To czego nikt tak nie widział... - artysta, wykładowca, kurator sztuki urodzony w Proszowicach
    Dzisiaj jest niedziela, 29 kwietnia 2024 r.   (119 dzień roku) ; imieniny: Hugona, Piotra, Roberty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / kącik twórców / To czego nikt tak nie widział... - artysta, wykładowca, kurator sztuki urodzony w Proszowicach
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie twórców, artystów,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


To czego nikt tak nie widział... - artysta, wykładowca, kurator sztuki urodzony w Proszowicach

Kamil Moskowczenko
grafika, malarstwo...

(fot. zbiory Kamila Moskowczenko i Jerzego Wypycha)
Kamil Moskowczenko
(fot. zbiory Kamila Moskowczenko i Jerzego Wypycha)

Proszowice, 19-06-2023

     "To czego nikt nie widział", taki tytuł nosiła jedna z ubiegłorocznych wystaw indywidualnych bohatera tego artykułu (dla potrzeb tytułu felietonu troszkę go zmieniliśmy). Brzmi tajemniczo i intrygująco, więc spróbujmy poznać jego sekret. Próbę wejścia do świata sztuki abstrakcyjnej, gdzie dominuje swobodna forma geometryczna linii, brył, barw - powinna nas zaciekawić. Nie tylko dlatego, że sztuka abstrakcyjna to jeden z ważniejszych współczesnych trendów, ale również dlatego, a to główny powód0 dla mieszkańców ziemi proszowskiej jest aspekt personalny. Tę dziedzinę sztuki plastycznej reprezentuje znana w świecie sztuki artysta, który równocześnie jest wykładowcą, kuratorem sztuki urodzony, a co dla nas najważniejsze urodził się w naszych Proszowicach, a związany był z pobliskim Klimontowem.

     Cytując wybitnego Polaka- Stanisława Ignacego Witkiewicza: Malarstwo jest ukazaniem sobie i innym tego obrazu, który się w nas tworzy, poznajmy więc naszego krajana. A jest nim...

Kamil Moskowczenko, urodził się 14 maja 1983 roku w Proszowicach, natomiast wychował się i mieszkał w Klimontowie gdzie ukończył szkołę podstawową i gdzie mieszkał na stałe jeszcze w okresie kilkumiesięcznej edukacji w naszym Liceum Ogólnokształcącym. Po zmianie szkoły na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu opuścił rodzinne strony i w Klimontowie spędzał już głównie okres wakacyjny, wówczas w Klimontowskim domu rodzinnym odbywały się spotkania młodych adeptów sztuki, plenery malarskie i rzeźbiarsko-ceramiczne.

     Koniec tego okresu wyznaczyło rozpoczęcie studiów na Wydziale Ceramiki i Szkła we wrocławskiej Akademii, by później kontynuować je na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Kamil Moskowczenko uzyskał dyplom z malarstwa w Pracowni profesora Piotra Błażejewskiego oraz z malarstwa w architekturze i urbanistyce w Pracowni profesora Wojciecha Kaniowskiego w 2009.

(fot. zbiory Kamila Moskowczenko i Jerzego Wypycha)
     Był współzałożycielem i prowadzącym Galerię Sztuki Współczesnej EMDES we Wrocławiu a od 2011 rozpoczął pracę jako asystent w Pracowni Malarstwa prof. Anny Kowalskiej-Szewczyk w macierzystej uczelni. Od 2011 jest uczestnikiem projektu artystyczno-badawczego "Silesium" - poświęconego reinterpretacji historycznej i kulturowej kondycji Dolnego Śląska za pomocą współczesnych środków artystycznych. Obecnie w swojej twórczości wykorzystuje: realizacje malarskie, obiekty i instalacje oraz performance.

     Bierze udział w wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach oraz akcjach artystycznych w Polsce i za granicą. Trzeba wspomnieć, że już od 2005 roku współpracował z przeglądem sztuki pt.: "SURVIVAL", gdzie sześć razy ukazywał szerokiej publiczności swoje instalacje i obiekty, oraz z Fundacją Sztuki Współczesnej ArtTransparent, realizując projekty kuratorskie dla Galerii Sztuki Współczesnej Mieszkanie Gepperta. W ramach swojej działalności artystyczno-naukowej prowadzi badania z zakresu technologii malarstwa, jest popularyzatorem kultury poprzez udział w warsztatach, plenerach, wykładach czy też realizując artystyczne projekty kuratorskie.

Na początku 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuk pięknych za pracę pt. "Abstrakcja malarska jako przejaw energii archetypu" aktualnie przygotowuje dzieło habilitacyjne.

     Obecnie nasz artysta zajmuje się przede wszystkim malarstwem, ale też szeroko pojętą twórczością wizualną obejmującą rysunek, sztukę obiektu, instalacji oraz performance. Prace Kamila zyskały uznanie nie tylko w Polsce, ale też za granicami naszego kraju. Artysta stale współpracuje ośrodkiem artystycznym w Tokio, jak również w stolicy Węgier - Budapeszcie. Do końca czerwca w budapesztańskim Art Salon Contemporary można zobaczyć nowe prace autora na międzynarodowej wystawie pt. "WAYS OF LIGHT". Jego prace znajdują się w; Narodowej Kolekcji Sztuki (zakupione przez Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych), Zbiorach wrocławskiej Akademii, Kolekcji Sztuki Mia Art Gallery gdzie też wielokrotnie pokazywał swoje prace, Kolekcji Ester Fito w Paryżu i wielu kolekcjach prywatnych.

(fot. zbiory Kamila Moskowczenko i Jerzego Wypycha)

     Głównym motywem w twórczości Kamila Moskowczenko jest nowy wymiar zjawisk naturalnych, gdzie punktem przewodnim jest upływ czasu, grawitacja, symetria i asymetria zjawisk. To granice naukowego poznania, moment przemiany i utrwalania, wyrażane abstrakcją malarską w jej specyficznym języku metafor. W poszukiwaniu środków wyrazu nie ogranicza się do wypracowanych już metod lecz eksperymentuje w niedających się z góry przewidzieć kierunkach malarskiego warsztatu. Źródła inspiracji poszukuje w miejscach, zdarzeniach, skojarzeniach pochodzących z przeszłości i teraźniejszości własnego doświadczenia ale też szerokiej rzeki czasu i zdarzeń szczególnie tych niezwykłych i niewyjaśnionych. W formach którymi posługuje się w swych obrazach można odnaleźć elementy geologicznych formacji skał i nawarstwień.

     Swoją wiedzę, doświadczenie połączone z talentem, przekazuję też udzielając wywiadów w mediach radiowych, telewizyjnych i w prasie. Dlatego należy przedstawić szczegółowo ten dorobek artystyczny, który jest niezwykle imponujący: Aktywność artystów plastyków uwidacznia się przede wszystkim poprzez wystawy prac. Kamil Moskowczenko ma w swoim dorobku 11 wystaw indywidualnych gdzie miały miejsce premierowe pokazy nowych obrazów i innych realizacji artystycznych i około 100 wystaw zbiorowych. Do najciekawszych i najważniejszych z uwagi na renomę i prestiż samych instytucji należą te w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, pokazy w Muzeum Współczesnym Wrocławia czy prezentacje w ramach Przeglądu Sztuki Survival - międzynarodowej imprezie o wieloletniej historii.

(fot. zbiory Kamila Moskowczenko i Jerzego Wypycha)

Wystawy zagraniczne z udziałem naszego artysty odbyły się w Dreźnie, St Petersburgu, Lwowie, Tokio, Bratysławie, Budapeszcie i in. Jeśli chodzi o Małopolskę to można było zobaczyć obrazy K. Moskowczenko w Hebdowskim Klasztorze na indywidualnej wystawie "Zdarzenie identyczne z naturalnym" oraz już dwukrotnie w przestrzeniach Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie gdzie już tradycyjnie w styczniu spotykają się artyści krakowscy i wrocławscy by zaprezentować prace których motywem są nauki przyrodnicze i natura jako źródło inspiracji pt. "Na pograniczu światów". Obecnie wiele prac jest prezentowanych na wystawach związanych z 8 Festiwalem Malarstwa\Check in we Wrocławskich muzeach i galeriach. Na stałe artystę reprezentuje Mia Art Gallery.

     Pomimo, żę aktualnie mieszka we Wrocławiu artysta nie zapomniał o swim rodzinnym regionie. W 2020 roku, bezinteresownie, wykonał projekt wraz z całą oprawą graficzną (szkice, wizualizacje, plakaty, zaproszenia, dyplomy) Pomnik Lotników 24. Eskadry Rozpoznawczej Armii KRAKÓW w Klimontowie.

Wystawy indywidualne - pokazy premierowe:

2022 - "To czego nikt nie widział - Mia Art Gallery Wrocław,

2018/2019 - "Chronohoryzonty" - Galeria Linia Wrocław

2018 - "Ascensus Antro" - Wystawa Doktorska ASP Wrocław
- "Reguła Roju" - Galeria "Jest", Wrocław
- "Rozkład nie jest gwarantowany" Galeria Jedna Druga, Szczecin

2017 - "Synklinorium" - Galeria Akwarium, Polanica Zdrój

2016 -"Osiem minut chronohoryzontu" - Galeria Refektarz Krotoszyn
- "W co można tu uwierzyć" - Galeria Mieszkanie Gepperta Wrocławiu

2014 - "Zdarzenie identyczne z naturalnym" - Galeria CWK Hebdów
- "Światy prostopadłe" - Galeria Akwarium, Polanica Zdrój

2012 - "Zdarzenie na molo i wody modrej lśniąca toń" - Galeria Za Szybą, Wrocław

Wystawy zbiorowe:

2011 - "RTGeppert" - Muzeum Akademii Wrocław
"Transakcja Łączona" - ASP im E.Gepperta Wrocław
"Tablica-Board" - BWA Legnica
"Sztuka Walki"-Galeria "Włodkowica 11"-Wrocław
"Silesium" - Muzeum Akademii-Wrocław

2012- "O.M.G" - Galeria Miejska Wrocław, Wrocław
"Palimpsest" - Projekt Silesium-Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
"Malarstwo czyli co?" - Galeria Sztuki Neon-Muzeum ASP we Wrocławiu
Wystawa poplenerowa w Muzeum G.Hauptmnna w Szklarskiej Porębie

2013 - "Primavera"-Arsenał, Wrocław
Ani-Ani" - Galeria Raczej, Poznań

2014- "Ideoformy" - Projekt Silesium-Galeria CSU i CI Neon, Wrocław
"Wiedza niewiedzy" - Galeria Promocyjna ASP im.J.Matejki w Krakowie
"Silesium w Akwarium" - Polanicka Galeria Sztuki Akwarium, Polanica Zdrój
Wystawa Poplenerowa - MDK Milicz
"Survival 12" - dawny budynek rafmacji, Wrocław
"Wystawa poplenerowa - Galeria Labirynt No.2, Kraków

2015- "Zmiana" - ASP im.E.Geppert, Wrocław
"Papier" - Centrum Kultury Zamek, Wrocław
"Stany przejściowe" - Galeria Refektarz, Krotoszyn
"Rudymenty" - Galeria CSU i CI Neon, Wrocław

2016 - "Śmiertelnie poważna wystawa" - Galeria Labirynt, Lublin

2017 - "Art Labo" - Galeria Garbary, Poznań
"Double Lines" - Galeria Art Traces Galery, Tokio-Japonia
"Bratysłava pro Wratislavia" - Galeria Medium, Bratysława-Słowacja
"Wrocław Konkretny" - Muzeum Współczesne Wrocławia
"Solistis-Przesilenie" - Galeria Sof Faur, Budapeszt-Węgry
"Rozwarstwienie" - Survival 15 Wrocław

2018 - "Re-Vival"Galeria Latarka - instytut Polski w Budapeszcie
"Humbug" - Galeria Neon, Wrocław
"Entropia-sztuka rozpadu" - Mia Art Galery Wrocław
"Dzień Dobry" - Galeria Sztuki Współczesnej w Łucku, Ukraina
"+48" - Kamieniecka Galeria Sztuki, Kamieniec Podolski, Ukraina
"100-lat" - Pałac Sztuki, Lwów-Ukraina
"Noc na Ziemi" - Galeria MD_S Wrocław
"Survival 16-Kapitał" - pałac Walenbergów Wrocław
"Nietota"-Muzeum Współczesne Wrocławia
"Było jest Będzie" - Pałac w Morawie, Dolny Śląsk
"Limited Vision/widzenie ograniczone PL_edition" - Narodowe Forum Muzyki, Wrocław

2018/2019 - "Nietota" - BWA Bydgoszcz

2019 - "Kredyt" - Galeria RUNDE ECKE, Drezno-Niemcy
"Styczność" - Galeria Biura Saksońskiego we Wrocławiu, Wrocław

2022 - "Na pograniczu światów" - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
2023 - "Na pograniczu światów Vol.2 Natura Rzeczy" - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
"Komorebi" - Uniwersytet Wrocławski
"Z bliskiej odległości" - Galeria "Sztuka na Miejscu" Wrocław

Plenery i sympozja:

2010 - XII-Sympozjum z okazji Roku F.Chopina z udziałem Janusza Bałdygi i Krzysztofa Bednarskiego w Centrum Rzeźby Polskiej-Orońsko (udział w warsztatach i realizacja)
2012 - V-Plener Malarski-Muzeum G.Hauptmanna-Szklarska Poręba:(prowadzenie pleneru)
2012 - X-Sympozjm-konferencja artystyczno-naukowa towarzysząca wystawie "MALARSTWO, CZYLI CO?"-prezentowanej w galerii Centrum Sztuk Użytkowych SP:(uczestnictwo)
2013 - VII Międzynarodowy Plener Artystyczny-Krzyżowa (uczestnictwo)
2013 - XI Sympozjum "SILESIUM"-Kamieńczyk-Dolny Śląsk (uczestnictwo)
2014 - V Międzynarodowe warsztaty malarskie w technice emalii barwnej-Frydlandt;Czechy;(udział w warsztatach i realizacje)
2014 - VI-VII Międzynarodowe Sympozjum "Emalie Kolorowe dla wykorzystania techniki klasycznej emalii przemysłowe"-Olkusz;(udział w warsztatach i realizacje)
2017 - Sympozjum Silesium-Orońsko
2018 - "Było jest Będzie"-Sympozjum Naukowo Artystyczne w Pałacu von Wietersheim-Kramsta w Morawie

Oto niektóre z linków, gdzie można się zapoznać z twórczością Naszego krajana:

Portfolio online: https://www.instagram.com/kamilmoskawczenko/

Link do najważniejszych wystaw:

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wystawy/wroclaw-konkretny-kolekcja-dolnoslaskiego-towarzystwa-zachety-sztuk-pieknych/

https://archiwum.survival.art.pl/artist/moskowczenko-kamil/

     Może i w nieodległej przyszłości uda się zorganizować taką indywidualną wystawę naszego artysty w nowo otwartym, nowoczesnym Centrum Kultury w Proszowicach?

     Kiedyś wiele lat temu odbyły się niewielkie prezentacje szkolnych prac, wówczas ucznia liceum plastycznego, Kamila Moskowczenko w salach domu kultury ale dotychczas nie były prezentowane prace tego autora z okresu jego profesjonalnej twórczości.

Każdy chyba przyzna rację, że już dawno temu, takie wydarzenie powinno się odbyć w naszym miasteczku nad Szreniawą...

Marcin Szwaja   


fot. zbiory Kamila Moskowczenko i Jerzego Wypycha
zdjęcia ???   publikacja: 19-06-2023


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Informacje od Kamila Moskawczenko z Wrocławia
  2. Strony internetowe: Mia Art Gallery, Akademii Sztuk Pięknych im. E Gepperta we Wrocławiu, Archiwum Surwial, Archiwum MWW



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
maj  1  środa
maj  2  czwartek
[14.00-18.00]   (Proszowice)
KOSMOSiR świętuje 1. rocznicę działalności
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ