Zamordowany przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa w Bydgoszczy
    Dzisiaj jest sobota, 02 marca 2024 r.   (62 dzień roku) ; imieniny: Halszki, Heleny, Karola    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Zamordowany przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa w Bydgoszczy
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Zamordowany przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa w Bydgoszczy
Józef Duniec ps. Ogień
(ur.: 7.02.1925 - zm.: 6.01.1947)

biogram

Józef Duniec, 1946r. na tle budynków jedn. woj. w Toruniu (fot. zbiory autora)

11-10-2008

     Nieznana historia bohaterskiego żołnierza Armii Krajowej z Radziemic Józefa Duńca, zamordowanego w 1947 roku przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa w Bydgoszczy. Dziś wiemy już prawdę jak i dlaczego został zamordowany 22 letni partyzant.

     Józef Duniec, z Radziemic, syn Stefana, ps. Ogień, ur. 7 lutego 1925 roku w Radziemicach. W 1946 roku powołany został do wojska i ślad po nim zaginął.

     Rodzina Józefa od 1947 roku starała się dowiedzieć, co się z nim stało. Kilkakrotnie jego ojciec Stefan wyjeżdżał do Torunia, gdzie syn przebywał w wojsku oraz do Bydgoszczy, gdzie został osadzony w więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa. Wszędzie otrzymywał odpowiedzi nic nieznaczące. Praca wynajętego przez Dońców adwokata również nie przyniosła odpowiedzi na pytanie, gdzie przebywa lub co się z nim stało.

    Wyjaśnieniem tej sprawy, po ponad 60-ciu latach od zaginięcia Józefa, zainteresował się Jan Duniec (brat) wraz z małżonką Aleksandrą z Krakowa oraz Zbigniew Pałetko z Radziemic, autor książek dokumentalno - historycznych. Dziś wiemy już wszystko.

Józef Duniec, ps. Ogień, został zamordowany w dniu 6 stycznia 1947 r., przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa w Bydgoszczy. Po zamordowaniu "ubowcy" ciało owinęli szmatami, polali benzyną i spalili.

    Szczegóły, a jest ich tak dużo, że możnaby napisać książkę, umieścimy wraz ze zdjęciami dokumentalnymi w najbliższym czasie na łamach Kuriera Proszowickiego.

     Od 2005 roku napływały materiały z IPN: z Warszawy, Bydgoszczy i z Krakowa, które jednoznacznie wyjaśniły okoliczności śmierci Józefa. Najbardziej porażające jest to, że do jego śmierci przyczyniło się kilku świadków zeznających przed pracownikami UB w Prandocinie, pochodzących z Radziemic.

     Józef Duniec, z Radziemic, syn Stefana, ps. Ogień, ur. 7 lutego 1925 roku w Radziemicach, zamordowany w dniu 6 stycznia 1947 r., przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa w więzieniu w Bydgoszczy. Oprawcy ciało Józefa polali benzyną i spalili. Miejsce pochówku nieznane. Powołany do wojska jesienią 1946 roku do Torunia, Jedn. Woj. nr 1738 "A". W okresie okupacji był członkiem Armii Krajowej i bardzo czynnie działał na terenie byłego powiatu miechowskiego, w rejonie Proszowic i Miechowa.

     Do wojska został powołany na skutek donosów mieszkańca Radziemic, członka PPR, współpracującego z ówczesnymi władzami oraz Powiatowym Urzędem Bezpieczeństwa w Miechowie.

     Przebywając w wojsku w Toruniu został aresztowany i osadzony w wiezieniu w Bydgoszczy. Po aresztowaniu rodzina Józefa w Radziemicach otrzymała od niego ukrytym sposobem wiadomość, że został aresztowany, nie wie za co i nie wie co z nim będzie.

     Po wyzwoleniu Józef Duniec, Ogień, był w Radziemicach poszukiwany przez Urząd Bezpieczeństwa. Pewnego razu, kiedy nie znaleziono Józefa w domu i w pomieszczeniach gospodarczych, "ubowcy" zabrali jego ojca Stefana i Jana Dzwigałę, wyprowadzili ich za rzekę Ścieklec pod Góry, gdzie zostali skatowani do nieprzytomności.

     Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie pismem z marca 2007 roku uznał Józefa Duńca za pokrzywdzonego. W archiwum IPN w Krakowie znajduje się pismo z przypisem Urzędu Bezpieczeństwa w Proszowicach, stwierdzające, że Józef Duniec był bardzo aktywnym działaczem AK. Brał udział w poszukiwaniu i likwidacji groźnego konfidenta Wojciecha Ozdoby, który przyczynił się do śmierci kilku niewinnych osób.

     Po wojnie na podstawie Dekretu o amnestii z dnia 21 sierpnia 1945 r., ujawnił się. W dniu 8 lutego 1946 roku do jego domu przyszli milicjanci z posterunku z Łętkowice i zażądali zdania broni. Na drugi dzień zgłosił się, zgodnie z poleceniem milicjanta, na posterunek w Łętkowicach, gdzie otrzymał zaświadczenie o zdaniu bron.

     Walczył o wolną, niepodległą Polskę, o Polskę powszechnej równości i społecznej sprawiedliwości. Warzeń Bronisław o Józku Duńcu wspominał: Był bardzo odważny i zawsze jeździł na pierwszym wozie. Ci, co jeździli na pierwszym wozie to mieli lepszą broń krótką i steny. Józek zawsze chętnie jechał na akcje. Był niskiego wzrostu, nie bał się niczego, szedł na ogień, zwinny, koleżeński. Jeździł na szkolenia do lasów Sancygniowskich.

Obszerny materiał wraz z fotokopią dokumentów dotyczący Józefa Duńca ukażą się w przygotowywanej książce do druku przez Zbigniewa Pałetko z Radziemic pt. Druga wojna światowa w rejonie Radziemic.

W 2009 roku nastąpi na cmentarzu w Radziemicach uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Józefowi Duniec.

opracowanie: Zbigniew Pałetko   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
marzec  2  sobota
[15.00]   (Proszowice)
koncert pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu bytomskiej Orkiestry Wojskowej
marzec  3  niedziela
[...]   (Proszowice)
Bezgotówkowe Kino Objazdowe
[16.00]   (Posądza)
wspólne świętowanie Dnia Kobiet przy kawie i specjałach KGW
marzec  4  poniedziałek
marzec  5  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ