Musiała opuścić Proszowice
    Dzisiaj jest niedziela, 03 marca 2024 r.   (63 dzień roku) ; imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana M. Dzień Pisarzy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Musiała opuścić Proszowice
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Musiała opuścić Proszowice
Janina Paluch ps. Ninka
(ur.: 27.09.1918 - zm.: 1.02.2004)

biogram

Janina Paluch ps. Ninka (1938 rok) (fot. zbiory Hanny Czarny)

Proszowice, 6-05-2019

Podporucznik Janina Paluch z domu Jelonkiewicz ps. Ninka, urodziła się 27 września 1918 roku w Proszowicach. Córka Tomasza i Marianny z domu Skalska. W 1932 roku ukończyła Szkołę Powszechną w Proszowicach. Była także absolwentką Gimnazjum Ogólnokształcącego w Proszowicach, do którego uczęszczała w latach 1945 - 1948. W wieku 16 lat wyszła za mąż za Stanisława Palucha (konspiracyjny pseudonim. "Zawieja", czytaj TUTAJ). Ślub odbył się w 1934 roku w kościele parafialnym w Proszowicach.

     Po klęsce wrześniowej 1939 roku, od początku okupacji włącza się aktywnie w działalność konspiracyjną przeciwko agresorowi niemieckiemu. W lutym 1940 roku wstępuje do nowopowstałego Związku Walki Zbrojnej. Zostaje zaprzysiężona przez podporucznika Edmunda Sienkowskiego ps. Pik, w proszowickiej placówce Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) i przydzielona do dowództwa placówki, w którym pełni funkcję kolportera prasy konspiracyjnej i łączniczki dowódcy placówki.

Janina Paluch - Krynica 1939 (fot. zbiory Hanny Czarny)
     Janina przenosi konspiracyjną prasę i tajne dokumenty, przechowuje broń, którą przed akcją dostarcza do pododdziałów biorących udział w akcji. Organizuje dla partyzantów niezbędne zaopatrzenie, między innymi odzież i żywność. Jej mieszkanie w Proszowicach przy obecnej ul. 3 Maja 11 (podczas okupacji Bahnhofstrasse - Dworcowa) stanowi konspiracyjny punk kontaktowy. Między innymi w mieszkaniu w Proszowicach wraz z mężem Stanisławem Paluch ps. Zawieja ukrywała skoczków spadochronowych - cichociemnych do chwili ich odesłania w określone przez dowództwo miejsce.

     Po zorganizowaniu Podobwodu Proszowice "Pela" (1944) w ramach struktur Obwodu Miechowskiego "Magdalena" i utworzeniu 3. batalionu w 8. pułku ułanów im. ks. Józefa Poniatowskiego wchodzącego w strukturę Krakowskiej Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej "Bank", zostaje przydzielona do 3. batalionu jako łączniczka. W tym samym czasie w 3. batalionie funkcję oficera broni pełnił jej mąż Stanisław.

     "Ninka" brała czynny udział w akcji "Burza" zorganizowanej i podjętej przez oddziały AK Inspektoratu Rejonowego "Maria" przeciwko okupantowi niemieckiemu oraz powstaniu Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczypospolitej Partyzanckiej. W 1944 roku zachorowała na gruźlicę, ale funkcję łączniczki pełniła do końca konspiracji, dopiero później leczyła się przez kilka lat.

legitymacja Janiny (fot. zbiory Hanny Czarny)

Janina i Stanisław Paluch - Krynica 1950 (fot. zbiory Hanny Czarny)
     W 1948 roku w obawie przed dalszymi szykanami przez Urząd Bezpieczeństwa i prześladowaniami postanowili wraz z mężem i rodziną opuścić Proszowice. Początkowo, na kilka miesięcy znaleźli schronienie w Piwnicznej, a potem zamieszkali na stałe w Krynicy (obecnie Krynica Zdrój). Miejsce to wybrała ze względu na klimat, który miał pomóc w skutecznym leczeniu jej choroby. (Bracia jej męża Wincenty i Jan Paluch, by uniknąć szykan ze strony Urzędu Bezpieczeństwa wyjechali na Ziemie Zachodnie - Wincenty do Węglińca, a Jan do Leszna).

     W Krynicy pracowała w Funduszu Wczasów Pracowniczych w latach 1949-1951 na stanowisku księgowej. Zwolniła się z powodu nawrotu choroby płuc, na którą zachorowała w podczas okupacji - podjęła leczenie. Od tej pory pozostawała na utrzymaniu męża, zajmowała się prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci: Barbarą, Jerzym i Hanną.

     Generał brygady w stanie spoczynku Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski ps. Tysiąc uwzględniając całą działalność konspiracyjną Janiny Paluch ps. Ninka, zweryfikował ją do stopnia podporucznika czasu wojny oraz do odznaczeń bojowych Wojska Polskiego i Armii Krajowej: Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami (za działalność konspiracyjno - bojową w służbie łączności), Krzyża Armii Krajowej (za przynależność do AK), Medalu Wojska 1., 2., 3., i 4 (za udział w II wojnie światowej).

    Generał Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski, na okoliczność przekazana "zaświadczenia weryfikacyjnego" 8 grudnia 1993 roku napisał osobiście list do Janiny Paluch - treść list poniżej.

list od Tysiąca (fot. zbiory Hanny Czarny)

Akt nominacji na stopień oficerski wręczono Janinie Paluch 20 stycznia 1994 roku w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nowym Sączu.

     Podporucznik Janina zmarła 1 lutego 2004 roku i została pochowana na cmentarzu komunalnym w Krynicy Zdrój przy ul. Cmentarnej w grobie rodzinnym u boku swojego męża. Na pogrzebie wspomnienie wygłosił wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Sączu - porucznik Ryszard Zwoliński (Wspomnienie umieścił Adam Sznajderski w książce pt. "Partyzancka odyseja" - Tuchów 2004, s. 435 i 436).

Krynica - grób rodziny Paluchów (fot. zbiory Hanny Czarny)


opracowanie: Andrzej Powidzki   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. relacja i dokumenty - Hanny Czarny, córki Janiny i Stanisława Paluchidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
marzec  3  niedziela
[...]   (Proszowice)
Bezgotówkowe Kino Objazdowe
[16.00]   (Posądza)
wspólne świętowanie Dnia Kobiet przy kawie i specjałach KGW
marzec  4  poniedziałek
marzec  5  wtorek
marzec  6  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ