Wysiedleniec z Jaworowa
    Dzisiaj jest niedziela, 03 marca 2024 r.   (63 dzień roku) ; imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana M. Dzień Pisarzy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Wysiedleniec z Jaworowa
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Wysiedleniec z Jaworowa
Jerzy Skarbek-Malczewski ps. Jawor
(ur.: 24.06.1922 - zm.: 27.10.1993)

biogram

(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 14-08-2019

Sierżant Jerzy Skarbek-Malczewski ps. Jawor; żołnierz POZ-AK. Urodził się 24 czerwca 1922 roku w Jaworowie. Jego ojciec Stanisław (h. Abdank) był inżynierem rolnictwa i współwłaścicielem majątku Jaworowo (powiat gnieźnieński), matka Antonina Sczaniecka otrzymała w spadku Jaworowo i wraz z mężem na nim gospodarowała.

     14 grudnia 1939 roku Jerzy Malczewski wraz z rodzicami w ciągu 20 minut musiał opuścić swój dom. Na drogę Niemcy pozwolili im zabrać tylko po jednej walizce i kwotę 200 zł. Pozostałą gotówkę i cały majątek przejął Niemiec z Estonii. W wagonach bydlęcych zostali wraz z innymi przesiedlonymi (około 1500 osób) przywiezieni do Krakowa. Tutaj udało im się uciec do mieszkającej w mieście rodziny. W styczniu 1940 przenieśli się do majątku Krystyny Wojewódzkiej w Dalechowicach koło Kazimierzy Wielkiej, gdzie spędzili całą okupację niemiecką.

Zdjęcie zamieszczone w czasopiśmie "Jlustracja Polska" z 23 kwietnia 1933 roku nr 17. Podpis pod zdjęciem: Panna Mireille Maurin, Francuzka, bawiła kilka lat w Polsce, mianowicie w Jaworowie koło Gniezna. Tam zaprzyjaźniła się bardzo serdecznie z Jerzykiem Malczewskim, którego była nauczycielką i z "Jlustracją Polską", którą stale czytała. Rozstanie było ciężkie. Oto ostatnie chwile w Jaworowie przed wyjazdem kochanej "Mazel" do Francji. [IKP dziękuje p. Mirosławowi Górnemu, który poinformował nas o tym zdjęciu]
(źródło: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa)
     Jurek przez jakiś czas uzupełniał swe wykształcenie na tajnych kompletach zorganizowanych w majątku Pławowice. W maju 1940 został zaprzysiężony do POZ (Polska Organizacja Zbrojna) i przydzielony do Placówki Kościelec. W POZ otrzymał podstawowe przeszkolenie wojskowe.

     Po scaleniu POZ-u z Armia Krajową przeszedł początkowo szkolenie podoficerskie w zakresie łączności bojowej (pod kierunkiem plut. Stanisława Maja ps. Zawieja), potem ukończył kurs Szkoły Młodszych Dowódców (prowadzony przez ppor. Franciszka Kozłowskiego ps. Brzoza II) i w końcu odbył szkolenie dywersyjno-partyzanckie (zorganizowane przez ogn. Juliana Słupika ps. Boruta II).

     Został przydzielony do oddziału dywersyjnego "Dominiki-Kasi" kpr. Stanisława Kozery ps. Sierota. Bierze udział w licznych akcjach antykontygentowych, przeciw bimbrownictwu, przy niszczeniu akt w gminach, uczestniczy w odbiorze zrzutu w Dalechowicach (4/5 V 1944), a następnie w starciach bojowych podczas walk o Kazimiersko - Proszowicką Rzeczpospolitą Partyzancką, m. in. 5 VIII pod Jaksicami i 7 VIII w Brończycach - Dobiesławicach.

     Po wojnie dowódca 106 Dywizji Piechoty AK gen. bryg. Bolesław Nieczuja-Ostrowski ps. Tysiąc zweryfikował "Jawora" do stopnia sierż. pchor. cz. w. oraz do następujących odznaczeń: Krzyż Walecznych, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż AK i Medal Wojska (czterokrotnie).

     Wkrótce po wojnie uzyskał maturę w Liceum im. B. Nowodworskiego i studiował w Akademii Handlowej w Krakowie. Potem przez 40 lat pracował w Zakładach Mięsnych jako referent, a później jako kierownik działu.

     W ostatnich latach życia pracował społecznie w Komitecie Obywatelskim na Salwatorze. Opracował też informację na temat cichociemnych zrzuconych na terenie Inspektoratu Rejonowego "Maria". Długo i ciężko chorował. Przed śmiercią odwiedził go dowódca 106 Dywizji Piechoty AK gen. "Tysiąc".

     Zmarł 27 października 1993 w Krakowie. Pochowany został na Cmentarzu Salwatorskim 30 października, w ostatnie drodze towarzyszyli mu oprócz najbliższych, bardzo liczni żołnierze 120 Pułku 106 Dywizji Piechoty AK.

miejsce pochówku sierżanta "Jawora" (fot. grobonet)

Jerzy Skarbek-Malczewski ożenił się z Krystyną z Brenstjern Pfanhauserów (ur. 15.05.1924), mieli troje dzieci: Krzysztofa (19.07.1950); Annę (30.03.1954) i Beatę (19.05.1961).

opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Informator SŻAK w Krakowie, nr 19
  2. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t. II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944) Część II; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2007
  3. Stanisław M. Przybyszewski; Rzeczpospolita Partyzancka Lipiec - Sierpień 1944; Wydawnictwo "Nowa Nidzica"; Kazimierza Wielka 2004
  4. Ziemianie polscy XX wieku, Słownik biograficzny część 5; Wydawnictwo DiG; Warszawa 2006

  5. zbiory IKP

  6. krakowsalwator.artlookgallery.com/grobonet
  7. dobroni.plidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
marzec  3  niedziela
[...]   (Proszowice)
Bezgotówkowe Kino Objazdowe
[16.00]   (Posądza)
wspólne świętowanie Dnia Kobiet przy kawie i specjałach KGW
marzec  4  poniedziałek
marzec  5  wtorek
marzec  6  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ