Inicjator i organizator
Franciszek Kamiński ps. Olsza
(ur.: 20.09.1902 - zm.: 23.02.2000)

biogram

 (fot. karolewo.fc.pl)

13-01-2014

     Urodził się 20 września 1902 roku w Mikułowicach (gmina Wojciechowice, powiat Opatów).Jego rodzice (ojciec Wawrzyniec matka Katarzyna) byli właścicielami kilku hektarowego gospodarstwa rolnego. Z pracy na roli utrzymywali siebie i pięcioro swoich dzieci. Swoje pociechy starali się wychowywać w duchu przywiązania do małej ojczyzny. W domu Kamińskich nie przelewało się, ciężka praca na roli, obowiązki związane z wychowaniem dzieci częste zmęczenie rodziców w końcu ciężka choroba matki i jej przedwczesna śmierć spowodowały, że Franciszek i jego młodszy brat Stanisław byli wychowywani przez starsze siostry.

     Szkołę powszechna Franciszek rozpoczął w Wojciechowicach, a skończył w Sandomierzu tam też był współzałożycielem i zastępcą komendanta miejscowego hufca harcerskiego. W latach 1926- 1929 r. studiował matematykę na Wydziale Matematyczno - Filozoficznym na Uniwersytecie Warszawskim. W Warszawie też wstąpił w szeregi Polskiego Stronnictwa Ludowego "Wyzwolenie".

     Po skończeniu studiów odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych w Nisku. W 1930 r. otrzymał przydział do 4 pp. Legionów w Kielcach, a w roku 1932 po odbyciu szkolenia uzyskał stopień sierżanta podchorążego.

"...Po zakończeniu służby wojskowej, rozpoczął pracę zawodową. Początkowo jako kierownik świetlicy akademickiej w Instytucie Oświaty i Kultury Wsi imienia Stanisława Staszica, a następnie w latach 1935-1936 jako pracownik Szkoły Rzemiosł w Aleksandrowie Kujawskim. W latach 1936-1938 pracował w administracji wydawnictwa "Wieczór Warszawski", a od 1938 r. jako lustrator-rewident w Wydziale Rewizyjnym Związku Spółdzielni Spożywców "Społem" w Warszawie".

 (fot. dws-xip.pl)
 (fot. dws-xip.pl)
 (fot. rp.pl)
     Był Współorganizatorem Związku Młodzieży Wiejskiej RP ("Wici"). W sierpniu 1937 roku uczestniczył w organizowaniu Wielkiego Strajku Chłopskiego. Od 1939 roku podjął prace mające zorganizować na kielecczyźnie chłopski ruch oporu. Z jego inicjatywy zostały zorganizowane pierwsze komórki konspiracyjne "Rocha". Był zwolennikiem przystąpienia chłopów do Związku Walki Zbrojnej. W roku 1940 Franciszek Kamiński zgłosił swą koncepcję utworzenia Straży Chłopskiej która w późniejszym czasie przybrała nazwę Bataliony Chłopskie.

     W roku 1942 czynnie uczestniczył w wystąpieniach zbrojnych przeciw okupantowi pod Wojdą, Różą i Zaborecznem (Zamojszczyzna) bitwy te miały zahamować wysiedlanie ludności polskiej.

"...W roku 1944 w wyniku umów scaleniowych BCh i AK Franciszek Kamiński wszedł w skład Komendy Głównej Armii Krajowej pełnił funkcję szefa I Oddziału Sztabu AK...". Walczył w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie w roku 1945 ujawnił się w stopniu podpułkownika. "...Od grudnia 1945 r. z ramienia Stronnictwa był posłem w Krajowej Radzie Narodowej. W wyborach parlamentarnych w styczniu 1947 r. z listy państwowej został wybrany na posła do Sejmu Ustawodawczego".

     W 1949 został wykluczony i wydalony z PSL. W roku 1950 został aresztowany gdyż zarzucano mu przestępstwa szczególnie niebezpieczne w okresie odbudowy państwa. "...W 1951 r. wyrokiem Sądu Wojskowego Franciszek Kamiński został skazany na 12 lat więzienia, 5 lat pozbawienia praw publicznych i obywatelskich, praw honorowych oraz przepadek całego mienia na rzecz skarbu państwa. Przebywał w więzieniach w Warszawie przy ul. Rakowieckiej i Koszykowej, potem w Potulicach i Rawiczu, aż do 25 kwietnia 1956 r.". 24 października 1956 r. Kolegium Sędziów Najwyższego Sądu Wojskowego w Warszawie postanowiło uchylić wyrok i umorzyć sprawę Kamiński wyszedł na wolność.

     Po wyjściu z więzienia przewodniczył Komisji Historycznej BCh powołanej przy Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym, w celu udokumentowania zbrojnego czynu ruchu ludowego w okresie wojny i okupacji. Pracował też jako urzędnik w Centrali Rolniczych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", skąd odszedł na emeryturę w 1973 roku. W 1970 roku był m. in. inicjatorem obchodów 50. rocznicy "Cudu nad Wisłą". "...W roku 1980 razem z grupą wyższych oficerów Armii Krajowej przyjął awans na generała brygady WP. Uaktywnił działalność środowiska byłych żołnierzy BCh, kierując Krajową Komisją Batalionów Chłopskich. Potem - w roku 1992 - został prezesem Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Był przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Batalionów w Warszawie". 5 maja 1990 r. - Franciszek Kamiński został awansowany na generała dywizji WP".

Zmarł: 23 lutego 2000 r. został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Odznaczony został min.:

  • Krzyż Grunwaldu II kl.,
  • Krzyż Orderu Virtuti Militari,
  • Krzyż BCh,
  • Order Orła Białego.

    Był Honorowym Obywatelem m. st. Warszawy i m. Zamościa.

         Do historii polski wpisał się jako człowiek bardzo odważny, nie bojący się podejmować trudnych decyzji w czasach gdy każde wystąpienie przeciw okupantowi, a potem komunizmowi było traktowane jak zamach stanu.      Franciszka Kamińskiego należy uważać za Wielkiego Polskiego Dowódcę który jako człowiek nie szczędził swoich sił by walczyć z okupantem hitlerowskim .Potrafił rozmawiać i skutecznie negocjować z AK efektem tych rozmów było utworzenie z Polskich chłopów i Polskich kobiet bardzo licznej armii, która słabo uzbrojona to jednak skutecznie potrafiła walczyć z przeciwnikiem. Po wojnie wbrew władzom inicjował wiele uroczystości państwowych, które miały przypominać o długiej, pięknej i barwnej historii Polski.

    opracowanie: Paweł Staniszewski   


    ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
    1. materiały z IPN

    2. wikipedia

    3. old.ro.com.pl,

    4. dws-xip.pl,

    5. karolewo.fc.pl,

    6. rp.pl

  • Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
    Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/krajanie/kaminski_franciszek/art.php