Ułan o pseudonimie "Czako"
Dzisiaj jest: piątek, 16 maja 2025 r. (136 d.r.)
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
Święto Straży Granicznej, ;) Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy
Jutro (jeżeli będzie!): sobota, 17 maja 2025 r.
Brunony, Sławomira, Wery
Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego (Dzień Telekomunikacji)
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby ZP / ludzie ZP / rp1944 / Ułan o pseudonimie "Czako"



 warto pomyśleć?  
Oklaskiwanie polityków za wybudowanie szkoły, szpitala czy czegokolwiek innego za publiczne pieniądze, to jak oklaskiwanie bankomatu za to, że daje ci twoje własne pieniądze.
(demotywatory.pl")

  artykuły popularne  
Czas jest na naukę,...
Proszowice, 7-05-2025
 Marcin Szwaja
Powoli poprawia się w polskiej społeczności aktywność ruchowa. Coraz więcej ludzi decyduje się na spacer lub przebieżkę po terenach zielonych w strefie wiejskiej lub miejskiej...
Zgorzelec pamięta!...
29-04-2025 Andrzej Powidzki
Majówka gorlicka...
5-05-2025 red.
W ZACISZU DOMOWYM
16-04-2025 PCPR w Proszowicach

16  maja   - piątek
[18.00-23.00]   (Kraków)
AK i tajemnice V2 - Noc Muzeów
[18.00-23.00]   (Kraków)
Noc Muzeów w siedzibie oddziału IPN - Kraków
[19.00]   (Kraków)
Noc w Muzeum Lotnictwa Polskiego
17  maja   - sobota
[9.00]   (Kazimierza Wielka)
XX. Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Rzeczpospolitej Partyzanckiej
[15.00]   (Posądza)
posprzątajmy naszą małą ojczyznę
[16.00]   (Miechów)
Król niemalowany w mieście Bożogrobców. Tysiąclecie Królestwa Polskiego - Noc Muzeów
[18.00]   (Pińczów)
Noc Muzeów
18  maja   - niedziela
[7.30]   (Hebdów)
XX. Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Rzeczpospolitej Partyzanckiej
[12.30]   (Hebdów)
Muzyczne wędrówki do stóp Maryi - koncert
19  maja   - poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:

NA SKRÓTY
  • prossoviana on-line

  • Rzeczpospolita Partyzancka 1944



  • Ułan o pseudonimie "Czako"
    Jerzy Zwoliński ps. Czako
    (ur.: 1.03.1926 - zm.: )

    biogram

    Jerzy Zwoliński ps. Czako
    (fot. Partyzancka odyseja / Adam Sznajderski)

    Proszowice, 14-01-2022

    Ułan Jerzy Zwoliński ps. Czako, urodził się 1 marca 1926 roku w Działoszycach. Tutaj ukończył szkołę powszechną, a w 1945 r. został absolwentem Miejskiego Gimnazjum Koedukacyjnego w Działoszycach, tzw. kl. IV przyspieszonej, z której wywodzą się pierwsi powojenni wychowankowie działoszyckiego LO.

         Od lutego 1942 r. do stycznia 1945 roku był żołnierzem Armii Krajowej w I. (lub trzecim) szwadronie 3. Pułku Ułanów dowodzonym przez por. Trzeźwego (dywizjon kawalerii dywizyjnej o kryptonimie "Kwieciamia" dowodzony przez rtm. Kazimierza Kieruczenko-Kierczyńskiego, ps. Kruk), w 106 DP AK majora Tysiąca.

         Jerzy Zwoliński uczestniczył w kilku akcjach bojowych, m.in. w potyczce z oddziałem Wehrmachtu w pobliżu Rosiejowa i podczas pacyfikacji Skalbmierza (5 VIII 1944) w rejonie wsi Szarbia Tak akcję tę w swoich wspomnieniach opisuje kapitan Sielecki: [...].Natomiast szosę Skalbmierz - Działoszyce patrolował i ubezpieczał patrol w następującym składzie: ppor. Szpor Augustyn "Trzeźwy", ułan Czarny Henryk "Jacek", kpr. Nowak Jan "Lis", ułan Sałabun Marian "Wąsik", sierż. Wiktor Tadeusz "Janek", ułan Zwoliński Jerzy "Czako". Wymienieni powyżej byli ułanami II. Szwadronu Dywizjonu Kawalerii Dywizyjnej 3 pułku ułanów. [...]

         W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Następnie pracował w Klinice Chorób Płucnych, począwszy od asystenta prof. dr hab. med. Jerzy Zwoliński do profesora i kierownika kliniki, aż do emerytury w 1996 r.

    Prof. dr hab. medycyny J.Zwoliński posiada wiele odznaczeń, m.in.: Krzyż Kawalerski OOP, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, dwukrotnie Medal Wojska decyzją MON w Londynie, Odznakę Weterana Walk o Niepodległość, Odznakę Pamiątkową "Akcja Burza".

    Ostatnio mieszkał we Wrocławiu.

    opracowanie: red.   


    ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
    1. Adam Sznajderski; Partyzancka odyseja; Tuchów 2004

    2. archiwum kpt. Antoniego Sieleckiego ps. Ansiel, Wir
    3. zbiory IKP


    idź do góry powrót

     
    strona redakcyjna

    regulamin serwisu

    zespół IKP

    dziennikarstwo obywatelskie

    legitymacje prasowe

    wiadomości redakcyjne

    patronat medialny

    kontakt z redakcją

    archiwum
     
    reklama w IKP

    szczegóły

    ceny




    ogłoszenia

     
    copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2025 Internetowy Kurier Proszowicki
    Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
    Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

    w nagłówku i stopce portalu wykorzystano zdjęcia autorstwa Damiana Króla - DZIĘKUJEMY!
    w nagłówku panorama Koniuszy, natomiast w stopce głowice kolumn (wejście na teren kościoła w Proszowicach od strony rynku)

    KONTAKT Z REDAKCJĄ