Nauczycielka, harcerka, żołnierz Armii Krajowej</i>
    Dzisiaj jest czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   (116 dzień roku) ; imieniny: Jarosława, Marka, Wiki    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Nauczycielka, harcerka, żołnierz Armii Krajowej
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Nauczycielka, harcerka, żołnierz Armii Krajowej
Irena Parys ps. Maria
(ur.: 6.01.1906 - zm.: 6.02.2001)

biogram

Irena Parys-Lewicka ps. Maria
(fot. encyklopedia.mielec.pl)

Proszowice, 7-03-2020

Kapitan Irena Parys (z domu Lewicka) ps. Maria, urodziła się 6 stycznia 1906 roku w Mielcu (w księdze chrztów parafii św. Mateusza w Mielcu jest data 6-01-1906 natomiast w innych dokumentach figuruje data 27-11-1910 i 10-11-1913), była córką Teodora i Anny z domu Rink. Po ukończeniu Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego im. E. Platerówny w Mielcu (matura w 1930 r.) podjęła pracę jako nauczycielka.

     Równocześnie kształciła się, kończąc Wyższy Kurs Nauczycielski w Krakowie lub w Tarnowie oraz kursy sanitarne PCK. Poza nauką i pracą zawodową wiele czasu poświęcała harcerstwu, do którego należała od 1922 r. Pełniła m.in. funkcję drużynowej, a następnie (1933-1935) komendantki Żeńskiego Hufca Harcerskiego w Mielcu w stopniu podharcmistrzyni. Była także instruktorką Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Od 1935 r.(?) zamieszkała w Krakowie i pracowała jako nauczycielka. Ukończyła m.in. kurs dramatyczny i kurs gier zespołowych oraz uczestniczyła w szkoleniach kierowników świetlic.

     Wzięła udział w wojnie obronnej 1939 r. jako sanitariuszka pułkowej placówce sanitarnej (74 pułku piechoty) w taktycznej grupie "Sandomierz" pułkownika Antoniego Sikorskiego. Po rozbiciu pułku w którym służyła znalazła się w szpitalu polowym w Krasnobrodzie koło Zamościa, później w szpitalu polowym w Zamościu. Po zakończeniu kampanii powróciła do pracy nauczycielskiej w Krakowie, ale po odmowie podpisania deklaracji lojalności wobec władz okupacyjnych została zwolniona.

Od stycznia 1940 r. działała w konspiracji (ZWZ/AK), była m.in. kurierką i łączniczką Kedywu Kraków oraz członkiem patrolu specjalnego (toksyczno-bakteriologicznego "Słoneczko"). Posługiwała się pseudonimem "Lila Maria". W lutym 1940 r. podjęła pracę w Sekcji Charytatywnej RGO jako pielęgniarka, a później - kierownik Domów Opieki Społecznej dla uchodźców i przesiedlonych. W 1943 r. uczęszczała na kursy pielęgniarskie z programem Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarskiej w Krakowie i pracowała jako praktykantka - sanitariuszka w ambulatoriach Ubezpieczalni Społecznej. W konspiracji pracowała w patrolu specjalnym oraz była kurierką i łączniczką Kedywu, jeżdżąc z meldunkami do Warszawy. Obsługiwała punkt kontaktowy Banku Gospodarstwa Krajowego przy ul. Brackiej 13 w Krakowie.

     W styczniu 1944 r. przeszła do pracy wywiadowczej w Kedywie, a w lipcu tego roku, jako wywiadowczyni, łączniczka i sanitariuszka 1 kompanii "Huragan" Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego "Skała", uczestniczyła w starciach z oddziałami niemieckimi: pod Zaryszynem, Moczydłem, Krzeszówką, Sadkami i Złotym Potokiem. Pełniła funkcję łącznika oddziału z Komendą w Krakowie, aż do 15 stycznia 1945 r. 11 listopada 1944 r. otrzymała stopień podporucznika.

     Po wyzwoleniu Krakowa spod okupacji hitlerowskiej powróciła do pracy w ambulatorium Ubezpieczalni Społecznej, a od lutego do października 1946 r. pracowała w placówkach opieki społecznej w Krakowie. Nie ujawniła się jako były członek AK, pomagała kolegom przybywającym z lasów. Po aresztowaniu, a następnie wypuszczeniu majora Jana Pańczakiewicza ps. Skała i podporucznika Czesława Ciepieli ps. Karp oraz ujawnieniu się akowców, pozostała w ukryciu, zapewniając także kryjówkę dla Cz. Ciepieli, dopóki nie wydostał się za granicę.

     W marcu 1946 r. objęła etat wychowawczyni, a następnie kierowniczki Pogotowia Opiekuńczego dla bezdomnych chłopców w placówce Centralnego Komitetu Opieki Społecznej w Krakowie. W listopadzie/grudniu 1946 r. przedostała się przez "zieloną granicę" do Meppen w Niemczech Zachodnich. Tam objęła kierownictwo internatu Kursów Sióstr Pogotowia Sanitarnego przy 1. Dywizji Pancernej oraz włączyła się w działalność ZHP w Niemczech i pełniła funkcję referentki zuchów.

     W maju 1947 r. wyjechała do Anglii i została zatrudniona jako sekretarka w Głównej Kwaterze Harcerek w Londynie, a następnie pełniła szereg funkcji w Komendzie Chorągwi Harcerek w Wielkiej Brytanii. M.in. w latach 50. była skarbnikiem i referentką prasową, a na początku lat 60. - komendantką KChH. Otrzymała stopień harcmistrzyni. Organizowała i prowadziła kolonie i obozy harcerskie oraz była współorganizatorką harcerskich uroczystości patriotycznych. W latach 1959-1960 prowadziła Referat Prasowy Komendy Chorągwi Harcerek. Była członkiem Komendy Chorągwi Harcerek podczas Zlotu. Działała jako wizytatorka Szkół Sobotnich na terenie obejmującym hufce: "Szczecin" i "Pomorze", jak również pomagała w Teatrze "Syrena". W 1960 r. zorganizowała chór harcerek.

Zarząd Główny ZNPZ. Siedzą od lewej: Danuta Mrozek, Wanda Dziedzic wiceprezes. C. Czapliński - prezes, Irena Parys-Lewicka, Roma Tomaszewska - członkinie. Stoją: Norbert Stencel- sekretarz, Irena Grocholewska, Albin Kiernożycki - skarbnik, Stefa Wolańska, Józef Kukliński - prezes Koła ZNPZ Londyn. Nieobecni za zdjęciu: Józef Mirczyriski - delegat ZNPZ na Szkocję i Lidia Stachowicz z Londynu
(źródło: Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego...)

     Angażowała się też do prac społecznych w innych polskich organizacjach w Wielkiej Brytanii, m.in. w Zarządzie Macierzy Szkolnej i Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego. Wizytowała Szkoły Sobotnie w wielu miastach, współorganizowała kursy języka polskiego w Londynie, uczestniczyła w wysyłaniu paczek do Polski przez Zjednoczenie Polek. Podczas XI Walnego Zjazdu Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego za Granicą odbywającego się w dniach 15-17 maja 1953 r. została wybrana do Zarządu Głównego Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego za Granicą. Brała również udział w XII Walnym Zjeździe Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego za Granicą jaki miał miejsce w Londynie 26-27 czerwca 1954 r. i ponownie weszła w skład Zarządu Głównego jako członkini.

     Była skarbnikiem Koła AK w Londynie, przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Związku Spadochroniarzy oraz wiceprezesem chóru im. F. Chopina. Ze szczególnym zamiłowaniem dokumentowała działalność Polaków w Wielkiej Brytanii, zarówno na kartach kronik i taśmach filmowych, jak i w postaci zapisu elektronicznego. Była członkiem Klubu Filmowego Polskiej YMCA.

     Kapitan Irena zmarła 6 lutego 2001 r. w Domu Polskim w Newton Abbot. Spoczywa na cmentarzu w Newton Abbot w Wielkiej Brytanii.

Została odznaczona: Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami (1 października 1944), Krzyżem Armii Krajowej i Medalem Wojska Polskiego.

     20 marca 2004 r. nastąpiło uroczyste poświęcenie epitafium na jej grobie, ufundowanego przez instruktorki Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju.

opacowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Jacek Krzysztof Danel; Parys-Lewicka Irena Anna, "Maria"; [w:] Małopolski słownik biograficzny uczestników działań niepodległościowych 1939-1945, t. 15; BARBARA - B. Gąsiorowska; Kraków 2011
  2. Tadeusz Radzik; Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego Zagranicą w latach 1941-1991; Lublin 1992

  3. encyklopedia.mielec.pl
  4. kedyw.info
  5. dlibra.umcs.lublin.pl
  6. docplayer.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ