Sławny rycerz, polityk, doradca króla Władysława Jagiełły
    Dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024 r.   (117 dzień roku) ; imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   | 
 stąd pochodzili 
 |   "zwykli - niezwykli"   |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / stąd pochodzili / Sławny rycerz, polityk, doradca króla Władysława Jagiełły
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Sławny rycerz, polityk, doradca króla Władysława Jagiełły
Gniewosz z Dalewic (syn)
(ur.: ??? - zm.: ok. 1445)

biogram

herb Kościesza (fot. Gniazdo Cnoty,...)

5-03-2016

     Gniewosz z Dalewic (syn)) zmarł po 1445 roku. Sławny rycerz, polityk, doradca króla Władysława Jagiełły, podkomorzy dworski, podstoli krakowski. Był najstarszym synem Gniewosza (1350-1406) herbu Kościesza (Strzegomia) urzędnika krakowskiego i Anny - dobrodziejki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Miał on młodszego brata Dziersława oraz siostry Dorotę i Elżbietę z Dalewic. W świadomości lokalnej postać ta jest całkowicie zapomniana, natomiast w literaturze, publikacjach historycznych często jest mylona ze swoim ojcem. Przed 1406 r. ożenił się z Elżbietą Warszówną (córki Warsza z Michowa), bogatą dziedziczką znajdującą się pod opieką stryja, z którego domu Gniewosz ją porwał.

     Po śmierci ojca, w 1408 roku otrzymuje posadę podkomorzego przy dworze Jagiełły, potem piastuje urząd jako podstoli krakowski. Gdy trwają przygotowania do Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim, Gniewosz na wiosnę 1410 roku, prowadzi na własny koszt nabór rycerzy do swej chorągwi herbu Kościesza oznaczonej numerem 50-tym.

     Występują w niej najemnicy z Polski, Czech, Śląska i Moraw. Warto wspomnieć że w tamtym okresie były to wydatki bardzo kosztowne, pochłaniające też dużo czasu, wymagały zaangażowania i cierpliwości. Do tego trzeba dorzucić zaufanie oddziału względem dowódcy, który musiał wykazać się odwagą, determinacją ale też sprawiedliwością i pokorą, przed i w czasie walki. To wszystko zgrało się idealnie gdyż Gniewosz i jego towarzysze broni sprawdzili się wzorowo w dwóch zwycięskich bataliach z żołnierzami noszącymi czarny krzyż na białych płaszczach.

     Tak opisuje kronikarz Jan Długosz skład wojsk polskich w bitwie pod Grunwaldem 15 lipca 1410 r.: Pięćdziesiąta chorągiew podstolego krakowskiego Gniewosza z Dalewic miała w herbie strzałę rozwidloną na lewo i prawo, z krzyżem w środku nad poprzecznym rozwidleniem na czerwonym polu. Służyli w niej oprócz rodaków najemni rycerze, zaciągnięci przez wspomnianego podstolego Gniewosza spośród Czechów, Morawian i Ślązaków.

     Wracając do dzieła Długosza warto też wspomnieć listę rycerzy polskich, którzy wzorowo wyróżnili się w bitwie pod Koronowem 10 października 1410 r. U boku tak mężnych i znanych rycerzy jak Zawisza Czarny herbu Sulima, jego brat Jan Farurej z Grabowa, Mszczuj ze Skrzynna herbu Łabędź, Piotr z Niedźwiedzia herbu Stary koń, Marcin z Wrocimowic, był i Gniewosz z Dalewic. Tak autor kroniki dodaje: Polscy rycerze ci, najbardziej zasłużeni w bitwie z powodu ich heroicznego męstwa i czynów. Żeby u obecnych i potomnych oraz w sercach wszystkich i dla każdego z nich rozgłos, sławę, szczególnie wyróżnienie i nie gasnącą nigdy chwałę.

     Walczył jeszcze przy boku Piotra Szafrańca marszałka nadwornego, którego syn był zaręczony z Małgorzatą (?) - siostrą Gniewosza. Bitwa odbywała się pod Tucholą, a informację o odniesionym tam zwycięstwie osobiście oświadczył królowi w Inowrocławiu, gdzie wówczas dwór przebywał. Towarzyszył później Jagielle w podróżach po kraju, służył radą i świadkował na licznych dokumentach. W 1413 roku, dokonuje podziału z bratem odziedziczonego Ćmielowa (Zamek Ćmielów wraz z całą wsią o tej samej nazwie około 1388 roku kupił ich ojciec, od braci Marcina podczaszego dobrzyńskiego i Mikołaja podkomorzego dobrzyńskiego z Baruchowa, herbu Doliwa. W 1425 r. Ćmielów zostaje sprzedany Janowi z Podlodowa, herbu Janina.) w ziemi sandomierskiej. W 1414 r., sprzedaje królowi rodzinne Dalewice za 1200 grzywien srebra wraz z prawem patronatu nad miejscowym kościołkiem, które Jagiełło przekazał na uposażenie księży katedry wawelskiej.

     W roku 1420 i 1424 uczestniczył w dwóch wyprawach wojennych na Ruś. Tutaj też w roli rycerza i dworzanina, pomagając Witoldowi - Wielkiemu Księciu, władającym Litwą. W 1425 roku, Gniewosz rezygnuje dobrowolnie z urzędu podstolego krakowskiego (objął go po nim na krótko brat Dziersław) i powoli wycofuje się z wpływowego życia publicznego. Powodem tej decyzji jest choroba, wywołana najprawdopodobniej negatywnymi przeżyciami wojennymi. Dziś ten stan, a wtedy nie wyjaśniony określamy jako szok pourazowy. Pojawia się u człowieka, który jest wrażliwy, a który musi patrzeć i uczestniczyć w okrucieństwie walki. Prawa ustalonego ostrzem miecza, wszystko w imię Boga, władcy i sprawiedliwości.

     Gniewosz pojawia się w dokumentach tylko w związku z transakcjami gospodarczymi i kłopotami rodzinnymi. W 1424 r. sprzedał dom w Krakowie (w którym ojciec gościł Wilhelma, "narzeczonego" królowej Jadwigi) konwentowi benedyktynów z Tyńca, a w 1428 r. pojawił się w związku z transakcją sprzedaży części Płaszowa i Sidziny. W 1431 r. procesował się z synami swojego zarządcy, którego oskarżał o zagarnięcie pieniędzy.

     Jego żona Elżbieta, nie widząc poprawy stanu zdrowia, z pomocą jednego z najsłynniejszych wówczas mistrzów Uniwersytetu Krakowskiego, Stanisława ze Skarbimierza (Skalbmierza), dostaje od papieża unieważnienie małżeństwa. Zarzucała Gniewoszowi, że boskim zrządzeniem wpadł w szaleństwo. Oskarżała go, że dusił ją w łożu. Twierdziła, że jest groźny dla siebie i otoczenia. Podczas ataków choroby miał godzić brzytwą i nożycami w swoje gardło i trzeba było mu je siłą odbierać. Trzeba go było wiązać aż do uspokojenia. Elżbieta wkrótce (1428), ponownie wychodzi za mąż, za Jana Gniewosza z Oleksowa herbu Rawicz.

     Osamotniony Gniewosz herbu Kościesza z podkrakowskich Dalewic, nie doczekał się potomstwa, spędził żywot w swoim dworku i najbliższym jego otoczeniu. Zmarł po roku 1445 roku. Godnie i honorowo, jak zobowiązuje przynależność do herbu i więź rodzinna, następcą urzędu podwawelskiego zostaje młodszy brat Gniewosza - Dziersław. Lecz tutaj urywa się ślad w karierze tej postaci. Może ktoś poświęci swój czas i w przyszłości opracuje biogram trzeciego przedstawiciela... Wtedy otrzymamy odpowiedź na pytanie: Jakim człowiekiem był ten podstoli krakowski?

opracowanie: Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Polski Słownik Biograficzny; tom VIII; 1960
  2. Dariusz Piwowarczyk; Poczet rycerzy polskich XIV i XV wieku; Dom wydawniczy Bellona; Warszawa 2004
  3. Bartłomiej Paprocki; Gniazdo Cnoty, Zkąd Herby Rycerstwa slawnego Krolestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Ruskiego, Pruskiego, Mazowieckiego, Zmudzkiego, y inszych Państw do tego Krolestwa należących Książąt, y Panow początek swoy maią; wyd. Piotrkowczyk, Andrzej; Kraków 1578

  4. zbiory autora

  5. pl.wikipedia.org
  6. cmielow.info.pl
  7. bip.malopolska.pl
  8. bazhum.muzhp.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[5.00]   (Proszowice)
proszowickie giełdy: kwiatowa i niedzielna
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ