Ostrzeżenia przed fałszywymi e-receptami to za mało, trzeba je blokować
    Dzisiaj jest sobota, 27 lipca 2024 r.   (209 dzień roku) ; imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa Dzień Samotnych    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / w szerszej perspektywie / Ostrzeżenia przed fałszywymi e-receptami to za mało, trzeba je blokować
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Ostrzeżenia przed fałszywymi e-receptami to za mało, trzeba je blokować

zdjęcie dodane przez Sora Shimazaki: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/przytnij-hakera-wpisujac-na-laptopie-z-danymi-na-ekranie-5935788/

10-02-2024

Centralna automatyczna blokada mogłaby uszczelnić system receptowy i zapobiec generowaniu przez receptomaty-boty fałszywych e-recept, w tym na substancje psychoaktywne - wskazuje Prawo.pl. Jak podaje serwis, fałszywe e-recepty są nie do odróżnienia w systemie.      Według Prawo.pl na początku stycznia Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska przestrzegła w komunikacie przed realizacją fałszywych e-recept. Zostały one wystawione na nazwisko konkretnej lekarki, na środki odurzające, a także substancje psychotropowe.

"Te grupy bardzo silnych leków są najczęściej poszukiwane i oferowane na czarnym rynku, głównie poprzez Internet. Przestępcy zaopatrują się w nie m.in. właśnie poprzez receptomaty-boty. Recepty wystawione nielegalnie przez automat nie różnią się w systemie niczym od recepty wystawionej przez lekarza. Farmaceuta nie jest w stanie ich rozpoznać" - powiedział, cytowany w serwisie, Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

     Prawo.pl napisało, że Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny poprosił o zachowanie ostrożności i weryfikację w przypadku wpływu takiej recepty do apteki i że to jedyne działania, które ta instytucja może w tej sytuacji podjąć.

     Marcin Repelewicz przekazał Prawo.pl, że automatyczna blokada recept, ale i zgłoszenie naruszenia do odpowiednich służb, powinno być w takiej sytuacji standardem.

"Mamy system P1, do którego trafiają wszystkie wystawione przez osoby uprawnione recepty. To z niego są one pobierane w trakcie realizacji do konkretnej apteki. Powinno być więc możliwe centralne zablokowanie realizacji nawet pojedynczej recepty, co do której wpłynęły do CeZ (Centrum e-Zdrowie) informacje, że jest ona fałszywa" - wyjaśnił ekspert na łamach Prawo.pl.

"Centralna blokada uniemożliwiłaby działalność przestępców, którzy posługując się wykradzionym certyfikatem lekarskim do wystawiania e-recept, próbują nabyć w aptekach silne leki przeciwbólowe, odurzające lub narkotyczne" - dodał Marcin Repelewicz, cytowany przez Prawo.pl.

     Podkreślił, że obecnie farmaceuci dostają informacje o fałszywych receptach najczęściej w formie oświadczenia, komunikatu i skanu numerów wystawionych recept na kartce papieru lub umieszczonych na stronie lokalnego oddziału NFZ.

"Jeśli jest to powiedzmy 200 kodów (40-kilkucyfrowych numerów recept), to farmaceuta nie jest w stanie wykorzystać tej informacji w praktyce, realizując każdorazowo recepty pacjenta przy okienku. Nie ma możliwości wprowadzenia ich do systemu aptecznego ręcznie, a w dodatku informacje o nieprawidłowościach i ostrzeżenia trafiają do aptek, izb aptekarskich, wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych i do oddziałów wojewódzkich NFZ w różnym czasie" - wyjaśnił Prawu.pl prezes Dolnośląskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

     Jak przypomina Prawo.pl procedur administracyjnych dotyczących zgłaszania i blokowania w systemie P1 fałszywych recept nie ma. Centrum e-Zdrowie ma natomiast możliwość nakładania ograniczeń i blokad w systemie receptowym.

Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/zdrowie/centralna-blokada-falszywych-recept,525306.html.

red.   

źródła: PAP MediaRoom



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Tańcz, zanim muzyka się skończy.
Żyj, zanim Twoje życie się skończy.
(cytaty bliskie sercu)
lipiec  27  sobota
[10.00]   (Nowe Brzesko)
piknik rodzinny na sportowo
[16.00]   (Działoszyce)
Rp1944 - uroczystości 80. rocznica rozbrojenia Stützpunktu
lipiec  28  niedziela
[9.15]   (Proszowice)
Rp1944 - X. Marsz Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944
[15.00]   (Wierzbno)
festyn strażacki
[15.00]   (Łętkowice, Obrażejowice)
XIV. Małopolskie Święto Czosnku
[16.00]   (Nowe Brzesko)
Dni Nowego Brzeska
lipiec  29  poniedziałek
lipiec  30  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ