Miód w leczeniu ran
    Dzisiaj jest sobota, 27 kwietnia 2024 r.   (118 dzień roku) ; imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   zrzęda p.   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   W.Nowiński - wrześniowe...   |   Magda K.-G. - prawo dla...   | 

serwis IKP / działy autorskie / pszczelarstwo to pasja / Miód w leczeniu ran
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Miód w leczeniu ran

(fot. beme.com.pl)

Proszowice, 19-02-2015

     Miód stosowany był w leczeniu ran i chorób skóry był od czasów najdawniejszych. Zwyczaj opatrywania ran i owrzodzeń skóry za pomocą miodu praktykowany był przez ostatnie 1500 w lecznictwie ludowym przez wiele narodów.

     Z dobrym skutkiem do leczenia ran chirurgicznych stosowany był w czasie wojny angielsko - burskiej oraz przez lekarzy rosyjskich w czasie obu wojen światowych. Od kilkudziesięciu lat zagadnieniem tym zajmują się najbardziej renomowane uczelnie i kliniki zachodnie. Wielkim orędownikiem tego sposobu leczenia ran chirurgicznych, a także ran oparzeniowych zanieczyszczonych drobnoustrojami opornymi na antybiotyki jest prof. Molan z Nowej Zelandii.

Miód w czasie kontaktu z raną ujawnia liczne właściwości biologiczne i lecznicze. Do najważniejszych właściwości miodu przyczyniających się do prawidłowego przebiegu procesu leczenia rany należy zaliczyć jego działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciw zapalne, łagodzące ból, oczyszczające ranę z treści patologicznej, dezodorujące, stymulujące ziarninowanie, przyspieszające naskórkowanie oraz wzmagające proces bliznowania (bez pozostawiania oszpecających blizn).

Miód jest także cennym materiałem opatrunkowym pierwszej pomocy, szczególnie u pacjentów mieszkających z dala od szpitali, kiedy czas oczekiwania na pomoc medyczną jest długi i możliwość zakażenia jest duża.

Miód w celach odżywczych stosowany był od niepamiętnych czasów. Przez wiele tysięcy lat był jedynym środkiem słodzącym. Starożytni Grecy i Germanie wykorzystywali mleko z miodem w żywieniu niemowląt. Współczesna wiedza potwierdza wyjątkowe walory odżywcze i dietetyczne tego produktu.

     Szybkie wchłanianie i przyswajanie miodu w przewodzie pokarmowym umożliwiają cukry proste (77%), niska zawartość sacharozy (1,3%), kwasy organiczne oraz enzymy. Istotne jest także to, że produkt ten ulega fermentacji w jelitach, a zatem nie wywołuje wzdęć. Fakt ten ma szczególne znaczenie u dzieci spożywające miód. Produkt ten jest lepiej tolerowany i szybciej metabolizowany niż sacharoza. Wywiera ponadto korzystny wpływ na rozwój tkanki kostnej dzięki polepszeniu przyswajalności wapna i magnezu. Warte podkreślenia jest wykorzystanie wysokoenergetycznych walorów miodu i magnezu.

     Produkt ten dostarcza także składniki budulcowe i energetyczne niezbędne w żywieniu młodzieży szkolnej, studentów, rekonwalescentów, osób niedożywionych i ludzi starszych.

     Wyjątkową właściwością miodu jest szybkie uzupełnianie niedoborów energetycznych organizmu. Dzięki temu prawie natychmiast ustępuje stan obniżonej zdolności do pracy i utrzymuje się odpowiedni poziom energii przez dłuższy czas.

Włodzimierz Kowalski   


Z uwagi na to że w artykule poruszone są zagadnienia medyczne pozwoliłem sobie na wykorzystanie opracowania prof.dr hab.Bogdana Kędzi mgr Elżbiety Hołderna - Kędzia.



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[5.00]   (Proszowice)
proszowickie giełdy: kwiatowa i niedzielna
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
kwiecień  30  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ