Nauczyciel z Antonówki
    Dzisiaj jest sobota, 02 marca 2024 r.   (62 dzień roku) ; imieniny: Halszki, Heleny, Karola    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Nauczyciel z Antonówki
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Nauczyciel z Antonówki
Stanisław Padło ps. Niebora
(ur.: 20.09.1910 - zm.: 8.08.1969)

biogram

Stanisław Padło
(fot. sq6ad.prawo.uni.wroc.pl)

30-11-2013

     Urodził się 20 września 1910 r. w Przemykowie w rodzinie chłopskiej. Miał sześcioro rodzeństwa. Szkołę powszechną ukończył w Koszycach. W 1927 r. rozpoczął naukę w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Krakowie. W tym czasie utrzymywał się z korepetycji. Kryzys gospodarczy w rolnictwie w owym czasie spowodował, że do jego domu rodzinnego wkradła się bieda i na materialną pomoc rodziców nie mógł liczyć. Samodzielność była cechą która charakteryzowała go od wczesnej młodości.

     W 1932 r., po złożeniu matury, został powołany do wojska do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie. Praktykę podchorążego odbył w 19. Pułku Piechoty we Lwowie. W styczniu 1935 r. został mianowany podporucznikiem rezerwy. W tymże roku został zatrudniony w charakterze nauczyciela w Antonówce w pow. Sarny na Kresach Wschodnich, gdzie pracował do wybuchu II wojny św. W wojnie obronnej 1939 r. był dowódcą plutonu w 8. Pułku Piechoty Legionów. Był ranny, został wzięty do niewoli niemieckiej. Leczył się w szpitalu w Lublinie, skąd zbiegł. W początkowych latach okupacji pracował jako nauczyciel w Morsku.

Stanisław Padło
(fot. sq6ad.prawo.uni.wroc.pl)
     Por. "Niebora" należał do konspiracji od początku okupacji (do ZWZ wstąpił w grudniu 1940 r, był żołnierzem Armii Krajowej), przeszedł wszystkie funkcje organizacyjne od komendanta Placówki, Podobwodu, do dowódcy IV Batalionu 120. PP w ramach 106. DP AK.

     Był komendantem Placówka Nr 3 "Konwalia", "Komin" - Koszyce. Placówka została zorganizowana na przełomie lat 1940/41 na bazie luźnego plutonu ppor. rez. Stanisława Padło ps. "Niebora". Wkrótce sformował dalsze dwa plutony. Stan osobowy Placówki liczył ok. 40 ludzi i miał charakter kadrowy. Zastępcą "Niebory" był ppor. rez. Stefan Grudzień ps. "Pętaczek", podoficerem do specjalnych zleceń kpr. Stanisław Jachna ps. "Bażant", podoficerem gospodarczym był Julian Dąbrowski ps. "Julek", a podoficerem WKW plut. rez. Józef Podsiadło ps. "Paproć".

     Punkty kontaktowe i pocztowe Placówki znajdowały się m. in. w Koszycach, w Książnicach Wielkich, w Dobiesławicach i Rachwałowicach. Łącznikami byli m. in.: plut. rez. Stanisław Steinhof ps. "Szpak", kpr. Stanisław Jachna ps. "Bażant", Jan Czarnecki ps. "Orlik", Witold Molicki ps. "Marek", Jan Kukułka ps. "Lipa II", plut. rez. Roman Wyjadłowski ps. "Kosz".

Był też dowódcą Podobwodu "Kasia" - Koszyce.

     Na ścianie kościoła parafialnego w Koszycach znajduje się tablica pamiątkowa o treści: "W hołdzie żołnierzom IV Batalionu 120. PP 106. DP AK i ich dowódcy por. Stanisławowi Padło ps. "Niebora" wiernym ideałom Bóg - Honor - Ojczyzna w 51 rocznicę walk w ramach Akcji "Burza" 1944 r. 24 VII w Grębocinie, 26 VII Koszyce, 27 VII w Nowym Brzesku, 28 VII w Kępie, 28 VII w Opatowcu, 5 VIII w Jaksicach. Żołnierze 106. DP AK i społeczeństwo Koszyc. Czerwiec 1995 r.".

Rząd RP na Emigracji odznaczył go m. in. Orderem Virtuti Militari 5 kl., Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, miał też Krzyż Partyzancki. W 1944 r. Dosłużył się stopnia podpułkownika.

pierwszy z lewej Stanisław Padło
(fot. sq6ad.prawo.uni.wroc.pl)
     W Koszycach zawarł związek małżeński z Janiną z d. Głowacz, w małżeństwie tym miał trzech synów. 28 III 1945 r. podjął pracę nauczyciela w Katowicach, w 1948 r. został aresztowany i następnie więziony z powodów politycznych, głównie z powodu przynależności do AK. Po wyjściu z więzienia ponownie podjął pracę w szkolnictwie. Chciał podnosić swe kwalifikacje pedagogiczne, ale ówczesne władze skutecznie mu to uniemożliwiały.

     Dzięki życzliwości postępowych i światłych ludzi udało mu się olbrzymim wysiłkiem ukończyć Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Katowicach i uzyskać stopień magistra ekonomii. Za poglądy polityczne był szykanowany, a czasami wręcz tępiony, praktycznie do połowy lat 60-tych. Szykany nie ominęły też jego najbliższej rodziny. Ciężkie choroby jakich się nabawił podczas okupacji zmogły jego organizm. Zmarł 8 sierpnia 1969 r. w Katowicach.

Po śmierci wrócił na stałe do swej rodzinnej ziemi, spoczywa na cmentarzu parafialnym w Koszycach.

opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Rzeczpospolita Partyzancka; Instytut Wydawniczy PAX; Warszawa 1991
  2. Stanisław M. Przybyszewski; Rzeczpospolita Partyzancka Lipiec - Sierpień 1944; Wydawnictwo "Nowa Nidzica"; Kazimierza Wielka 2004
  3. Andrzej Bienias, Stanisław M. Przybyszewski; Koszyce 1374-2001; Agencja Wydawnicza GENS; Kielce 2002

  4. sq6ad.prawo.uni.wroc.pl
  5. ipn.gov.plidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
marzec  2  sobota
[15.00]   (Proszowice)
koncert pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu bytomskiej Orkiestry Wojskowej
marzec  3  niedziela
[...]   (Proszowice)
Bezgotówkowe Kino Objazdowe
[16.00]   (Posądza)
wspólne świętowanie Dnia Kobiet przy kawie i specjałach KGW
marzec  4  poniedziałek
marzec  5  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ