Kapitan AK, pasjonat botaniki i teatru
    Dzisiaj jest wtorek, 26 września 2023 r.   (269 dzień roku) ; imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji MD Głuchego    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Kapitan AK, pasjonat botaniki i teatru
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Kapitan AK, pasjonat botaniki i teatru
Stanisław Podgórski ps. Wszebor
(ur.: 23.11.1903 - zm.: 3.08.1980)

biogram

Stanisław Podgórski ps. Wszebor
(fot. Kazimiersko - Proszowicka Rzeczpospolita...)

Proszowice, 26-11-2019

Kapitan Stanisław Podgórski ps. Wszebor; urodził się 23 listopada 1903 r. w Wólce Ołudzkiej koło Szczekocin (powiat włoszczowski), w rodzinie rolnika Jana Podgórskiego. Gimnazjum ukończył w Miechowie, tutaj także w 1923 roku zdobył maturę. W latach 1924-25 pracował w szkolnictwie na Kresach, w powiecie wałkowyskim.

     Pasjonował się teatrem; podczas studiów współpracował z Teatrem Juliusza Słowackiego w Krakowie, a także z teatrem Mieczysława Kotlarczyka.

     Służba wojskowa w latach 1928-29 odbył w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty Nr 6 w Zaleszczykach i 52. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych w Złoczowie.

     W roku 1932 rozpoczął pracę zawodową w Izbie Skarbowej w Krakowie, był kontrolerem przez 3 lata. Studiował równocześnie botanikę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1934 r. uzyskał absolutorium. Pracę magisterską o krokusach zaczął pisać pod kierunkiem prof. Władysława Szafera ("pracował" nad nią ponad 40 lat, magisterium obronił w 1973 r.). Odkrył nieznane dotychczas stanowisko krokusów.

     Mimo że miał kwalifikacje pedagogiczne, nie mógł zdobyć stałej pracy w zawodzie nauczycielskim. Pracował doraźnie, w fabryce chemicznej w Dębicy, w browarze w Żywcu, w Grudziądzu, Wadowicach, Bielsku-Białej i przez rok jako nauczyciel - w szkole w Zaleszczykach.

     We wrześniu 1939 r. otrzymał kartę mobilizacyjną, ale, z uwagi na niemożność dołączenia do macierzystego pułku, udziału we wrześniowej wojnie obronnej nie wziął. Zamieszkał wtedy w Kazimierzy Wielkiej. W czasie okupacji pracował jako pracownik fizyczny w majątku ziemskim Łubieńskich.

     Od 1940 r. należał do ZWZ / AK, Placówka Kazimierza Wielka ("Kasztan") przyjął pseudonim "Wszebor". Był dowódcą plutonu łączności konspiracyjno-bojowej. Początkowo był kolporterem prasy podziemnej. Od kwietnia 1940 r. obsługiwał radio i wydawał komunikaty prasowe. Był też instruktorem w konspiracyjnej szkole podchorążych (jednej z pierwszych w Inspektoracie "Maria"), komendantem szkoły był chor. Franciszek Palus ps. Bałtycki.

     W czasie trwania Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 był zastępcą dowódcy III plutonu (Stanisława Jaklewicza ps. Nieznany) w 1. kompanii "Kasztan" chor. Franciszka Paulusa, I batalionu 120 pułku piechoty 106 Dywizji gen. "Tysiąca", był też płatnikiem w kwatermistrzostwie kompanii "Kasztan". Brał czynny udział w bitwie o pacyfikowany 5 sierpnia 1944 r. Skalbmierz.

Poniżej dwa zdjęcia z okresu Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 przedstawiające wizytę Zygmunta Bieszczanina (2 sierpnia) w Kazimierzy Wielkiej. Dowódca oddziału AL. przyjechał on po cukier dla oddziału i cywilów.

zastępca dowódcy III plutonu 1. kompanii I batalionu 120. pp Stanisław Podgórski "Wszebor", Zygmunt Bieszczanin "Adam" z AL i chor. Franciszek Palus "Bałtycki" dowódcą 1. kompanii I batalionu 120. pp AK - ze zbiorów Stanisława Piwowarskiego
(fot. ipn.gov.pl)
od lewej: Franciszek Palus "Bałtycki", Zygmunt Bieszczanin, Stanisław Podgórski "Wszebor"
(fot. Walki partyzanckie nad Nidą...)

     Został mianowany na stopień podporucznika, po wojnie zweryfikowano go w stopniu kapitana. Podczas okupacji był nauczycielem kompletów tajnego nauczania.

     Bezpośrednio po wojnie brał udział w pracach organizacyjnych mających na celu uruchomienie w Kazimierzy Wielkiej szkoły średniej. Był nauczycielem początkowo w gimnazjum im. A. Mickiewicza, przekształconym następnie w Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej, uczył też krótko w liceum w Chęcinach.

     Przez wiele lat prowadził w kazimierskim liceum teatr amatorski pamiętany w środowisku kazimierzan jako "teatr prof. Podgórskiego". Zajmował się w tym teatrze "wszystkim", był aktorem, reżyserem, dekoratorem, choreografem, scenografem, a nawet baletmistrzem. Taką wszechstronność ułatwiały mu zdolności plastyczne. Jego zespół wielokrotnie zdobywał najwyższe nagrody w ogólnopolskich konkursach teatrów amatorskich. W roku 1978 przeszedł na emeryturę.

     W latach 1958-61 był prezesem Powiatowego Oddziału ZBOWiD w Kazimierzy Wielkiej i delegatem na II Krajowy Kongres tej organizacji. Od 1932 r. był żonaty z Zofią Ciurlik (córką kierownika szkoły powszechnej w Kazimierzy Wielkiej). Zmarł 3 sierpnia 1980 roku w Kazimierzy Wielkiej, został tutaj pochowany na cmentarzu parafialnym. Został odznaczony: Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim i Medalem Zwycięstwa i Wolności.

Od 1995 r. Kazimierski Ośrodek Kultury organizuje cyklicznie Plenery Malarskie im. Stanisława Podgórskiego.

opracowanie: Andrzej Solarz   

grób kpt. "Wszebora" na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Wielkiej
(fot. kazimierzawielka.grobonet.com)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Stanisław M. Przybyszewski; Podgórski Stanisław, "Wszebor" (1903-1980) oficer WP; [w:] Małopolski Słownik Biograficzny Uczestników Działań Niepodległościowych 1939-1956. Tom 6
  2. Józef Belski; Do Niepodległej. Kazimierzanie - Ojczyźnie; Kazimierza Wielka 2019
  3. Józef Belski; Kazimiersko - Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka 22 lipca - 12 sierpnia 1944; Kazimierza Wielka 2014
  4. Stanisław M. Przybyszewski; Rzeczpospolita Partyzancka Lipiec - Sierpień 1944; Wydawnictwo "Nowa Nidzica"; Kazimierza Wielka 2004
  5. Władysław Ważniewski; Walki partyzanckie nad Nidą 1939-1945; Wydawnictwo MON; Warszawa 1975
  6. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t. II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944) Część II; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2007
  7. Łukasz Grzywacz-Świtalski; Z walka na Podkarpaciu; Instytut Wydawniczy PAX; Warszawa 1971

  8. zbiory IKP

  9. ipn.gov.pl
  10. kazimierzawielka.grobonet.comidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
wrzesień  26  wtorek
wrzesień  27  środa
wrzesień  28  czwartek
wrzesień  29  piątek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ