facebook
Inicjator i organizator

    Dzisiaj jest piątek, 24 września 2021 r.   (267 dzień roku) ; imieniny: Dory, Gerarda, Maryny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   | 
 stąd pochodzili 
 |   "zwykli - niezwykli"   |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / stąd pochodzili / Inicjator i organizator
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A


Inicjator i organizator
Franciszek Kamiński ps. Olsza
(ur.: 20.09.1902 - zm.: 23.02.2000)

biogram

 (fot. karolewo.fc.pl)

13-01-2014

     Urodził się 20 września 1902 roku w Mikułowicach (gmina Wojciechowice, powiat Opatów).Jego rodzice (ojciec Wawrzyniec matka Katarzyna) byli właścicielami kilku hektarowego gospodarstwa rolnego. Z pracy na roli utrzymywali siebie i pięcioro swoich dzieci. Swoje pociechy starali się wychowywać w duchu przywiązania do małej ojczyzny. W domu Kamińskich nie przelewało się, ciężka praca na roli, obowiązki związane z wychowaniem dzieci częste zmęczenie rodziców w końcu ciężka choroba matki i jej przedwczesna śmierć spowodowały, że Franciszek i jego młodszy brat Stanisław byli wychowywani przez starsze siostry.

     Szkołę powszechna Franciszek rozpoczął w Wojciechowicach, a skończył w Sandomierzu tam też był współzałożycielem i zastępcą komendanta miejscowego hufca harcerskiego. W latach 1926- 1929 r. studiował matematykę na Wydziale Matematyczno - Filozoficznym na Uniwersytecie Warszawskim. W Warszawie też wstąpił w szeregi Polskiego Stronnictwa Ludowego "Wyzwolenie".

     Po skończeniu studiów odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych w Nisku. W 1930 r. otrzymał przydział do 4 pp. Legionów w Kielcach, a w roku 1932 po odbyciu szkolenia uzyskał stopień sierżanta podchorążego.

"...Po zakończeniu służby wojskowej, rozpoczął pracę zawodową. Początkowo jako kierownik świetlicy akademickiej w Instytucie Oświaty i Kultury Wsi imienia Stanisława Staszica, a następnie w latach 1935-1936 jako pracownik Szkoły Rzemiosł w Aleksandrowie Kujawskim. W latach 1936-1938 pracował w administracji wydawnictwa "Wieczór Warszawski", a od 1938 r. jako lustrator-rewident w Wydziale Rewizyjnym Związku Spółdzielni Spożywców "Społem" w Warszawie".

 (fot. dws-xip.pl)
 (fot. dws-xip.pl)
 (fot. rp.pl)
     Był Współorganizatorem Związku Młodzieży Wiejskiej RP ("Wici"). W sierpniu 1937 roku uczestniczył w organizowaniu Wielkiego Strajku Chłopskiego. Od 1939 roku podjął prace mające zorganizować na kielecczyźnie chłopski ruch oporu. Z jego inicjatywy zostały zorganizowane pierwsze komórki konspiracyjne "Rocha". Był zwolennikiem przystąpienia chłopów do Związku Walki Zbrojnej. W roku 1940 Franciszek Kamiński zgłosił swą koncepcję utworzenia Straży Chłopskiej która w późniejszym czasie przybrała nazwę Bataliony Chłopskie.

     W roku 1942 czynnie uczestniczył w wystąpieniach zbrojnych przeciw okupantowi pod Wojdą, Różą i Zaborecznem (Zamojszczyzna) bitwy te miały zahamować wysiedlanie ludności polskiej.

"...W roku 1944 w wyniku umów scaleniowych BCh i AK Franciszek Kamiński wszedł w skład Komendy Głównej Armii Krajowej pełnił funkcję szefa I Oddziału Sztabu AK...". Walczył w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie w roku 1945 ujawnił się w stopniu podpułkownika. "...Od grudnia 1945 r. z ramienia Stronnictwa był posłem w Krajowej Radzie Narodowej. W wyborach parlamentarnych w styczniu 1947 r. z listy państwowej został wybrany na posła do Sejmu Ustawodawczego".

     W 1949 został wykluczony i wydalony z PSL. W roku 1950 został aresztowany gdyż zarzucano mu przestępstwa szczególnie niebezpieczne w okresie odbudowy państwa. "...W 1951 r. wyrokiem Sądu Wojskowego Franciszek Kamiński został skazany na 12 lat więzienia, 5 lat pozbawienia praw publicznych i obywatelskich, praw honorowych oraz przepadek całego mienia na rzecz skarbu państwa. Przebywał w więzieniach w Warszawie przy ul. Rakowieckiej i Koszykowej, potem w Potulicach i Rawiczu, aż do 25 kwietnia 1956 r.". 24 października 1956 r. Kolegium Sędziów Najwyższego Sądu Wojskowego w Warszawie postanowiło uchylić wyrok i umorzyć sprawę Kamiński wyszedł na wolność.

     Po wyjściu z więzienia przewodniczył Komisji Historycznej BCh powołanej przy Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym, w celu udokumentowania zbrojnego czynu ruchu ludowego w okresie wojny i okupacji. Pracował też jako urzędnik w Centrali Rolniczych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", skąd odszedł na emeryturę w 1973 roku. W 1970 roku był m. in. inicjatorem obchodów 50. rocznicy "Cudu nad Wisłą". "...W roku 1980 razem z grupą wyższych oficerów Armii Krajowej przyjął awans na generała brygady WP. Uaktywnił działalność środowiska byłych żołnierzy BCh, kierując Krajową Komisją Batalionów Chłopskich. Potem - w roku 1992 - został prezesem Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Był przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Batalionów w Warszawie". 5 maja 1990 r. - Franciszek Kamiński został awansowany na generała dywizji WP".

Zmarł: 23 lutego 2000 r. został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Odznaczony został min.:

 • Krzyż Grunwaldu II kl.,
 • Krzyż Orderu Virtuti Militari,
 • Krzyż BCh,
 • Order Orła Białego.

  Był Honorowym Obywatelem m. st. Warszawy i m. Zamościa.

       Do historii polski wpisał się jako człowiek bardzo odważny, nie bojący się podejmować trudnych decyzji w czasach gdy każde wystąpienie przeciw okupantowi, a potem komunizmowi było traktowane jak zamach stanu.      Franciszka Kamińskiego należy uważać za Wielkiego Polskiego Dowódcę który jako człowiek nie szczędził swoich sił by walczyć z okupantem hitlerowskim .Potrafił rozmawiać i skutecznie negocjować z AK efektem tych rozmów było utworzenie z Polskich chłopów i Polskich kobiet bardzo licznej armii, która słabo uzbrojona to jednak skutecznie potrafiła walczyć z przeciwnikiem. Po wojnie wbrew władzom inicjował wiele uroczystości państwowych, które miały przypominać o długiej, pięknej i barwnej historii Polski.

  opracowanie: Paweł Staniszewski   


  ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. materiały z IPN

  2. wikipedia

  3. old.ro.com.pl,

  4. dws-xip.pl,

  5. karolewo.fc.pl,

  6. rp.pl  idź do góry powrót


 •  warto pomyśleć?  
  Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w Twoje życie.
  (autor nieznany)
  wrzesień  24  piątek
  [17.00 - 22.00]   (Rzeszów)
  Moc Odkrywców, czyli interaktywny piknik nauki i techniki
  [...]   (Proszowice)
  Żarciowozy - zlot foodtrucków
  wrzesień  25  sobota
  [9.00]   (Chechło)
  35. Rajd "Hardego"
  [9.00]   (Koszyce)
  I. rajd rowerowy turystyczno-poznawczy po gminie Koszyce
  [11.00 - 18.00]   (Rzeszów)
  Moc Odkrywców, czyli interaktywny piknik nauki i techniki
  [14.00 (13.00)]   (Łapszów)
  festyn rodzinny
  [8.00-24.00]   (Nowe Brzesko)
  noc spisowa - Nowe Brzesko
  [12.00-20.00]   (Proszowice)
  noc spisowa - Proszowice
  [...]   (Proszowice)
  Żarciowozy - zlot foodtrucków
  wrzesień  26  niedziela
  [11.00]   (Podolany)
  Jedziemy dla Kacpra - I. Rowerowy Rajd Strażacki Powiatu Kazimierskiego
  [11.00-16.00]   (Gorlice)
  WOTgames - rodzinny piknik sportowy woj. małopolskiego
  [14.00]   (Działoszyce)
  festyn rodzinny "Zdrowa niedziela" w Działoszycach
  [...]   (Proszowice)
  Żarciowozy - zlot foodtrucków
  wrzesień  27  poniedziałek
  DŁUGOTERMINOWE:


  PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
  strona redakcyjna
  regulamin serwisu
  zespół IKP
  dziennikarstwo obywatelskie
  legitymacje prasowe
  wiadomości redakcyjne
  logotypy
  patronat medialny
  archiwum
  reklama w IKP
  hierarchia
  parametry
  miejsce prezentacji
  ceny
  przyjaciele
  copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
  Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
  Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

  KONTAKT Z REDAKCJĄ
  KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ