facebook
Wykorzystanie środków unijnych w powiecie proszowickim
Loading

    Dzisiaj jest sobota, 20 października 2018 r.   (293 dzień roku) ; imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   Wł.Kowalski   |   p.zrzęda   |   P.Staniszewski   |   H.Pomykalski   |   J.Bereza   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek...   | 

serwis IKP / działy autorskie / z czego, tu się cieszyć? (proszowski zrzęda) / Wykorzystanie środków unijnych w powiecie proszowickim
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKPWykorzystanie środków unijnych w powiecie proszowickim

(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 9-10-2018

     Odnotowano aż 42 samorządy, które w ciągu ostatnich czterech lat zdobyły dotacje w wysokości powyżej 2000 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Możemy dowiedzieć się z rankingu wydatkowania środków unijnych Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota". Najwięcej ich jest w lubelskim (11), podlaskim (7), podkarpackim (4) i śląskim (4). Bezdyskusyjnymi liderami pod tym względem są małe miasta nadmorskie: Krynica Morska (prawie 9000 zł dotacji na jednego mieszkańca) oraz Dziwnów (prawie 7,5 tysiąca), a także gmina wiejska Ożarowice na Śląsku (ponad 6 tys. złotych).

- Po zeszłorocznej zapaści wielkość pozyskiwanych przez budżety samorządowe dotacji z funduszy Unii Europejskiej w 2017 roku nareszcie wzrosła. Warto zauważyć, że nastąpiło to dopiero w czwartym roku bieżącej 7-letniej perspektywy finansowej. Co więcej, wzrost ten, mimo że bardzo wyraźny w porównaniu z rokiem 2016, oznaczał poziom dotacji w dalszym ciągu niższy niż w którymkolwiek z lat w okresie 2010-2015. Pamiętając o tym, że budżet na lata 2014-2020 jest dla polskich samorządów najhojniejszy w całym dotychczasowym okresie naszego członkostwa w Unii Europejskiej, do wykorzystania tych środków pozostało niewiele czasu - komentuje prof. Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.

W zestawieniu brane są pod uwagę wszystkie wydatkowane przez samorządy środki unijne w latach 2014-2017 przeliczone na jednego mieszkańca. Dane pochodzą ze sprawozdań budżetowych samorządów, oraz danych GUS (jeżeli chodzi o liczby mieszkańców).

Z zebranych informacji wynika, że w okresie 2014-2017 w 40 jednostkach samorządowych nie pojawiły się żadne dotacje unijne. na szczęście nie dotyczy to naszego powiatu.

     Zbliżają się wybory samorządowe, wójtowie i burmistrzowie starają się o reelekcję "układ" rządzący w powiecie PSL/PO również ma ochotę dalej piastować władzę, PiS wprawdzie ma wiele zastrzeżeń do Unii Europejskiej jednak jak słyszymy/czytamy w mediach, jednak chętnie będzie korzystał z pieniędzy. No cóż, "pieniądze nie śmierdzą", zwłaszcza w takiej ilości, jak mówił jeden z bohaterów filmu E=mc2 [luźny cytat].

     Przyjrzyjmy się jak na "naszym podwórku" włodarze starali się o te środki, a później je wykorzystywali. Zobaczmy jak zdali egzamin "europejskości".

     W śród gmin na samodzielnego lidera, który swoich lokalnych, ale nie tylko lokalnych konkurentów zostawił daaaaaaaaleko w tyle jest gmina Pałecznica. W latach 2014-2017 wydała środków unijnych na jednego mieszkańca 1559,26 zł i w zestawieniu gmin wiejskich zajęła bardzo dobre 56 miejsce na sklasyfikowanych 1538 gmin - GRATULUJEMY!!!

     W tej samej kategorii "wystartowały" również: gminy Koniusza 348,49 zł (miejsce 774), Koszyce 250,27 zł (963) i Radziemice 207,92 zł (1058), no cóż widocznie mają sporo pieniędzy własnych ;).

    Proszowice zostały sklasyfikowana w innej kategorii "miasta powiatowe" gdzie z kwotą 22,26 zł ;) zdobyły 249 miejsce na 262 miasta sklasyfikowane. W kategorii "miasteczka" Nowe Brzesko z kwotą 77,74 zł zajęło 510 miejsce na 585 prezentowanych.

Pragnę jeszcze raz pogratulować Pałecznicy, nad innymi "spuśćmy kurtynę milczenia". Wyborcy mają głos! ;)


proszowski zrzęda   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ten kto ma odwagę się śmiać, jest panem świata.
(Giacomo Leopardi)
październik  20  sobota
październik  21  niedziela
październik  22  poniedziałek
październik  23  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa fotograficzna]   Lancorona
[wrzesień-październik]    (MBP Proszowice)
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ