Samorządowiec z Ibramowic, burmistrz/prezydent trzech miast
    Dzisiaj jest czwartek, 05 grudnia 2024 r.   (340 dzień roku) ; imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny MD Wolontariusza    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   | 
 stąd pochodzili 
 |   "zwykli - niezwykli"   |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / stąd pochodzili / Samorządowiec z Ibramowic, burmistrz/prezydent trzech miast
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A


Samorządowiec z Ibramowic, burmistrz/prezydent trzech miast
Kazimierz Koszutski h. Leszczyc
(ur.: 3.11.1873 - zm.: 18.09.1939)

biogram

akt urodzenia Kazimierza: Działo się we wsi Wrocimowice 18/30 maja 1877 roku o godzinie 2 po południu. Stawił się Kazimierz Koszucki posiadacz majątku Ibramowice lat 38 mający, w obecności Juliana Mazaraki (Mazarski [?]) dzierżawcy wsi Wrocimowice lat 40 i Lucjana Szczęsnowicza posiadacza majątku Góry lat 50, i okazał nam dziecię płci męskiej oświadczając, że urodzone zostało w Ibramowicach 22 października/3 listopada 1873 roku, o godzinie 2 po południu, przez ślubną jego żonę Bronisławę z domu Mazaraki [?] lat 34 mającą. Dziecięciu przy chrzcie świętym odprawionym dzisiaj dano imiona Kazimierz Karol, a chrzestnymi byli: Lucjan Szczęsnowicz, wyżej wspomniany, i Maria Szczęsnowicz. Akt ten oświadczającemu i świadkom przeczytany, przez ich i przez nas podpisany został. Ksiądz Romuald Wiadrowski [?]
(fot. zbiory Mateusza Serwatowskiego)
Kazimierz Koszutski
(fot. Zeszyty Kaliskiego Towarzystwa...)
herb Leszczyc
(fot. pl.wikipedia.org)

Proszowice, 24-10-2020

Kazimierz Karol Koszutski (Koszucki) herbu Leszczyc, urodził się 3 listopada 1873 roku w Imbramowicach w powiecie miechowskim, obecnie Ibramowice k/Proszowic. Został ochrzczony 30 maja 1877 roku w kościele we Wrocimowicach, wraz ze swoja młodszą siostrą Heleną (ur. 1-04-1877). Był synem Kazimierza (1839), właściciela tych dóbr, naczelnika powstańczej policji w Krakowie (1863) i Bronisławy Mazaraki (1846) herbu Newlin. Jego brat Stanisław był ekonomistą i działaczem społecznym, a Bronisław lekarzem i działaczem robotniczym.

     Tak jak jego bracia ukończył gimnazjum filologiczne w Kielcach, później kształcił się w Szkole Zdobniczej w Zakopanem. Wprawdzie nie podjął pracy zgodnej z wykształceniem, jednak prywatnie/amatorsko uprawiał rzeźbę i malarstwo, był też uzdolniony muzycznie.

     Przed wybuchem pierwszej wojny światowej zarządzał majątkiem hrabiów Tyszkiewiczów w Pluźnie koło Stroga nad Horynien. W 1915 roku wyjechał do Tambowa i zajmował tam stanowiska kierownicze w polskich samopomocowych organizacjach uchodźczych. Tam opracował swój wynalazek, przyrząd do samoczynnego zapisywania nut w trakcie gry na fortepianie. Patent był zakupiony prze firmę z Petersburga i wprowadzono go tam do produkcji.

     W listopadzie 1918 roku, Kazimierz wraca do ojczyzny i zatrzymuje się w Kaliszu. Był tam kierownikiem Wydziału Samorządowego w starostwie kaliskim. Po kilku latach dzięki poparciu Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) zostaje prezydentem. Obowiązki te pełnił w latach 1921-1924. Za jego kadencji miasto zostaje w dużym stopniu odbudowane (po spaleniu przez wojska niemieckie w 1914 roku). Wybudowano stadion sportowy, nowy park i wiele innych inwestycji komunalnych. Np.: uruchomiono elektrownię miejską w dawnym foluszu Rapphana przy Alei Józefiny (obecnie Aleja Wolności), pozwoliło to na ustawienie na ulicach miasta 150 lamp.

     12 kwietnia 1921 roku w Kaliszu odbył się zjazd członków Związków Miast, w tym prezydentów Warszawy i Łodzi, z wizytą przybył Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Miasto nadało honorowe obywatelstwo prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Stanisławowi Wojciechowskiemu.

     Gdy zakończył swoje urzędowanie w Kaliszu, Koszutski przeniósł się do Siedlec gdzie zatrudnił się na stanowisku kierownika Wydziału Samorządowego w starostwie. Po kilku latach przeniósł się ponownie, tym razem do Mławy.

     Gdzie w latach 1930-1934, z poparciem PPS-u objął urząd burmistrza. Jego rządy uzyskały duże, długo pamiętane uznanie miejscowego społeczeństwa, w 1967 roku nazwano imieniem Koszutskiego. Przyczynił się do rozbudowy urządzeń komunalnych i oświatowych. W listopadzie 1934 roku przeniósł się do Kałuszyna, gdzie także wybrano go na burmistrza.

     Funkcję tę pełnił aż do śmierci w trakcie ewakuacji władz miejskich przed wkraczającymi wojskiem niemieckim - 18 września 1939 roku. Prawdopodobnie został pochowany tutaj. Symbolicznie jego nazwisko umieszczono na płycie grobu rodzinnego, na Cmentarzu Tynieckim w Kaliszu.

     Ożenił się najprawdopodobniej około 1900 roku, z Heleną Wierusz-Kowalską. Mieli troje dzieci: Joannę (1907-1934) - studentka chemii na Politechnice Warszawskiej, Jerzego, pseudonim artystyczny Jurand (1905-1960) - kolarz, olimpijczyk, muzyk, założyciel i członek chóru "Juranda", Tadeusza (1913-1981) - adwokat.

opracowanie: Marcin Szwaja, Andrzej Solarz   

grobowiec i tablica nagrobna Bronisława i Kazimierza Koszutskich
(fot. Zeszyty Kaliskiego Towarzystwa... / Jan Marczyński)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Kazimierz Koszutski h. Leszczyc; [w:] Zeszyty Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego KALISIA, Tom I, Kalisz 2011
  2. Koszutski Kazimierz (1873-1939); [w:] Polski Słownik Biograficzny tom XIV, Wrocław-Warszawa-Kraków 1968-1969
  3. Kazimierz Girtler; Opowiadania, pamiętniki z lat 1832-1857; Kraków 1971
  4. Jan Newlin Mazaraki; Pamiętniki i wspomnienia; Kraków 2017

  5. genealogia.kalisz.pl
  6. pinczow.com.pl
  7. sejm-wielki.pl
  8. pl.wikipedia.org
  9. genalog.home.pl
  10. infokalisz.internetdsl.pl
  11. m.rc.fm
  12. zyciekalisza.pl
  13. archiwum.rp.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
5  grudnia  czwartek
6  grudnia  piątek
7  grudnia  sobota
8  grudnia  niedziela
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ