Z patriotycznej rodziny
    Dzisiaj jest czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   (116 dzień roku) ; imieniny: Jarosława, Marka, Wiki    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Z patriotycznej rodziny
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Z patriotycznej rodziny
Stanisław Cęckiewicz ps. Czarny
(ur.: 5.08.1918 - zm.: 6.02.2020)

biogram

Stanisław Cęckiewicz ps. Czarny
(fot. Inspektorat AK "Maria" w walce...)

Proszowice, 30-01-2019

Kapitan Stanisław, Stefan Cęckiewicz ps. Czarny, obecnie na emeryturze, mieszka w Krakowie. Urodził się 5 sierpnia 1918 w Nowym Brzesku (powiat proszowicki) w rodzinie Stanisława i Ludwiki. Wszyscy Cęckiewiczowie byli patriotami, w czasie wojny pięciu braci i siostra, byli zaangażowani w działalność konspiracyjną.

     Do 1939 roku uczył się w gimnazjum kupieckim, a w czasie okupacji uzupełnienie z zakresu liceum ogólnokształcącego w tajnych zespołach nauczania. Po wojnie 3 lata uczył się na kursach specjalistycznych z zakresu zarządzania ekonomiki transportu i gospodarki materiałowej, w tym kurs Doskonalenia Zwierzchnich Kadr Kierowniczych.

     Od l października 1940 r. do lutego 1942 NOW-ZWZ (Narodowa Organizacja Wojskowa - Związek Walki Zbrojnej). Do organizacji wprowadził go starszy kolega, uczestnik kampanii wrześniowej Jan Zawartka ps. Sokół. Od lutego 1942 do 17 stycznia 1945 należał do Armii Krajowej Inspektorat "Maria"/106 DP 120 pp. IV bat. 3 komp. Nowe Brzesko i tereny Inspektoratu AK Miechów.

     Pełnił funkcję łącznika do dowódcy kompanii "Beteha" w Nagorzanach, słuchał wiadomości radiowych nadawanych w Londynie, następnie przepisywał je na maszynie i przekazywał członkom organizacji. Ubezpieczał członków organizacji odbywających szkolenie lub odpraw dowódców plutonów z dowódcą kompanii jakie odbywały się w jego domu rodzinnym.

     Ważniejsze akcje zbrojne to ostrzeliwanie oddziału Ukraińców usiłujących przeprawić się przez Wisłę na wysokości Nowego Brzeska, walka z żandarmerią niemiecką przebijającą się przez Nowe Brzesko w stronę Krakowa, udział w walce z oddziałami wermachtu w miejscowości Jaksice. Wraz z młodszym bratem Witoldem na rozkaz "Beteha" w końcowym okresie wojny (1944/1945) zdobywali szczegółowe plany budowanych przez Niemców fortyfikacji obronnych przed Sowietami.

     W roku 1940 szeregowy, w 1943 po złożeniu egzaminu przed dowódcą III kompanii otrzymał stopień starszego strzelca, w roku 1945 w dniu 6 listopada przy obowiązku ujawnienia się awansowany na stopień plutonowego. Natomiast 12 października 2000 r. mianowany został na stopień podporucznika Wojska Polskiego.

     Dowódcami jego byli kolejno drużyny: kapral Jan Zawartka "Sokół", plutonu: por. Tadeusz Kowal "Skiba", III komp.: ppor. Bohdan Thugutt.

Stanisław Cęckiewicz
(fot. dziennikpolski24.pl)
     Po wojnie za przynależność do Armii Krajowej był szykanowany i represjonowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Już w maju 1945 roku UB-owcy przeprowadzili dokładną rewizję w jego domu, jak sam pisze: Dwudziestu ubowców plądrowało i przekopywało wszystkie zakamarki, z powodu podejrzenia (donosu) o handel dolarami. W efekcie Stanisław Cęckiewicz został ukarany tak zwanym domiarem podatkowym i zatrzymany na kilka dni w areszcie (za nie oddanie kontyngentu, choć zboże nie było skoszone, a gospodarstwem zajmował się młodszy brat Antek, a nie Stanisław), następnie zmuszono go do likwidacji własnego sklepu spożywczego, który prowadził wraz z żoną i poszukiwania pracy w Krakowie.

     Do października 1950 pracował w Powszechnym Domu Towarowym przy ul. Św. Anny 2 (początkowo do prac przy organizowaniu tego przedsiębiorstwa, a później jako kierownik stoisk wełny), w październiku (24) został aresztowany przez UB. Po krótkim pobycie w siedzibie UB w Krakowie (3 dni) został przewieziony do Kielc. W grudniu został przeniesiony do siedziby UB w Pińczowie, gdzie poddany drastycznym metodom traktowania więźniów przebywał ponad cztery miesiące. Dzięki staraniom rodziny i licznym mieszkańcom Nowego Brzeska został 20 kwietnia 1951 roku wypuszczony na wolność.

     W swoich wspomnieniach tak opisywał początek pobytu w Pińczowie: [...]Ten oprych przywiózł mnie wieczorem do Pińczowa i widocznie powiedział kolegom oprawcom - dajcie mu "wciry", gdyż ci zamiast zaprowadzić mnie do celi, wepchnęli do pomieszczenia zrujnowanego, zakratowanego, z wybitymi szybami, ściągnęli siłą ze mnie ubranie i pozostawili boso, tylko w kalesonach i koszuli. Rechocząc zgasili światło, zatrzasnęli drzwi i poszli. Kiedy tarmosili się ze mną (było ich trzech) zdążyłem zauważyć, że w rogu było trochę słomy i kawałek brudnego, zabłoconego koca. Po omacku doszedłem do kąta, zgarnąłem słomę pod nogi, usiadłem i zapłakałem nad sobą. Jest zima, mróz, miesiąc grudzień, a ja półnagi. Przecież ja do rana zamarznę. Przecież nic nikomu nie zrobiłem, dlaczego mam zginąć jak Janek Scisłowski [...].

Wspomnienia Stanisława Cęckiewicza z okresu wojny można przeczytać w naszym Serwisie TUTAJ!

W roku 1955 pracował w PTS "Transbud" w Krakowie jako kierownik techniczny.

     5 sierpnia 2018 roku odbyły się podniosłe uroczystości z okazji ukończenia 100 lat przez Stanisława Cęckiewicza (msza święta w kościele św. Katarzyny w Krakowie, spotkanie z rodziną, znajomymi z AK oraz kolegami).

Jubilat z córką w kościele, w głębi (z lewej strony) kpt. Antoni Sielecki (fot. Zdzisław Kuliś)

Za działalność partyzancką został uhonorowany wieloma odznaczeniami i tak: 1978 r. Odznaka Pamiątkowa "Akcji Burza", w 1994 r. Krzyż Armii Krajowej, w1995 r. Odznaka Weterana Walk o Niepodległość, Medalm "Pro Patria". 21 lipca 2014 roku odznaczony został przez prezydenta Rzeczpospolitej Polski Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.

     Posiada również Zaświadczenie Instytutu Pamięci Narodowej z dnia 31 stycznia 2003 roku o represjonowaniu w latach 1945 - 1956 i otrzymaniu w związku z tym statusu pokrzywdzonego.

opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Zdzisław Kuliś; Krótka biografia; maszynopis 2018
  2. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t.II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944) Część II; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2007
  3. Józef Belski; Kazimiersko - Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka 22 lipca - 12 sierpnia 1944; Kazimierza Wielka 2014

  4. zbiory IKP
  5. nowe-brzesko.pl
  6. dziennikpolski24.pl
  7. katalog.bip.ipn.gov.pl
  8. pl.wikipedia.org



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ