Gotowa do niesienia pomocy wszystkim potrzebującym...
    Dzisiaj jest sobota, 02 marca 2024 r.   (62 dzień roku) ; imieniny: Halszki, Heleny, Karola    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Gotowa do niesienia pomocy wszystkim potrzebującym...
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Gotowa do niesienia pomocy wszystkim potrzebującym...
Zofia Gargasz ps. Kalina
(ur.: 22.10.1924 - zm.: 3.08.2010)

biogram

Zofia Gargasz ps. Kalina (fot. zbiory IKP)

Proszowice, 29-03-2019

Podporucznik Zofia Gargasz ps. Kalina, w kartotekach IPN-u figuruje także jako Zofia Kowalska, Zofia Nowak, urodziła się w Sułkowicach, w dniu 22 października 1924 roku w rodzinie Jana i Marii Miśtal (Misztal). Tutaj spędziła dzieciństwo i lata młodzieńcze.

     Po ukończeniu szkoły powszechnej kontynuowała naukę w gimnazjum w Krakowie (2 klasy). Wybuch II wojny światowej, 1 września 1939 roku uniemożliwił wówczas 15-letniej Zosi dalsze, kształcenie. Maturę uzyskała na kompletach tajnego nauczania.

     Dom rodzinny Zosi stał się azylem dla osób, których wojna oddzieliła od ich rodzin, oraz dla twórców podziemnego ruchu oporu wobec niemieckiego okupanta. W Sułkowicach był skład materiałów chemicznych, Zosia brała udział w produkcji butelek zapalających.

     Już w marcu 1941 r. najstarszy brat Michał zostaje żołnierzem Związku Walki Zbrojnej. Żołnierzem AK był także brat Jan (zginął w sierpniu 1944 r. od kuli niemieckiego żołnierza). Nic dziwnego, że w czerwcu 1942 r. Zosia wstępuje do konspiracji. Zostaje zaprzysiężona jako żołnierz Armii Krajowej, przyjmuje pseudonim "Kalina". Pełni służbę sanitariuszki i łączniczki, przechodzi przeszkolenie w zakresie sanitarno-medycznym.

     Jest łączniczką komendanta placówki AK w Słomnikach por. Józefa Gargasza. W Placówce Słomniki ("Skowronek") należy do służb pomocniczych, jest sanitariuszką. Od września 1944 roku "Kalina" pełni funkcję łączniczki Samodzielnego Batalionu Szturmowego "Suszarnia".

     8 października 1944 roku zawiera potajemnie w tutejszym kościele parafialnym związek małżeński z por. Józefem Gargaszem ps. Grot, dowódcą kompanii w batalionie partyzanckim "Suszarnia" 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

     W połowie stycznia 1945 r. historyczny obszar Inspektoratu AK "Maria" został wyzwolony spod okupacji niemieckiej przez wojska sowieckie. Nowe władze rozpoczęły wspólnie z NKWD prześladowanie byłych żołnierzy Armii Krajowej. Rozpoczęto aresztowania, zwłaszcza kadry dowódczej. Celem stał się kpt. "Grot", młodzi małżonkowie zmuszeni zostali do ukrywania się i prowadzenia działalności konspiracyjnej.

     Po kilku latach wędrówek po Ziemiach Zachodnich wracają do Sułkowic. W grudniu rodzi im się syn Wojciech. Niedługo po tym radosnym wydarzeniu, 4 marca 1953 roku major "Grot" zostaje aresztowany i podczas konwojowania w pobliskich Stokach zginął od kuli milicjanta z konwoju.

     Po stracie męża życiowym celem wdowy było wychowanie synka Wojciecha na patriotę i prawego jak jego ojciec człowieka. Stała się obiektem zainteresowania służby bezpieczeństwa, przez długi okres czasu nie mogła znaleźć stałej pracy. Później pracowała w "Radiotechnicznej" Spółdzielni Pracy w Krakowie.

    Po odwilży październikowej 1956 roku, gdy złagodniał ówczesny reżim bierze udział w rodzącym się nielegalnym ruchu kombatantów 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Współorganizuje rocznicowe spotkania, zbiera materiały historyczne i wspomnienia uczestników walki. Po roku 1989 organizacja została zalegalizowana, wchodzi w skład władz związku. Domeną jej działalności stały się sprawy socjalne współtowarzyszy walki. Z wielkim zaangażowaniem pomagała potrzebującym w uzyskaniu dostępu do lekarzy specjalistów, umożliwiała także leczenia szpitalne, a najważniejsze dla każdego potrzebującego pomocy miała uśmiech i słowa pociechy.

     "Kalina" dbała także o utrwalanie pamięci o czynach Armii Krajowej i jej żołnierzy. Współuczestniczyła w upamiętnianiu czynów bojowych oraz bohaterskich żołnierzy 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej tablicami pamiątkowymi, zbierała na ten cel środki finansowe.

     W kombatanckim środowisku por. Zofia Gargaszowa była powszechnie lubiana i ceniona za skromność, bezinteresowność i gotowość niesienia pomocy wszystkim potrzebującym. Była wybieranej do władz Stowarzyszenia wszystkich szczebli organizacyjnych aż do funkcji członka Zarządu Głównego.

2.VI.2002 - muzeum im. gen. L. Okulickiego w Szarbii, spotkanie żołnierzy 106 DP z wojewodą małopolskim p. Jerzym Adamikiem, Zofia Gargasz stoi trzecia od prawej strony(fot. zbiory IKP)

W uznaniu jej zasług, otrzymała awans oficerski oraz została wyróżniona między innymi: Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska, odznaką akcja "Burza". Prezes Rady Ministrów nadał Jej tytuł: Weteran Walk o wolność i Niepodległość Ojczyzny, a Prezydent Miasta Krakowa nadał Zmarłej medal Honoris Gratia.

     Zmarła 3 sierpnia 2010 roku, spoczęła u boku swojego męża majora "Grota" na cmentarzu parafialnym w Minodze 7 sierpnia. Mowę pożegnalną wygłosił kpt. Antoni Sielecki

opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t.II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944) Część I; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2001
  2. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t.II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944) Część II; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2007
  3. Jan Guzik; Działacze i partyzanci ziemi miechowskiej 1939-1945; ZBoWiD Koło Gminne Wawrzeńczyce; Wawrzeńczyce 1983
  4. Informator SŻAK w Krakowie, nr 111

  5. archiwum kpt. Antoniego Sieleckiego ps. Ansiel, Wir; Spełniając chrześcijańską powinność...; 7.08.2010
  6. zbiory IKP

  7. katalog.bip.ipn.gov.plidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
marzec  2  sobota
[15.00]   (Proszowice)
koncert pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu bytomskiej Orkiestry Wojskowej
marzec  3  niedziela
[...]   (Proszowice)
Bezgotówkowe Kino Objazdowe
[16.00]   (Posądza)
wspólne świętowanie Dnia Kobiet przy kawie i specjałach KGW
marzec  4  poniedziałek
marzec  5  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ