facebook
Chemik, niestrudzony badacz historii Nowego Brzeska

    Dzisiaj jest piątek, 24 września 2021 r.   (267 dzień roku) ; imieniny: Dory, Gerarda, Maryny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Chemik, niestrudzony badacz historii Nowego Brzeska
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A


Chemik, niestrudzony badacz historii Nowego Brzeska
Alfred Bednarski

Alfred Bednarski, 2010 r.
(fot. zbiory autora)
Alfred Bednarski, 2008 r.
(fot. zbiory autora)

Proszowice, 30-01-2021

Alfred Bednarski urodził się 3 września 1934 roku w Brzesku Nowym, gdzie w 1947 roku ukończył Szkołę podstawową oraz dwie klasy Samorządowego Gimnazjum im. Wincentego Witosa. Następnie kontynuował naukę w Technikum Rafineryjnym Przemysłu Naftowego w Jaśle. Technikum to ukończył z wyróżnieniem w 1953 roku, następnie rozpoczął studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

     Po ukończeniu studiów w 1958 roku pracował na uczelni jako asystent w Katedrze Paliw Płynnych na Wydziale Chemicznym. W 1959 roku przeniósł się do Instytutu Metali żelaznych w Gliwicach, gdzie pracował w charakterze asystenta w Zakładzie Przeróbki Ogniowej Rud Cynku i Ołowiu.

     W 1962 roku został powołany do odbycia okresowej służby wojskowej w Dowództwie Wojsk Lotniczych w Poznaniu został kierownikiem laboratorium MPS. W 1964 roku ukończył służbę wojskową w stopniu podporucznika. Przeniósł się do Krakowa i zatrudnił w charakterze pracownika naukowego w Instytucie Technologii Nafty. Pracował kolejno na stanowiskach: asystenta, starszego asystenta, adiunkta. W latach 70-tych został asystentem prof. Jerzego Kramarza.

od lewej Alfred Bednarski, prof. Witold Cęckiewicz, i Arkadiusz Fularski, Pławowice 2008 rok
(fot. zbiory autora)

     Od roku 1981 został kierownikiem Pracowni Odparafinowania, a od roku 1990 został kierownikiem Zakładu Procesów Technologicznych, w którym kierował do przejścia na emeryturę w roku 2005.

     Pracując w Instytucie Technologii Nafty brał czynny udział w uruchomieniu rafinerii w Płocku i Gdańsku. Odbył szereg stażów zagranicznych w ośrodkach badawczych: Włoch Rumunii i byłego Związku Radzieckiego. Jako stypendysta ONZ podnosił swoje kwalifikacje w Snamprogetti w Mediolanie. W okresie 40-letniej pracy w Instytucie technologii Nafty w Krakowie wniósł znaczny wkład w szereg technologii opracowanych dla potrzeb rafinerii krajowych. Zaowocowało to opracowaniem ponad 100 dokumentacji naukowo - technicznych, licznych publikacji w literaturze fachowej oraz zgłoszeniem około 130 patentów. W latach 1986-1990 pełnił funkcję rzeczoznawcy "Polcargo" w Gliwicach oraz rzeczoznawcy SITPNiG.

     Jest laureatem szeregu nagród i wyróżnień w Przemyśle Chemicznym, w tym dwóch nagród Ministra Przemysłu Chemicznego w konkursie na najlepsze opracowanie naukowo badawcze. Posiada również wysokie nagrody nadane przez Naczelną Organizację Techniczną. Otrzymał także, między innymi Srebrną Odznakę za prace społeczną dla Miasta Krakowa - czerwiec 1983 rok, oraz Srebrny Krzyż zasługi nadany przez Przewodniczącego Rady Państwa w listopadzie 1983. W 2004 roku został laureatem "Orła Nowobrzeskiego", otrzymał również honorowy dyplom "Zasłużony Działacz Ziemi Nowobrzeskiej", który odebrał podczas uroczystej sesji Rady Gminy Nowe Brzesko.

dyplom uznania dla Alfreda Bednarskiego, 6 grudnia 2006 r. w Hebdowie, z lewej strony ks. Jerzy Bryła
(fot. zbiory autora)

     Jednak paliwa i oleje silnikowe to nie jedyne zainteresowania pana Alfreda. Mieszkańcy Nowego Brzeska kojarzą osobę pana Alfreda jako wielkiego przyjaciela LKS "Nadwiślanka". Był wychowankiem "Nadwiślanki" nigdy nie zapomniał o swoim macierzystym klubie i wspierał go zawsze jak tylko potrafił. Chociaż "kariera" piłkarska pana Alfreda związana jest głównie z "Nadwiślanką" to był on również w okresie nauki zawodnikiem "Czarnych" Jasło jak i AZS Gliwice w okresie studiów. Był zawodnikiem uniwersalnym, prawonożnym, grywał od obrony po atak.

     Jego postać jest w Nowym Brzesku znana nie tylko w środowisku piłkarskim. Wydał dwukrotnie monografię "Nadwiślanki", kilkadziesiąt kilkusetstronicowych kronik, w których zamieszczał artykuły i fotografie, dokumentujące najważniejsze wydarzenia w gminie Nowe Brzesko.

historyk, adiunkt Alfred Bednarski na miejscu bitwy rzecznej z 1914 w Nowym Brzesku, 2007 r.
(fot. zbiory autora)

Jerzy Skąpski i Alfred Bednarski, 2010 r.
(fot. zbiory autora)
     W 2009 roku był jednym z najbardziej aktywnych osób pracujących przy odzyskaniu praw miejskich dla Nowego Brzeska. Jednocześnie zabiegał o to, aby w 2009 roku ukazała druga, poszerzona monografia Ziemi Nowobrzeskiej. Oba zadania, którym się poświęcił zakończyły się sukcesem, nie krył wtedy swojego zadowolenia.

     Pan Alfred był skromnym, pracowitym, miłym, uśmiechniętym, wrażliwym i pełnym życzliwości człowiekiem. Życie doświadczyło go mocno. Najpierw opiekował się chorą żoną, a po jej śmierci bratem i swoją mamą, która dożyła blisko 100 lat.

od lewej Wojciech Czyż, Maria Czyż, Maria Bednarska, ks. prałat Benon Olejnik i Alfred Bednarski, 2009 r. Nowe Brzesko
(fot. zbiory autora)

     Zmarł we wtorek, 15 grudnia 2020 roku w Krakowie, pochowany został w poniedziałek, 21 grudnia na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Pozostawił dwie córki i dwie wnuczki. Pozostawił też grono smutnych, ale wdzięcznych mu za jego pracę wielu przyjaciół, w tym nowobrzeszczan.

opracowanie: Arkadiusz Fularski   

Alfred Bednarski
(fot. Anna Wnęk)


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w Twoje życie.
(autor nieznany)
wrzesień  24  piątek
[17.00 - 22.00]   (Rzeszów)
Moc Odkrywców, czyli interaktywny piknik nauki i techniki
[...]   (Proszowice)
Żarciowozy - zlot foodtrucków
wrzesień  25  sobota
[9.00]   (Chechło)
35. Rajd "Hardego"
[9.00]   (Koszyce)
I. rajd rowerowy turystyczno-poznawczy po gminie Koszyce
[11.00 - 18.00]   (Rzeszów)
Moc Odkrywców, czyli interaktywny piknik nauki i techniki
[14.00 (13.00)]   (Łapszów)
festyn rodzinny
[8.00-24.00]   (Nowe Brzesko)
noc spisowa - Nowe Brzesko
[12.00-20.00]   (Proszowice)
noc spisowa - Proszowice
[...]   (Proszowice)
Żarciowozy - zlot foodtrucków
wrzesień  26  niedziela
[11.00]   (Podolany)
Jedziemy dla Kacpra - I. Rowerowy Rajd Strażacki Powiatu Kazimierskiego
[11.00-16.00]   (Gorlice)
WOTgames - rodzinny piknik sportowy woj. małopolskiego
[14.00]   (Działoszyce)
festyn rodzinny "Zdrowa niedziela" w Działoszycach
[...]   (Proszowice)
Żarciowozy - zlot foodtrucków
wrzesień  27  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ