, prawonożnym, grywał od obrony po atak.

     Jego postać jest w Nowym Brzesku znana nie tylko w środowisku piłkarskim. Wydał dwukrotnie monografię "Nadwiślanki", kilkadziesiąt kilkusetstronicowych kronik, w których zamieszczał artykuły i fotografie, dokumentujące najważniejsze wydarzenia w gminie Nowe Brzesko.

historyk, adiunkt Alfred Bednarski na miejscu bitwy rzecznej z 1914 w Nowym Brzesku, 2007 r.
(fot. zbiory autora)

Jerzy Skąpski i Alfred Bednarski, 2010 r.
(fot. zbiory autora)
     W 2009 roku był jednym z najbardziej aktywnych osób pracujących przy odzyskaniu praw miejskich dla Nowego Brzeska. Jednocześnie zabiegał o to, aby w 2009 roku ukazała druga, poszerzona monografia Ziemi Nowobrzeskiej. Oba zadania, którym się poświęcił zakończyły się sukcesem, nie krył wtedy swojego zadowolenia.

     Pan Alfred był skromnym, pracowitym, miłym, uśmiechniętym, wrażliwym i pełnym życzliwości człowiekiem. Życie doświadczyło go mocno. Najpierw opiekował się chorą żoną, a po jej śmierci bratem i swoją mamą, która dożyła blisko 100 lat.

od lewej Wojciech Czyż, Maria Czyż, Maria Bednarska, ks. prałat Benon Olejnik i Alfred Bednarski, 2009 r. Nowe Brzesko
(fot. zbiory autora)

     Zmarł we wtorek, 15 grudnia 2020 roku w Krakowie, pochowany został w poniedziałek, 21 grudnia na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Pozostawił dwie córki i dwie wnuczki. Pozostawił też grono smutnych, ale wdzięcznych mu za jego pracę wielu przyjaciół, w tym nowobrzeszczan.

opracowanie: Arkadiusz Fularski   

Alfred Bednarski
(fot. Anna Wnęk)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
maj  1  środa
maj  2  czwartek
[14.00-18.00]   (Proszowice)
KOSMOSiR świętuje 1. rocznicę działalności
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ