Może, Miejska Biblioteka im. Stanisława Bzowskiego?
    Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.   (120 dzień roku) ; imieniny: Hugona, Piotra, Roberty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   życie kulturalne   |   aktualności oświatowe   | 
 wiadomości z bibliotek 
 |   historia, pamięć   |   nuka/kultura szerzej   |   wiktoria 1920   |   Nieskończenie Niepodległa   | 

serwis IKP / kultura-oświata / wiadomości z bibliotek / Może, Miejska Biblioteka im. Stanisława Bzowskiego?
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Może, Miejska Biblioteka im. Stanisława Bzowskiego?

(fot. Henryk Pomykalski)
(fot. Henryk Pomykalski)

Proszowice, 16-03-2024

     Czwartek, 14 marca w dziejach proszowskiej biblioteki zapisze się złotymi zgłoskami. W północnej pierzei Rynku, na wysokiej skarpie Szreniawy, z piękną panoramą w kierunku parku, oddano oficjalnie dla czytelników gruntownie zmodernizowany stary budynek Biblioteki, z zachowaniem pieców kaflowych i dobudowano nowy, funkcjonalny, dwupoziomowy, estetycznie prezentujący się budynek.

     Roczne opóźnienie w jego budowie, było spowodowane, jak informował burmistrz Grzegorz Cichy, badaniami archeologicznymi, w wyniku których znaleziono około 15 tysięcy artefaktów.

     W dotychczasowym (na pierzei Rynku) budynku biblioteka, po "wędrówce z domu do domu" zaistniała w 1978 roku w okresie gdy Naczelnikiem Gminy i Miasta był Stanisław Herchel. Wówczas jej dyrektorem na długie 30 lat została pani Zofia Jasieniecka. Był to dobry czas dla rozwoju czytelnictwa w naszym regionie, w którym również dobrze funkcjonowały biblioteki filialne.

     Budynek ten jest najstarszym, murowanym i piętrowym w naszym mieście. Wybudowany został przez Antoniego Sikorskiego w 1847 roku na potrzeby prowadzonej przez niego apteki. Jako Miejska Biblioteka, zaistniała po II wojnie światowej.

budynek obecnej biblioteki na zdjęciu z lat dwudziestych ubiegłego wieku
(źródło: zbiory ikp)

     Organizatorem jej był Mieczysław Lewandowski (1904-1980) urodzony w miejscowości Polana w pow. Lwowskim. Jako kilkunastoletni uczeń, uczestniczył w 1920 roku, jako ułan w obronie Lwowa. Przed napaścią Niemiec i ZSRR na Polskę był kierownikiem szkoły w Pohorylcach województwie tarnopolskim. W marcu 1944 roku Ukraińcy dokonali na jego rodzinie mordu, zginęła żona Janina z d. Seńczuk, 11-letni syn Zbigniew oraz teściowie. On ocalał ukryty w piwnicy.

     Do dziś myślę jak zdeterminowani byli jego najbliżsi. Wiedzieli, że przyszli zamordować ich męża, ojca i zięcia... Oprawcy, czekając na jego przyjście mordowali ich... On to słyszał... Do jego miejsca ukrycia spływała ich krew...

     Cudem ocalały osiadł w Proszowicach i założył rodzinę wspólnie z Danutą Dudek, z d. Malinowską, również wdową, jej mąż, pilot wojskowy zginął w trakcie walki z niemieckimi i sowieckimi najeźdźcami.

     W Proszowicach zaistniał jako nauczyciel i organizator Harcerstwa. Był artystą plastykiem, tworzył obrazy i grafiki. Jako sąsiad, często bywał u moich rodziców. Jednego razu, ze zgrozą słuchałem jego wspomnienia o mordzie najbliższych...

W 1960 roku wykonał parę szkiców naszego miasta. Jeden z nich prezentujemy poniżej - piękna...

(fot. Henryk Pomykalski)

     Przez wiele lat w odrodzonej Polsce dyskutowano o konieczności unowocześnia biblioteki. Bez skutku. W paru ostatnich latach dokonał tego aktualny burmistrz. W swoim wystąpieniu podkreślał niezbędną pomoc i współpracę z wieloma instytucjami i osobami na szczeblu krajowym, wojewódzkim i lokalnym. Wartość inwestycji, to około 4 miliony złotych.

(fot. Henryk Pomykalski)

(fot. Henryk Pomykalski)
     To duża kwota. Miasta nie stać byłoby na taki wydatek. Zgodnie z Polską tradycją, poświęcenia obiektu dokonał ks. dr Jan Zwierzchowski. Sympatyczny program artystyczny przygotowała z młodzieżą dyrektorka szkoły muzycznej w Żębocinie.

     Wśród gości uroczystości byli min. prof. Włodzimierz Bernacki - Senator RP i Łukasz Smółka - wicemarszałek województwa małopolskiego. Wyrażam uznanie dla Agnieszki Rojewskiej - dyrektorki biblioteki "na wygnaniu", w trakcie przemieszczania księgozbioru (od wielu dni) równocześnie organizowała podstawowy cel placówki - udostępnienie książek czytelnikom, szczególnie młodzieży.

     Na koniec wspomnę moje wystąpienie, przekazałem Bibliotece trzy Księgi Cechów; Rzeźniczego, Mistrzów Czeladników oraz przyjęć uczni do Cechu Metalowców i zaproponowałem nadanie bibliotece imienia Stanisława Bzowskiego. To była wielka postać w kulturze Europy i Polski.

Był synem naszych Proszowic!...

     Jego biogram można przeczytać w Internetowym Kurierze Proszowskim w artykułach Marcina Adamusa (z dnia 17.07.2006) i Andrzeja Solarza również z 2006 roku. Link do artykułów TUTAJ! Można także przypomnieć sobie postać p. Mieczysława Lewandowskiego TUTAJ.

Henryk Pomykalski   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
maj  1  środa
maj  2  czwartek
[14.00-18.00]   (Proszowice)
KOSMOSiR świętuje 1. rocznicę działalności
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ