facebook
Samorządowiec z Ibramowic, burmistrz/prezydent trzech miast

    Dzisiaj jest wtorek, 28 września 2021 r.   (271 dzień roku) ; imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   | 
 stąd pochodzili 
 |   "zwykli - niezwykli"   |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / stąd pochodzili / Samorządowiec z Ibramowic, burmistrz/prezydent trzech miast
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A


Samorządowiec z Ibramowic, burmistrz/prezydent trzech miast
Kazimierz Koszutski h. Leszczyc
(ur.: 3.11.1873 - zm.: 18.09.1939)

biogram

akt urodzenia Kazimierza: Działo się we wsi Wrocimowice 18/30 maja 1877 roku o godzinie 2 po południu. Stawił się Kazimierz Koszucki posiadacz majątku Ibramowice lat 38 mający, w obecności Juliana Mazaraki (Mazarski [?]) dzierżawcy wsi Wrocimowice lat 40 i Lucjana Szczęsnowicza posiadacza majątku Góry lat 50, i okazał nam dziecię płci męskiej oświadczając, że urodzone zostało w Ibramowicach 22 października/3 listopada 1873 roku, o godzinie 2 po południu, przez ślubną jego żonę Bronisławę z domu Mazaraki [?] lat 34 mającą. Dziecięciu przy chrzcie świętym odprawionym dzisiaj dano imiona Kazimierz Karol, a chrzestnymi byli: Lucjan Szczęsnowicz, wyżej wspomniany, i Maria Szczęsnowicz. Akt ten oświadczającemu i świadkom przeczytany, przez ich i przez nas podpisany został. Ksiądz Romuald Wiadrowski [?]
(fot. zbiory Mateusza Serwatowskiego)
Kazimierz Koszutski
(fot. Zeszyty Kaliskiego Towarzystwa...)
herb Leszczyc
(fot. pl.wikipedia.org)

Proszowice, 24-10-2020

Kazimierz Karol Koszutski (Koszucki) herbu Leszczyc, urodził się 3 listopada 1873 roku w Imbramowicach w powiecie miechowskim, obecnie Ibramowice k/Proszowic. Został ochrzczony 30 maja 1877 roku w kościele we Wrocimowicach, wraz ze swoja młodszą siostrą Heleną (ur. 1-04-1877). Był synem Kazimierza (1836), właściciela tych dóbr, naczelnika powstańczej policji w Krakowie (1863) i Bronisławy Mazaraki (1846) herbu Newlin. Jego brat Stanisław był ekonomistą i działaczem społecznym, a Bronisław lekarzem i działaczem robotniczym.

     Tak jak jego bracia ukończył gimnazjum filologiczne w Kielcach, później kształcił się w Szkole Zdobniczej w Zakopanem. Wprawdzie nie podjął pracy zgodnej z wykształceniem, jednak prywatnie/amatorsko uprawiał rzeźbę i malarstwo, był też uzdolniony muzycznie.

     Przed wybuchem pierwszej wojny światowej zarządzał majątkiem hrabiów Tyszkiewiczów w Pluźnie koło Stroga nad Horynien. W 1915 roku wyjechał do Tambowa i zajmował tam stanowiska kierownicze w polskich samopomocowych organizacjach uchodźczych. Tam opracował swój wynalazek, przyrząd do samoczynnego zapisywania nut w trakcie gry na fortepianie. Patent był zakupiony prze firmę z Petersburga i wprowadzono go tam do produkcji.

     W listopadzie 1918 roku, Kazimierz wraca do ojczyzny i zatrzymuje się w Kaliszu. Był tam kierownikiem Wydziału Samorządowego w starostwie kaliskim. Po kilku latach dzięki poparciu Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) zostaje prezydentem. Obowiązki te pełnił w latach 1921-1924. Za jego kadencji miasto zostaje w dużym stopniu odbudowane (po spaleniu przez wojska niemieckie w 1914 roku). Wybudowano stadion sportowy, nowy park i wiele innych inwestycji komunalnych. Np.: uruchomiono elektrownię miejską w dawnym foluszu Rapphana przy Alei Józefiny (obecnie Aleja Wolności), pozwoliło to na ustawienie na ulicach miasta 150 lamp.

     12 kwietnia 1921 roku w Kaliszu odbył się zjazd członków Związków Miast, w tym prezydentów Warszawy i Łodzi, z wizytą przybył Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Miasto nadało honorowe obywatelstwo prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Stanisławowi Wojciechowskiemu.

     Gdy zakończył swoje urzędowanie w Kaliszu, Koszutski przeniósł się do Siedlec gdzie zatrudnił się na stanowisku kierownika Wydziału Samorządowego w starostwie. Po kilku latach przeniósł się ponownie, tym razem do Mławy.

     Gdzie w latach 1930-1934, z poparciem PPS-u objął urząd burmistrza. Jego rządy uzyskały duże, długo pamiętane uznanie miejscowego społeczeństwa, w 1967 roku nazwano imieniem Koszutskiego. Przyczynił się do rozbudowy urządzeń komunalnych i oświatowych. W listopadzie 1934 roku przeniósł się do Kałuszyna, gdzie także wybrano go na burmistrza.

     Funkcję tę pełnił aż do śmierci w trakcie ewakuacji władz miejskich przed wkraczającymi wojskiem niemieckim - 18 września 1939 roku. Prawdopodobnie został pochowany tutaj. Symbolicznie jego nazwisko umieszczono na płycie grobu rodzinnego, na Cmentarzu Tynieckim w Kaliszu.

     Ożenił się najprawdopodobniej około 1900 roku, z Heleną Wierusz-Kowalską. Mieli troje dzieci: Joannę (1907-1934) - studentka chemii na Politechnice Warszawskiej, Jerzego, pseudonim artystyczny Jurand (1905-1960) - kolarz, olimpijczyk, muzyk, założyciel i członek chóru "Juranda", Tadeusza (1913-1981) - adwokat.

opracowanie: Marcin Szwaja, Andrzej Solarz   

grobowiec i tablica nagrobna Bronisława i Kazimierza Koszutskich
(fot. Zeszyty Kaliskiego Towarzystwa... / Jan Marczyński)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
 1. Kazimierz Koszutski h. Leszczyc; [w:] Zeszyty Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego KALISIA, Tom I, Kalisz 2011
 2. Koszutski Kazimierz (1873-1939); [w:] Polski Słownik Biograficzny tom XIV, Wrocław-Warszawa-Kraków 1968-1969
 3. Kazimierz Girtler; Opowiadania, pamiętniki z lat 1832-1857; Kraków 1971
 4. Jan Newlin Mazaraki; Pamiętniki i wspomnienia; Kraków 2017

 5. genealogia.kalisz.pl
 6. pinczow.com.pl
 7. sejm-wielki.pl
 8. pl.wikipedia.org
 9. genalog.home.pl
 10. infokalisz.internetdsl.pl
 11. m.rc.fm
 12. zyciekalisza.pl
 13. archiwum.rp.plidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w Twoje życie.
(autor nieznany)
wrzesień  28  wtorek
[9.00]   (Proszowice)
XIX. sztafetowy bieg ku czci gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego
[10.00-14.00]   (Proszowice)
akcja honorowego krwiodawstwa
wrzesień  29  środa
[9.30]   (Proszowice)
spotkanie dotyczące Programu Czyste Powietrze
[18.00]   (świat ;))
spotkanie online z Katarzyną Bereniką Miszczuk
wrzesień  30  czwartek
październik  1  piątek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ