Donos na "Majzla"
    Dzisiaj jest wtorek, 23 kwietnia 2024 r.   (114 dzień roku) ; imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha Ś. Dzień Książki i Praw Autorskich    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Donos na "Majzla"
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Donos na "Majzla"
Lucjan Krzyk ps. Majzel
(ur.: 1921 - zm.: 1980)

biogram

(fot. ikp)

10-10-2013

     Choć w walce z wojskami hitlerowskimi stracił nogę - nie załamał się. Lucjan Krzyk z Nowego Brzeska przez wiele lat po II wojnie światowej prezesował "Nadwiślance", działał też aktywnie w kole łowieckim i spółdzielczości handlowej.

     Urodził się w 1921 r. w Nowym Brzesku jako najmłodszy z sześciorga rodzeństwa. Jego rodzice przed II wojną prowadzili prywatną restaurację we własnym domu w Nowym Rynku. On sam ukończył szkołę kelnerską. Po wybuchu wojny, w 1940 r., został zaprzysiężony przez Tadeusza Biernackiego do konspiracji w Narodowej Organizacji Wojskowej.

- Przybrał pseudonim "Majzel". Kolportował prasę podziemną o charakterze czysto wojskowym. W strażackim mundurze w dzień i w nocy roznosił prasę i meldunki. W 1942 roku został aresztowany przez policję granatową i oskarżony o sabotaż. Trafił do Miechowa, gdzie była siedziba gestapo. Jednak rodzinie i przyjaciołom udało się doprowadzić do uwolnienia go - wspomina córka Lucjana Krzyka, Lucyna Kluska.

     W 1943 r., po utworzeniu Armii Krajowej, "Majzel" został wcielony do 120. Pułku Piechoty 106. Dywizji Piechoty AK. Jego zadaniem było nocne patrolowanie terenów oraz przenoszenie meldunków i rozkazów. Na nocnym patrolu 12 lipca 1944 r., w czasie potyczki z Niemcami, został postrzelony w lewą nogę. Kończynę trzeba było amputować powyżej kolana.

     Po wojnie Ludwik ożenił się z Wandą Fularz i przez kilka lat wspólnie kontynuowali rodzinne tradycje, prowadząc restaurację. Po jej likwidacji pracował jako operator w nowobrzeskim kinie "Rozrywka". Jego wielką pasją w tamtych czasach była jednak piłka nożna. Choć sam z oczywistych względów grać nie mógł, całe sportowe życie kręciło się wokół niego.

- Przez wiele lat był prezesem Nadwiślanki. To on pierwszy zaczął wzmacniać zespół zawodnikami z zewnątrz m.in. z Polonii Bytom i Czarnych Jasło - wspominają bracia Alfred i Stanisław Bednarscy.

     Drugą obok futbolu pasją Lucjana Krzyka było myślistwo. Wraz z dziesięcioma innymi zapaleńcami założył w 1964 r. w Nowym Brzesku koło łowieckie "Cyranka". Wspólnie z kolegami doprowadził do uzyskania blisko 4000 ha terenów łowieckich, na których dziś gospodarzą jego następcy. Najstarszy syn, Marian, jest członkiem koła od początku jego istnienia, czyli od 40 lat. Drugi, Paweł, prezesuje obecnie Kołu Łowieckiemu "Złoty róg" w Opolu. Zięć Jerzy Kluska jest łowczym w "Cyrance".

     W 1955 r. Lucjan Krzyk związał się zawodowo z Międzywojewódzką Handlową Spółdzielnią Inwalidów w Krakowie i pracował w niej do 1977. Był przez wiele lat społecznikiem i propagatorem kultury, organizatorem słynnych na cały powiat wycieczek statkiem po Wiśle.

- Ojciec odważnie manifestował swoją przynależność do Kościoła i doczekał się w końcu donosu do Powiatowego Komitetu PZPR w Proszowicach, gdzie został określony jako popierający sanację i jako człowiek o poglądach faszystowskich. Mimo to później został odznaczony przez Radę Państwa Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - opowiada Lucyna Kluska. Tych odznaczeń było zresztą więcej. Wymieńmy tylko te najważniejsze: za działalność w ruchu oporu dwukrotnie nadano mu Krzyż Walecznych, a następnie Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Odznakę Grunwaldzką. Za działalność w LZS otrzymał brązową, srebrną i złotą Odznakę Zrzeszenia LZS, za pracę społeczną w Kole Łowieckim - brązowy i srebrny Medal Zasługi Łowieckiej.

Lucjan Krzyk zmarł nagle w 1980 r. Przeżył 59 lat.

opracowanie: Arkadiusz Fularski   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Fularski Arkadiusz; Donos na "Majzla", wspomnienie o Lucjanie Krzyku; Dziennik Polski; 19.11.2004idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  23  wtorek
kwiecień  24  środa
[18.00]   (Kraków)
Operacja >>Burza<< na obszarze Inspektoratu Miechów Armii Krajowejwykład Cezarego Brożka (transmisja online)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ