Z NOW do Armii Krajowej
    Dzisiaj jest niedziela, 28 kwietnia 2024 r.   (119 dzień roku) ; imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa Ś. Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Z NOW do Armii Krajowej
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Z NOW do Armii Krajowej
Jerzy Jasielski ps. Jawa
(ur.: ??? - zm.: 20.03.1994)

biogram

odznaka pamiatkowa Szwadronu Pionierów wybita ok. 1931 roku
(źródło: pl.wikipedia.org)
Jerzy Jasielski ps. Jawa
(źródło: Inspektorat AK...)

Proszowice, 6-03-2019

Podpułkownik Jerzy Jasielski ps. Jawa, w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 roku wtedy jeszcze rotmistrz, był dowódcą Szwadronu Pionierów nr 4 Kresowej Brygady Kawalerii Wojska Polskiego, który przed wojna stacjonował we Lwowie.

     W okresie walk z Niemcami Jasielski przyjął do swego oddziału jednego z wielu, uchodzących na wschód, nie zmobilizowanych młodych mężczyzn, Józefa Kmitę. Po klęsce wrześniowej, Jerzy Jasielski, aby uniknąć pójścia do niewoli, udał się wraz z Józefem Kmitą do jego krewnych Dziedzickich (Tadeusza i Jadwigi), właścicieli majątku ziemskiego Klimontowie koło Proszowic. Tadeusz pełnił funkcję kwatermistrza podobwodu Proszowice ZWZ/AK. W Klimontowie z krótkimi przerwami kwaterował do stycznia 1945 roku.

     Po przybyciu na teren Ziemi Proszowskiej wstąpił do konspiracji do Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) i przyjął pseudonim Jawa. Został dowódcą batalionu o kryptonimie "222", jego zastępcą był por. rez. Tadeusz Ścisłowski ps. Zefir, w skład batalionu wchodziły 2 kompanie strzeleckie oraz pluton samodzielny.

     Po scaleniu z Armią Krajową (okres lipiec 1943 - styczeń 1944 roku), jego batalion w chwili scalania liczył około 300 żołnierzy. Jasielski objął funkcję komendanta Obwodu AK Miechów (Mech, Magdalena) w Inspektoracie AK "Maria", jego zastępcą był Stanisław Szymacha ps. Jaskółka z BCh. Gdy w lipcu 1944 roku na terenie Inspektoratu AK "Maria" zostały zorganizowane dwie duże jednostki bojowe: 106 Dywizja Piechoty AK i Krakowska Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej AK (chwilowo spieszona). Jawa otrzymał funkcję dowódcy 5 Pułku Strzelców Konnych (kryptonim "Pszczoła") w tej Brygadzie. Jego adiutantem został Stanisław Jan Gutkowski ps. Sam, Janusz. Rejonem działania 5. psk był obszar Proszowice - Skała.

     W okresie 24 lipca - 10 sierpnia 1944 roku trwania Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej oraz po jej upadku, na skutek zatrzymania się frontu sowieckiego, poszczególne oddziały, dowodzone przez rtm./mjr Jerzego Jasielskiego (5. psk) wykazywały znaczną operatywność i przeprowadziły szereg akcji bojowych przeciwko Niemcom.

     Do 19 września 1944 roku Jawa został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, a 11 listopada 1944 roku otrzymał awans na majora służby stałej.

     W marcu 1946 roku, gdy nasiliło się prześladowanie byłych Akowców przez sowieckie NKWD i rodzime UB Jerzy został w Krakowie zatrzymany przez funkcjonariuszy UB. Podczas aresztowania stawił opór i został postrzelony, został więc przewieziony do szpitala przy ul. Kopernika, gdzie był pilnowany przez UB. Uciekł dzięki pomocy czterech byłych Akowców w mundurach milicyjnych: Mariana Madeja ps. Klin, Józefa Guta ps. Granit, Bolesława Łęczyńskiego ps. Kieszkowski, nazwisko czwartego partyzanta nie jest znane.

     Jerzy Jasielski opuścił Polskę i po wielu perturbacjach dotarł do Stanów Zjednoczonych gdzie się osiedlił i podjął pracę fizyczną. Tam też ożenił się z Polką i uzyskał emeryturę.

Po wojnie zweryfikowany został do stopnia podpułkownika służby stałej.

     Jerzy Jasielski pamiętał o swoich dawnych kolegach z AK. Wraz ze swoją małżonką, Matyldą utrzymywali kontakt listowy z krajem oraz w ciężkich latach PRL-u ze swych skromnych dochodów przesyłali świąteczne paczki żywnościowe.

     Podpułkownik Jerzy Jasielski zmarł "za Oceanem" 20 marca 1994 roku. Nabożeństwo żałobne zostało odprawione 27 maja 1994 roku o godzinie 18.00 w Kościele św. Idziego w Krakowie. Uczestniczyli w nim przyjaciele i byli podwładni z Armii Krajowej.

opracowanie: Andrzej Solarz   

odprawa Komendy Powiatu Miechów NOW, od lewej: "Wigura", "Jawa", Ryszard Niwiński, "Żwirko"; stoją: "Rejtan", "Grotek", "Wuj", "Sitwa", "Rafał", "Wolt"
(źródło: Inspektorat AK...)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Informator SŻAK w Krakowie, nr 22
  2. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Rzeczpospolita Partyzancka; Instytut Wydawniczy PAX; Warszawa 1991
  3. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t.II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944) Część I; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2001
  4. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t.II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944) Część II; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2007
  5. Stanisław M. Przybyszewski; Rzeczpospolita Partyzancka Lipiec - Sierpień 1944; Wydawnictwo "Nowa Nidzica"; Kazimierza Wielka 2004
  6. Jan Guzik; W obronie miechowskiej wsi 1939-1945; Książka i Wiedza; Warszawa 1981
  7. Władysław Ważniewski; Walki partyzanckie nad Nidą 1939-1945; Wydawnictwo MON; Warszawa 1975
  8. Ziemianie polscy XX wieku. Słownik biograficzny część 4; Wydawnictwo DiG; Warszawa 1998

  9. zbiory IKP
  10. pl.wikipedia.org
  11. pauart.pl
  12. dobroni.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  28  niedziela
[5.00]   (Proszowice)
proszowickie giełdy: kwiatowa i niedzielna
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
maj  1  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ