Ludowiec "z krwi i kości"...
    Dzisiaj jest sobota, 02 marca 2024 r.   (62 dzień roku) ; imieniny: Halszki, Heleny, Karola    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Ludowiec "z krwi i kości"...
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Ludowiec "z krwi i kości"...
Piotr Pawlina ps. Piotr
(ur.: 18.09.1913 - zm.: 6.10.1981)

biogram

Piotr Pawlina ps. Piotr, Wolski
(źródło: Podziemni żołnierze wolności...)

Proszowice, 2-01-2020

Kapitan Piotr Pawlina ps. Piotr, Wolski; urodził się 18 września 1913 roku w Ujściu Jezuickim, pow. Dąbrowa Tarnowska, w rodzinie chłopskiej jak określa w swoich wspomnieniach wojennych [...] Wywodzę się z tzw. nędzy galicyjskiej [...].

     Ukończył 7-klasową szkołę powszechną i zaocznie Technikum Rolnicze (1957). Gdy miał trzynaście lat (w 1926) rodzina Pawlinów przeniosła się do wsi Szczytniki w byłym powiecie stopnickim, pracował w gospodarstwie rodziców.

     Jako siedemnastolatek (1929) wstąpił do Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici". Był prezes koła a następnie prezes Związku Sąsiedzkiego w gminie Szczytniki. od 1933 roku został członkiem Zarządu Powiatowego w Stopnicy i jednocześnie członkiem Stronnictwa Ludowego. W 1933 roku był dwukrotnie aresztowany za działalność polityczną m.in. za udział w organizowaniu manifestacji chłopskiej w Piasku Wielkim.

     Służbę wojskową odbył w 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, gdzie ukończył szkołę podoficerską. W 1936 roku został instruktorem Zarządu Powiatowego SL w Stopnicy, a następnie instruktorem Zarządu Wojewódzkiego w Kielcach.

     W 1937 roku był współorganizatorem strajków chłopskich w woj. kieleckim, został znowu aresztowany. Przetrzymywano go w więzieniu w Kielcach do zakończenia strajków. Utrzymywał kontakty z przebywającymi na emigracji - Wincentym Witosem i Kazimierzem Bagińskim. W październiku 1938 został ponownie aresztowany za działalność antysanacyjną (między innymi za krytykę polityki zagranicznej ministra Becka), po 3 miesiącach został zwolniony. Jako wiceprezes Zarządu Powiatowego SL w Stopnicy, w czerwcu 1939 roku został wybrany do władz wojewódzkich SL.

     We wrześniowej wojnie obronnej 1939 roku nie wziął udziału (nie otrzymał karty mobilizacyjnej), próbował wraz z bratem zaciągnąć się do wojska samodzielnie, ale nie udało im się dołączyć do walczących oddziałów Wojska Polskiego. Od maja 1940 roku włączył się do pracy w konspiracyjnym ruchu ludowym, w jego organizacjach - politycznych i zbrojnych. Pełnił kolejno funkcje: był członkiem Wojewódzkiej Piątki "Rocha" ("Roch" kryptonim konspiracyjnego ruchu ludowego), komendantem Batalionów Chłopskich rejonu II "Wschód" i inspektorem z ramienia Powiatowej Trójki "Rocha", później został zastępcą dowódcy Aleksandra Liszaja ps. Tomczyk, a od 8 maja dowódcą Oddziału Partyzanckiego BCh "Piotra".

Niektóre akcje w których uczestniczył "Piotr":

 • 10 czerwca 1944, dowodził pierwszym atakiem na więzienie w Pińczowie, w czasie akcji uwolniono 281 więźniów, zdobyto broń i umundurowanie. Oddział partyzancki liczył kilkudziesięciu żołnierzy.
 • 16 lipca 1944, oddział w sile około 100 ludzi dowodzony przez "Piotra" zorganizował zasadzkę na szosie ze Staszowa do Chmielnika w miejscowości Mokre, w zasadzkę wpadła kolumna samochodów którymi ewakuowała się niemiecka żandarmeria z dystryktu lubelskiego. W czasie walki poległo 18 Niemców a 17 wzięto do niewoli. Rannym i rozbrojonym Niemcom pozwolono odjechać jedną ciężarówką. Pozostałe auta spalono.
 • 1 sierpnia 1944, dowodził jednym z dwu oddziałów Batalionów Chłopskich które we wsi Strzelce zaatakowały tabor wojskowy 27 pułku artylerii niemieckie. W czasie walki zginęło 14 żołnierzy niemieckich, a 9 rozbrojono.
 • 2 sierpnia 1944, zwycięska bitwa partyzancka stoczona przez oddziały Batalionów Chłopskich pod Słupią z oddziałami niemieckimi należącymi do 17 Dywizji Pancernej. Atak na zaskoczonych Niemców zakończył się całkowitym powodzeniem. W walce zdobyto wiele broni ręcznej i maszynowej, oraz 3 moździerze z amunicją. Na polu walki pozostały też 42 wozy ze sprzętem. W czasie potyczki zginęło 9 żołnierzy BCh, wśród nich komendant powiatowy Ludowej Straży Bezpieczeństwa Batalionów Chłopskich Jan Sowa ps. Grot.
 • ...
żołnierze Oddziału Partyzanckiego "Piotra" na postoju w Połańcu, od lewej stoją: J.Kopacz "Adek", P.Pawlina "Piotr", "Orsza", B.Bednarski "Sęp"
(źródło: Podziemni żołnierze wolności...)
Piotr Pawlina
(fot. bs.sejm.gov.pl)
     Po wojnie został członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, a od 1947 Stronnictwa Ludowego. W latach 1945-48 był kierownik majątku Powiatowego Urzędu Ziemskiego w Jastrzębcu, pow. Stopnica, później pracownikiem spółdzielczości. Od 1953 do 1956 roku pracował jako rejonowy inspektor plantacji buraka cukrowego. 1956-58 był prezesem Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Kielcach, a następnie członkiem jego Prezydium.

     W latach 1957-61 był posłem na Sejm PRL 2 kadencji. Należał do komisji: Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów, Spraw Wewnętrznych. Był członkiem Klubu Poselskiego ZSL. 1959-69 dyrektor Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego w Kielcach.

     Napisał wspomnienia pod tytułem "Podziemni żołnierze wolności. Wspomnienia dowódcy oddziału partyzanckiego BCh" wydane przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą w 1970 roku. Odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Grunwaldu III klasy i Krzyżem Partyzanckim.

Piotr Pawlina zmarł 6 października 1981 roku w Kielcach, został pochowany na cmentarzu w Cedzynie.

opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
 1. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Rzeczpospolita Partyzancka; Instytut Wydawniczy PAX; Warszawa 1991
 2. Stanisław M. Przybyszewski; Rzeczpospolita Partyzancka Lipiec - Sierpień 1944; Wydawnictwo "Nowa Nidzica"; Kazimierza Wielka 2004
 3. Stanisław M. Przybyszewski (red.); Bohaterowie obrony miasta Skalbmierza 5 sierpnia 1944; Wydawnictwo Nowa Nidzica; Kazimierza Wielka 2014
 4. Stanisław M. Przybyszewski; Rzeczpospolita Partyzancka Lipiec - Sierpień 1944; Wydawnictwo "Nowa Nidzica"; Kazimierza Wielka 2004
 5. Zbigniew Winiarski (red.); Słownik biograficzny działaczy Ruchu Ludowego; Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza; Warszawa 1989
 6. Piotr Pawlina; Podziemni żołnierze wolności. Wspomnienia dowódcy oddziału partyzanckiego BCh; Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza; Warszawa 1970

 7. zbiory IKP

 8. ksrl.home.blog
 9. sites.google.com
 10. bazhum.muzhp.pl
 11. bliskopolski.pl
 12. pacanow.online
 13. w.bibliotece.pl
 14. pl.wikipedia.org
 15. bs.sejm.gov.plidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
marzec  2  sobota
[15.00]   (Proszowice)
koncert pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu bytomskiej Orkiestry Wojskowej
marzec  3  niedziela
[...]   (Proszowice)
Bezgotówkowe Kino Objazdowe
[16.00]   (Posądza)
wspólne świętowanie Dnia Kobiet przy kawie i specjałach KGW
marzec  4  poniedziałek
marzec  5  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ