Lato w mojej pasiece
    Dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024 r.   (117 dzień roku) ; imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   zrzęda p.   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   W.Nowiński - wrześniowe...   |   Magda K.-G. - prawo dla...   | 

serwis IKP / działy autorskie / pszczelarstwo to pasja / Lato w mojej pasiece
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Lato w mojej pasiece

(fot. Pasieka ''Pod Słońcem'')

Proszowice, 25-09-2013

     Koniec sierpnia - śmiało możemy powiedzieć, że to jest już koniec pszczelarskiego roku. Czas powoli szykować się do zimowli. Jaki to był rok dla pszczelarzy na naszym terenie?. Jedno jest pewne - był to trudny rok, nie bardzo udany jeżeli chodzi o pozyskiwanie miodów tzw. odmianowych. Ze względu na warunki pogodowe, to aura nas nie rozpieszczała w całym sezonie.

     Zbyt długa zima spowodowała osłabienie rodzin pszczelich. Z chwilą, kiedy wróciły one do siły, przekwitł mniszek i niektóre drzewa owocowe. Następnie grad zniszczył kwiaty drzew, kwitnących na przełomie maja i czerwca. Długotrwałe ulewy wypłukały naktar z kwiatów ziół i kwiatów polnych, a poza tym niskie temperatury nie sprzyjały wychodzeniu pszczół w pole.

     W tym czasie pszczelarze nie mieli możliwości robienia przeglądów, pszczoły zajmowały się pracami ulowymi. Wtedy to dochodziło do rojenia się pszczół. Rój, który wychodził z ula, potrafił zabrać na drogę nawet 4-5 kilo miodu.

     Następnie grad, który spadł w naszej okolicy, strącił całkowice kwiat akacji. Można by napisać, że z miodem krucho, ale życie nie znosi pustki. Miodobranie z lipy okazało się owocne, słoiki zapełniły się złotym eliksirem. Druga połowa sierpnia "obrodziła" spadzią liściastą o przepięknym czerwono - brązowym kolorze, niepowtarzalnym smaku i aromacie.

(fot. Pasieka ''Pod Słońcem'')
     Wypada również wspomnieć o jeszcze jednej odmianie miodu pojawiającej się w ostatnich latach w naszej okolicy. Tym miodem jest miód nawłociowy. Jest to odmiana nowa i bardzo rzadka. Nawłoć kwitnie na przełomie sierpnia i września, a więc wtedy, kiedy większość pszczelarzy przygotowuje swoje pszczoły do zimowli podkarmiając rodziny. Pszczoły zajęte gromadzeniem zapasów na zimę niechętnie wychodzą z ula po pożytek.

     Biorąc łyżeczkę miodu do ust pozwolimy, aby nasze kubki smakowe się nim wypełniały, zamykamy oczy i wtedy to przez nasz umysł przesuwają się obrazy naszy pól, łąk, lasów i sadów, z których pszczoły tak pracowicie znosiły nektar, a potem go przerobiły na miód. Ważne jest to, aby droga między ulem a konsumentem była jak najkrótsza. Miód najlepiej kupować u znajomego pszczelarza.

Włodzimierz Kowalski   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ