Żołnierz Batalionu Stołecznego
    Dzisiaj jest niedziela, 28 kwietnia 2024 r.   (119 dzień roku) ; imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa Ś. Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Żołnierz Batalionu Stołecznego
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Żołnierz Batalionu Stołecznego
Feliks Żurek ps. Bąk
(ur.: 12.01.1915 - zm.: 3-03-2009)

biogram

Feliks Żurek ps. Bąk ze swoim dowódcą gen. "Tysiącem"
(fot. dziennikpolski24.pl)

Proszowice, 18-02-2021

Kapitan Feliks Żurek ps. Bąk, urodził się 12 stycznia 1915 roku w Biskupicach, był synem Macieja Żurka. Po ukończeniu szkoły powszechnej i szkoły doskonalenia zawodowego, został powołany do odbycia służby wojskowej w 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. W 1939 roku otrzymał świadectwo ukończenia Szkoły Podoficerskiej w Krakowie i trafił do III plutonu I kompanii Batalionu Stołecznego, którego dowódcą był wówczas mjr Józef Spychalski. Feliks Żurek był w batalionie pełniącym funkcję reprezentacyjną w stolicy (warty honorowe i ochronne, przyjmowanie delegacji zagranicznych, teraz te zadania wykonuje Kompania Honorowa Wojska Polskiego).

     Po wybuchu 1 września II wojny światowej, Feliks Żurek wraz z żołnierzami Batalionu Stołecznego bronił pierwszej linii Warszawy. 28 września stolica skapitulowała. Feliks został przewieziony do obozu jenieckiego Stalag 1a w Prusach Wschodnich, był jeńcem nr 66071. W grudniu 1939 roku przydzielono go do majątku Michaelis Wald, gdzie pracował na roli. Stamtąd przeniesiono go do zakładu malarskiego do Morąga. Gdy pojechał na urlop, do niewoli już nie wrócił.

     W Miechowie spotkał swojego kolegę ppor. Wacława Siniarskiego ps. Czołg. Złożył przysięgę i przyjął pseudonim Bąk. Należał do placówki AK Miechów (kryptonim Mewa). Został dowódcą I drużyny w plutonie Siniarskiego i jego zastępcą. Jako żołnierz elitarnej jednostki Wojska Polskiego otrzymał od razu kilka zadań: pozyskiwanie byłych i szukanie nowych żołnierzy - ochotników, szkolenie bojowe i strzeleckie żołnierzy oraz zdobywanie broni i sprzętu wojennego.

     Latem 1944 roku nastąpiła reorganizacja Inspektoratu Terenowego Armii Krajowej "Maria", w związku z planowaną Akcją "Burza", u nas znana jako Kazimiersko-Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka. Niektóre miechowskie placówki zostały przydzielone do Batalionu Sztabowego o kryptonimie "Namiot" w 106. Dywizji Piechoty "Dom". Żurek znalazł się w I plutonie II kompanii w 112 Pułku Piechoty "Mleczarnia". Minęła wojna. Ujawnił się w roku 1947. Nie był szykanowany.

Feliks Żurek ps. Bąk pierwszy z lewej
(fot. dziennikpolski24.pl)

     W roku 1964 uzyskał w Izbie Rzemieślniczej w Krakowie tytuł mistrza malarstwa. W powiecie miechowskim i nie tylko znany był jako doskonały fachowiec. Wyszkolił wielu uczniów. Był wiceprezesem Rady Spółdzielni Rzemieślniczej oraz członkiem zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Miechowie. Pełnił funkcję prezesa Koła SŻAK Miechów. Przez lata pracował bardzo ciężko, nigdy nie narzekał. Był skromny, oddany Bogu, ojczyźnie i rodzinie.

     Ożenił się w roku 1950 Krystyną, przeżyli razem 57 lat. Dzieci i wnuki nauczyli przede wszystkim miłości. Jako ojciec, zawsze dbał o to, by przynieść do domu chleb. Nikomu nie odmówił pomocy - mówił w homilii ks. Maciej Radej podczas pogrzebu Bąka.

     Ostatnie dni życia kapitan Feliks Żurek spędził w domu hospicyjnym. Przez cały czas była przy nim rodzina. Feliks Żurek nie zapomniał o ukochanej Armii Krajowej. W ostatnich chwilach życia przypominał postać gen. Michała Bolesława Nieczui-Ostrowskiego, a także wszystkich współtowarzyszy broni. W sercu zachował wszystkich członków miechowskiego koła Stowarzyszenia Żołnierzy AK. Odszedł wierny idei "Bóg, honor, ojczyzna".

Zmarł 3 marca 2009 roku.

     We wrześniu 1999 roku otrzymał w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie dyplom-patent honorowy "Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny". Posiadał też m.in. Krzyż Armii Krajowej.



opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Magdalena Uchto; Kapitan na wiecznej warcie; [w:] Dziennik Polski 24 z 7 marca 2009
  2. WOJ.; Konkurs z kombatantami; [w:] Dziennik Polski 24 z 20 maja 2004
  3. Informator SŻAK w Krakowie
  4. archiwum kpt. Antoniego Sieleckiego ps. Ansiel, Wir

  5. dziennikpolski24.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  28  niedziela
[5.00]   (Proszowice)
proszowickie giełdy: kwiatowa i niedzielna
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
maj  1  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ