Środki z OFE - czy wchodzą w skład masy spadkowej i jak je uzyskać?
Dzisiaj jest: poniedziałek, 1 czerwca 2026 r. (152 d.r.)
Gracji, Jakuba, Konrada
M.Dzień Dziecka, ;) Dzień Mleka, ;) Dzień Bułki
Jutro (jeżeli będzie!): wtorek, 2 czerwca 2026 r.
Erazma, Marianny, Marzeny
Dzień Macochy, ;) Dzień bez Krawata
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   zrzęda p.   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   W.Nowiński - wrześniowe...   |   Magdalena K.-G. - prawo dla...   | 

serwis IKP / działy autorskie / prawo dla ludzi - Magdalena K.-G. / Środki z OFE - czy wchodzą w skład masy spadkowej i jak je uzyskać?



 warto pomyśleć?  
Jeśli będzie trzeba, zrobię to co będzie trzeba.
(podniesione z ulicy)

  artykuły popularne  
Proszowice styczeń 1945
Proszowice, 22-08-2025
 red.
Film Staszka Bernackiego z rekonstrukcji historycznej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gniazdo - Ziemia Proszowicka w dniu 10 czerwca 2012...
Wyróżniono 2. "nasze"...
22-08-2025 red.
Jelenia Góra - PAMIĘTA!
1-08-2025 Andrzej Powidzki
w krakowskim Archiwum...
13-08-2025 Marcin Szwaja
1  czerwca   - poniedziałek
2  czerwca   - wtorek
3  czerwca   - środa
4  czerwca   - czwartek
DŁUGOTERMINOWE:

NA SKRÓTY
  • prossoviana on-line

  • Rzeczpospolita Partyzancka 1944



  • Środki z OFE - czy wchodzą w skład masy spadkowej i jak je uzyskać?

    (źródło: wikimedia.org)

    Kocmyrzów, 25-03-2025

         Otwarte fundusze emerytalne (OFE) stanowią istotny element systemu emerytalnego. W artykule wyjaśnię, czy środki z OFE wchodzą w skład masy spadkowej oraz jak je uzyskać po śmierci osoby, dla której prowadzony jest rachunek OFE. Mowa o pieniądzach jakie pozostawiły po sobie osoby zmarłe przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

    Kto może otrzymać środki z OFE?

         Zgodnie z art. 131 ust. 1 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, jeśli zmarły pozostawał w związku małżeńskim, część zgromadzonych środków może zostać przekazana współmałżonkowi w formie wypłaty transferowej. "Fundusz może dokonać wypłaty transferowej połowy środków objętych wspólnością ustawową małżeńską, to znaczy zgromadzonych przez zmarłego członka funduszu na jego rachunku, poczynając od daty zawarcia związku małżeńskiego, a kończąc na dacie zgonu lub dacie zniesienia wspólności małżeńskiej, jeżeli taka nastąpiła w trakcie związku małżeńskiego. Fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków, o jakich mowa, na rachunek żyjącego współmałżonka w jego otwartym funduszu emerytalnym lub przesunięcia środków na jego rachunek w tym samym funduszu, jeżeli małżonkowie gromadzili środki we wspólnym funduszu emerytalnym. W wypadku zaistnienia okoliczności w postaci nieposiadania przez współmałżonka rachunku w jakimkolwiek otwartym funduszu emerytalnym, z uwagi na fakt, że współmałżonek był osobą niepracującą, fundusz powinien postąpić zgodnie z dyspozycją art. 128 ww. ustawy i otworzyć rachunek na nazwisko współmałżonka" (por. A. Chróścicki [w:] Ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Komentarz, Warszawa 2010, art. 131).

         Pozostałe pieniądze - lub całość, jeśli nie było współmałżonka - trafią do osób wskazanych przez zmarłego. Jeśli nikt nie został wyznaczony, środki te wejdą w skład spadku i będą mogły zostać uzyskane przez spadkobierców. Przepisy wymagają wówczas przedstawienia potwierdzenia prawomocnego stwierdzenia nabycia spadku - zgodnie z kodeksem cywilnym oraz ustawą prawo o notariacie może to być sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia.

         W praktyce, członkowie OFE rzadko wskazują osoby uprawnione do otrzymania środków. W konsekwencji zgromadzone na rachunku zasoby finansowe "czekają" w ZUS, gotowe do przekazania spadkobiercom - pod warunkiem dopełnienia przez nich odpowiednich formalności.

    Jak uzyskać środki?

         Aby uzyskać pieniądze zgromadzone w OFE przez bliską osobę, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku (w zależności od stanu faktycznego - należy go złożyć do ZUS lub OFE). W zależności od sytuacji może być wymagane przedłożenie aktu zgonu, aktu małżeństwa i dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz prawomocnego stwierdzenia nabycia spadku. Środki można otrzymać w formie wypłaty jednorazowej lub w ratach płatnych przez okres nie dłuższy niż 2 lata, zgodnie z pisemną dyspozycją osoby uprawnionej (art. 132 ust. 4 ww. ustawy).

         Świadomość istnienia środków zgromadzonych w OFE po zmarłym członku rodziny pozwala uniknąć sytuacji, w której pozostają one niewypłacone. Proszę przy tym pamiętać, że każda sprawa ma charakter indywidualny i może wymagać podjęcia odmiennych kroków.

    Magdalena Kowalska-Graca   


    idź do góry powrót

     
    strona redakcyjna

    regulamin serwisu

    zespół IKP

    dziennikarstwo obywatelskie

    legitymacje prasowe

    wiadomości redakcyjne

    patronat medialny

    kontakt z redakcją

    archiwum
     
    reklama w IKP

    szczegóły

    ceny




    ogłoszenia

     
    copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2025 Internetowy Kurier Proszowicki
    Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
    Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

    w nagłówku i stopce portalu wykorzystano zdjęcia autorstwa Damiana Króla - DZIĘKUJEMY!
    w nagłówku panorama Koniuszy, natomiast w stopce głowice kolumn (wejście na teren kościoła w Proszowicach od strony rynku)

    KONTAKT Z REDAKCJĄ