facebook
Idźcie i głoście, świadectwo życia wyrazem wdzięczności za chrzest

    Dzisiaj jest wtorek, 28 września 2021 r.   (271 dzień roku) ; imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   | 
 stąd pochodzili 
 |   "zwykli - niezwykli"   |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / stąd pochodzili / Idźcie i głoście, świadectwo życia wyrazem wdzięczności za chrzest
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A


Idźcie i głoście, świadectwo życia wyrazem wdzięczności za chrzest
Bogusław Nadolski
(ur.: 18.08.1933 - zm.: 20.10.2018)

(fot. allegrolokalnie.pl)
(fot. seminarium.chrystusowcy.pl)
ks. prof. Bogusław Nadolski
(fot. katedra.uksw.edu.pl)

Proszowice, 23-02-2021

     Region Ziemi Krakowskiej czy Ziemi Proszowskiej - tak nam bliski - wydał wiele postaci, które swoją postawą, działaniem i życiem przyniosły chlubę tym stronom. Jedną z postaci wartych wspomnienia jest ks. prof. Bogusław Nadolski urodzony 18 sierpnia 1933 roku w pobliskich Skrzeszowicach. "Idźcie i głoście. Świadectwo życia wyrazem wdzięczności za chrzest" to tytuł jednej z wielu publikacji naszego krajana. Wśród rozmów ze starszymi osobami daje się zauważyć, iż pamięć o księdzu Bogusławie jest ciągle żywa. Dla młodszych pokoleń warto przytoczyć fragmenty biografii jednego z wybitniejszych kapłanów, wychowanego na "naszej ziemi".

     Jako 16 - letni chłopiec wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Ziębicach. Rok później - po zdaniu matury - złożył pierwszą profesję zakonną. Następnie rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym tegoż Towarzystwa w Poznaniu, które ukończył otrzymaniem święceń kapłańskich 6 kwietnia 1957 roku (z rąk bpa Franciszka Jedwabskiego).

     Przez kilka lat pełnił służbę przy ołtarzu jako wikariusz. Po tym okresie postanowił podjąć kolejne studia na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w latach 60. ubiegłego wieku obronił tytuł licencjata i magistra. Na swojej Alma Mater, w 1966 roku obronił także tytuł doktora na podstawie pracy: "Podstawy filozoficzne wychowania chrześcijańskiego w poglądach Jacques'a Maritaina. Studium pedagogiczno-pastoralne".

     Wykładał liturgikę w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu oraz Wyższym Seminarium Duchownym księży salezjanów w Lądzie. W latach 1969 - 1977 był rektorem WSD TCh w Poznaniu.

     Idąc dalej za ciosem nauki obronił w 1980 roku tytuł doktora habilitowanego na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (późniejszy UKSW) dzięki dorobkowi naukowemu oraz pracy: "Urzeczywistnianie się Kościoła w liturgii w świetle dokumentów Vaticanum II". Kilka lat później (1989) otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

     Oprócz tego, że ks. Nadolski był człowiekiem wybitnie wykształconym i doświadczonym (był wykładowcą na kilku uczelniach; pełnił także funkcje kierowników katedr teologii) to został zapamiętany, jako wybitny liturgista. Okres jego działalności naukowej przypadł na czas posoborowy, kiedy to prezentowano nowe (zasadniczo zmienione) podejście do dziedziny liturgiki w kościele, co widać doskonale w jego opracowaniach. Współpracował z wieloma katolickimi wydawnictwami naukowymi, gdzie był ich redaktorem.

     Posiada imponujący dorobek naukowy oparty o 68 książek, blisko 200 rozpraw naukowych oraz kilkaset referatów i prac publikowanych w czasopismach popularnonaukowych. Pod jego okiem powstało wiele prac magisterskich i doktorskich. Recenzował także prace habilitacyjne. Był uznawanym naukowcem nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju.

     Był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie liturgiki. Stworzył dzieło: "Leksykon liturgii", który jest cenną pomocą dla wielu wykładowców i badaczy zajmujących się tą dziedziną nauki.

Za swoje dokonania został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Związany także z ziemią niegardowską m.in. poprzez poprzedniego proboszcza tejże parafii, którego był promotorem. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 20 października 2018 roku w Poznaniu przeżywszy 85 lat. Został pochowany 26 października 2018 na Cmentarzu Miłostowo w Poznaniu[2] w kwaterze Towarzystwa (pole 18).

opracowanie: Na Tropie Historii - fb   

uroczystości pogrzebowe w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu
(fot. D. Witkowska (Hlondianum) / chrystusowcy.pl)
groby księży: Bogusława Nadolskiego i Edwarda Szymanka na Cmentarzu Miłostowo w Poznaniu
(fot. pl.wikipedia.org)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. facebook.com/tropimy.historie
  2. seminarium.chrystusowcy.pl
  3. pl.wikipedia.org
  4. katedra.uksw.edu.pl
  5. chrystusowcy.plidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w Twoje życie.
(autor nieznany)
wrzesień  28  wtorek
[9.00]   (Proszowice)
XIX. sztafetowy bieg ku czci gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego
[10.00-14.00]   (Proszowice)
akcja honorowego krwiodawstwa
wrzesień  29  środa
[18.00]   (świat ;))
spotkanie online z Katarzyną Bereniką Miszczuk
wrzesień  30  czwartek
październik  1  piątek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ